Ana Sayfa Haberler “ANKARA VALİLİĞİ İLE GÖRÜŞTÜK 29 EKİM’DE YASAK YOK”

“ANKARA VALİLİĞİ İLE GÖRÜŞTÜK 29 EKİM’DE YASAK YOK”

863

Ankara’da aralarında Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Emekli Subaylar Derneği (TESUD), Terörle Mücadele Gazileri (TMG), Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Türkiye Liseliler Birliği (TLB) ve Ulusal Eğitim Derneği’nin bulunduğu kitle örgütlerinin ortak bir açıklamayla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programlarını ilan etmesinin ardından Ankara Valiliği Olağanüstü Hal Kanunu’na (OHAL) dayanarak umuma açık alanlarda toplantı, gösteri ve yürüyüşlere 30 Kasım 2016 tarihine kadar yasak getirmişti. Valiliğin duyurusunun hemen ardından kitle örgütleri “Planlarımızda değişiklik yok, 29 Ekim’de Anıtkabir’deyiz.” başlığıyla yeni bir açıklama daha yapmışlardı.
VATAN PARTİSİ ve KİTLE ÖRGÜTLERİ VALİLİKLE GÖRÜŞTÜ
İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Valiliği’nin kararı üzerine yaptığı “Törenlerde İptal söz konusu değil. 10 Kasım ve 29 Ekim’de vatandaşlarımız Anıtkabir’i ziyaret edebilir” açıklamasının ardından kitle örgütleri temsilcileri ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan’dan oluşan bir heyet Ankara Valiliği’ni ziyaret etti. Kitle örgütlerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programının görüşüldüğü ziyaret olumlu bir havada geçti.

 

Görüşmeye dair açıklamada bulunan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, “Valilik yetkilileri bize OHAL kararının yanlış yorumlandığını, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının iptalinin ya da yasağının söz konusu olmadığını bildirdiler. Biz de onlara Türkiye’mizin içerde ve dışarda terörle mücadele ettiği bu koşullarda Cumhuriyet Bayramının halkça kutlanmasının terörle mücadeleye önemli bir destek olacağını belirttik. Programımızın nasıl daha güvenli ve etkili olabileceğini görüştük. Görüşmelerimiz gayet olumlu bir havada geçti. Bütün Ankaralıları 29 Ekim günü Cumhuriyetimize ve vatanımıza sahip çıkmak için 13.00’te Güvenpark’a davet ediyoruz.” dedi.

 

oncugenclik.org.tr, 25.10.2016