Ana Sayfa Manşet ABD’NİN YIĞINAKLARINA KARŞI AVRASYA BİRLİĞİ ŞART

ABD’NİN YIĞINAKLARINA KARŞI AVRASYA BİRLİĞİ ŞART

1218

Son günlerde Karadeniz’in Kuzeyinde, Rusya-Ukrayna gerilimi olarak atfedilen olay esasında Amerika-Rusya arasındaki olan bu gerilimin hedefi savaş çıkartmak değil. Esas olarak ana hedefin, Rus-Türk dostluğunu bitirmek ve bölge üzerinde hakim olan Türkiye’yi zayıflatmak olduğu ortaya çıkıyor.

26 Mart’ta Donbass’de Ukrayna ordusunu hedef alan saldırının ardından, Moskova ile Kiev arasında adeta savaş rüzgarları esmeye başlamıştı. Kiev yönetimi, NATO’yu kendi hava sahasında devriye atmaya çağırırken, Rusya, Kırım başta olmak üzere bölgeye zırhlı araçlar ve binlerce asker sevk ederek kurulmak istenen “kirli planın” nefesini kesmeyi bir nebze de olsa başarmıştı. Moskova, ABD ve NATO’nun Ukrayna’ya asker göndermesi ihtimaline de “gerekli görülen her önlemi alırız” karşılığını vererek, Amerika’nın Karadeniz’de açmaya çalıştığı gediğin dolu olduğu mesajını vermiştir.

ABD’NİN ZAYIFLATMA STRATEJİSİNİN ANA EKSENİ TÜRKİYE ÜZERİNE

Biden yönetimi seçilir seçilmez, Avrasya’da oluşturulan Rusya-Türkiye-Çin-İran birliğine darbe vurmak için kuşatma stratejisi izlemeyi amaç edinmiştir. Öncelikle yaptığı ilk askeri harekat, Suriye’nin kuzeyinde bulunan Deyrizor bölgesine 45 Tır silah ve mühimmat yardımı olmuştur.1 ABD özellikle, Suriye-Irak-Türkiye hattına, Cizre’nin sınırına üs kurmak için çalışmalarına Ayn Divar tarafında hız vermiştir.2 Burada kurulmak istenen üs, kara gücü PKK’ya koruma, Türkiye’ye tehdit niteliği taşımaktadır. Ayrıca, Kandil ve Sincar hattının da açık tutulma çabası, ABD’nin kaybeden projesi Kürdistan’ı yaşatma çabalarının bir parçası olarak nitelendirilebilir. İlginçtir ABD, parasıyla Türkiye’ye satmadığı hava savunma sistemi Patriot’ları PKK’yı korumak için Suriye’ye getirerek bölgeye konuşlandırmıştır.

Doğu Akdeniz cephesine bir bakalım. Bölgede ABD’ye ait 1 uçak gemisi, 6 savaş gemisi ve 2 denizaltı bulunmaktadır. İngiltere ve Fransa’nın ise birer savaş gemileri bulunmaktadır.

İncirlik Hava üssü ve Dedeağaç üsleri de ABD’nin kontrolündedir. Bölgede şimdiye dek Dedeağaç, Selanik, Kavala, Larisa ve Girit’i ABD askerlerine açan Atina yönetimi, son olarak Teselya’daki Stefanoviç bölgesini Pentagon’a tahsis etmiştir. Atina’nın ABD tarafından işgal edildiği de çok net görülmektedir. Bu üsse, Apache gibi ağır taarruz helikopterlerinin yanısıra Black Hawk ve Chinook gibi nakliye helikopterleri de getireceği ABD tarafından söylenmiştir.3 ABD ordusunun ayrıca, Ege’de Türk insansız hava araçlarına karşı Yunanistan’ı RQ-4 Global Hawk tipi İHA’larla destekleme kararı aldığı biliniyor.

ABD, Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeağaç’taki üslerine bir süre önce bir savaş gemisi ile 2 bin asker, yaklaşık 700 araç, konteyner ve ekipmandan oluşan sevkiyat yaparak, Avrasya birliğinin kilit ülkesi Türkiye’yi zayıflatmayı amaçlamaktadır.

HEDEF UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI DEĞİL, TÜRKİYE’NİN KAYBETMESİ

ABD’nin yığınaklarını sadece Doğu Akdeniz, Ege ve Suriye’nin kuzeyi olarak sıralarsak hata yapmış oluruz. Şimdi açılmak istenen cephe Karadeniz’in kuzeyidir. Amerika’nın buradaki planı şu şekilde işlemekte; Öncelikle Karadeniz bir NATO denizi yapılmaya çalışılıyor. Bunun en somut örneği Defence Europen 2021 “Avrupa’yı Koru” tatbikatı silsilesi.

Defender Europe 2021 Tatbikatı’nın4 Rusya’yla olası bir savaşa hazırlık olarak gerçekleştirildiği hem ABD hem de Ukrayna kaynaklarınca doğrulanmıştır. Tatbikat, Baltık Denizi’nden Karadeniz’e olan bölgede, Rusya’ya karşı savaş senaryosunun işlendiği görülmektedir. NATO, Mayıs-Haziran aylarında, Soğuk Savaştan bu yana en büyük askeri tatbikat serisini gerçekleştirecek. Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde savunma ve saldırı eylemlerinin işleneceği tatbikata aktif olarak Gürcistan, Moldova ve Ukrayna katılacağını açıkladı. Amerika’nın kurguladığı planda, Ukrayna bölgede lehte çalışmalar yürütmektedir. Bunun üzerine ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Ukrayna’ya silah ve eğitim desteği olarak 125 milyon dolarlık yardım paketi oluşturulduğu bildirilmiştir.

Özellikle 2016 yılında ABD ve Ukrayna hükümetleri, Stratejik Ortaklık Anlaşması’nda, açıkça “Türk Akımı’nı durdurmak için sürekli eşgüdümde bulunacaklarını” vurgulayarak, işbirliği anlaşması imzalamıştır.

Azak Denizi’nde olmak üzere Karadeniz’de iki yeni NATO üssü kurulacağı açıklanmıştır. Buraya konuşlanan kuvvet, Rusya-Çin-Türkiye dostluğuna pranga vurmak için planlanmıştır. Buradan hareketle, tam boğazlara hakimlik olmasa da askeri bir yapılanmayla Türkiye tehtit edilmektedir. Karadeniz üzerinden yapılmaya çalışılan NATO Gölü projesi, Türkiye’nin en önemli anlaşması olan Montrö Boğazlar Sözleşmesiyle aktif olarak engellenmektedir. O yüzdendir ki daha iyi bir anlaşma gelene kadar Möntrö, Karadeniz’de en büyük silahımız olarak nitelendirilmektedir.

YEGANE ÇÖZÜM: İÇ CEPHEDE VE DIŞ CEPHEDE BİRLİK

Netice itibariyle, ABD’nin, yeni küresel jeopolitikte, Türkiye’nin askeri, Çin’in iktisadi gücünün ve Rusya’nın savunma gücünün önüne geçebileceği stratejik yer Doğu Akdeniz olarak belirmektedir. Amerika’nın, Avrasya’nın kilit ülkesi Türkiye’yi kuşattığı her cepheden görülmektedir.

Geçen günlerde Türkiye’de 104 Emeklinin yayımladığı bildiri üzerine yoğunlaşan tartışmalar, Möntrö ve Lozan üzerine perdelenmeye çalışılmaktadır. ABD, iç cephede bir olamayan Türkiye’yi dış cephede yenmenin anahtarını bulmuştur. Bu bildiri o anahtardır. Türkiye’nin bu kirli oyunlara karşı yapması gerekenler şunlar olmalıdır; Çin-Rusya-İran-Hindistan ve Pakistan ile Doğu Akdeniz’de güçlü bir tatbikat yapması önündeki en yakıcı görevdir.

Baltıklardan başlayan ve Doğu Akdeniz’e kadar uzanan kuşatma planı, bölgesel ticaret anlaşmaları, MEB ilanları ve çeşitli işbirliği anlaşmalarıyla engellenmelidir.

İç cephede, Dış cephede birlik Türkiye ve Avrasya Birliği’ne zafer getirecektir!

Büşra Ezgi Duman
Öncü Gençlik Denizli İl Başkanı

KAYNAKÇA

1) https://www.yenisafak.com/dunya/abd-pkkya-patriot-getirdi-3601055

2) https://www.aydinlik.com.tr/haber/sinira-us-turkiye-ye-tehdit-233927-1

3) https://www.gunes.com/gundem/abd-ordusu-yunanistan-a-askeri-yiginagi-surduruyor-1033556

4) https://www.defenceturk.net/bati-trakyada-yunanistan-abd-den-defender-europe-2021ortak-tatbikati

5) https://www.defenceturk.net/bati-trakyada-yunanistan-abd-den-defender-europe-2021ortak-tatbikati