Ana Sayfa Yazılar AYKUT DİŞ YAZDI: NEO “MUHALİF”LİK ve AYŞENUR ARSLAN SIĞLIĞI

AYKUT DİŞ YAZDI: NEO “MUHALİF”LİK ve AYŞENUR ARSLAN SIĞLIĞI

1577

Aykut Diş,  Vatan Partisi Ankara İl Başkanı

Mecnun isminde bir gencin kara sevdaya tutularak acınası bir durumda olduğunu duyan padişah, “Garip kuluma yardım edeyim.” der. Mecnunu çağırtır, halini kendi gözleriyle görür ve sorar:

“Oğlum bu ne hal, bu nasıl bir aşk böyle?” 

Mecnun da “Öylesine güzel ki, çöllerde kavrulmamak mümkün değil.” diye cevaplar.

Padişah dayanamaz ve “Getirin şu Leyla’yı!” diye emir verir. Getirirler. Mecnun, Leyla’ya bakınca nefes almakta güçlük çeker. Padişah şaşırır:

“Oğlum bu mu senin Leyla Leyla diye çöllere düştüğün? Bunun neresi güzel?” der.

Mecnun’sa derin bir iç çeker ve yanıtlar: “Sen gel bir de benim gözümden gör!”

 

Sen Neymişsin Joe Biden?

25.01.2016 tarihli Birgün Gazetesi’nde Ayşenur Arslan’a ait ibretlik bir yazı* yayınlandı.

“Biden ile görüşmek caiz midir?” başlığını taşıyan metin, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in gelişini protesto edenleri eleştiriyor ve onlara “sol”culuk öğretiyordu.

Arslan, ilk olarak ‘en görünür tepkinin tahmin de edilebileceği üzere Aydınlık Gazetesi’nden geldiğini’ ve ‘gazetenin Doğu Perinçek’in yüzünü kara çıkarmadığını’ söyleyerek Aydınlıkçılarının onur madalyasını takıyordu.

Dost bildiği Komünist Parti’nin de Joe Biden’e sert ifadelerle tepki verdiğini belirtmesinin ardından ise iki söz etmeyi gerekli sayarak şöyle diyordu:

“Velhasıl derdi / sözü olanların ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesini ‘SKANDAL’ diye nitelendirdi.”

“Her şeyden önce, Türkiye’deki karanlık örtünün aralanması… Yaşananların GÖRÜNÜR KILINMASI için bu görüşmelerin önemli olduğunu düşünüyorum.”

“Bu ülkede her gün açıklama yapalım, her gün sokaklara dökülelim sesimiz bu ölçüde duyulmaz. Dünyanın dört bir köşesinde haber olup yankılanmaz. “Öyle olsa ne fark eder” diyemezsiniz. 21. yüzyıl, küresel dayanışmanın öne çıktığı bir çağ.”

“Yine de, 21. yüzyılda özgürlük / demokrasi mücadelesinde elimizde pek az seçenek ve aygıt olduğunu görmek zorundayız.”

Arslan’ın Joe Biden’ı neresinden gördüğü bilinmiyor ama Amerikan sevdasına tutulduğu kesin. Biden’ı kutsuyor, olmadık pozisyonlara koyuyor.

Sanırsınız Biden bir dert babası, bir çeşit Güzin abla…

Karanlığın üzerine güneş gibi doğan gizem çözücü Sherlock Holmes…

En zor anımızda imdadımıza yetişen Hızır Aleyhisselam…

Özgürlük ve demokrasi kahramanı Che Guevara!

Tanımasak yiyeceğiz, o kadar!

 

Neo “Sol”culuğun İdeolojik İklimi

Arslan devam ediyor:

“Oysa Türkiye bugün, sosyalist / Marksist literatürün öngöremediği bir kavşakta. İç dinamikler (Kürt siyaseti hariç) mücadeleye can suyu verecek halde değil. Dış dinamikler ise, yeni paylaşım kavgasının içinde, sürekli değişim arz ediyor. Bu çerçevede, BATI KAMUOYU önemli bir müttefik olarak görünüyor.”

Ayşenur Arslan’ın öne sürdüğü görüşlerin bütününden sığlık akıyor. Fakat sığ da olsa bir ideolojik iklimi yansıtıyor:

Batılı neo liberallerin, Doğu’da emekçilere dayanarak yükselen üçüncü dünya ilerleyişlerini yok sayan; işçi sınıfının değiştirebilme yeteneğini kaybettiğini, yeni değiştiricilerin marjinaller ve mütedeyyinler olduğunu vurgulayan post modernist akım.

Ayşenur Arslan “…meseleye sınıf siyaseti çerçevesinden bakmak yetersiz”, “Kürt siyaseti hariç” derken tam olarak buraya işaret ediyor.

Türkiye’de bu yeni süreç neo “muhalif”lik ve süper “sol”culuk üzerinden inşa edilmeye çalışıyor. Çağdaş özlemleri olan yurttaşların sistem dışı refleksleri, kör AKP karşıtlığına sıkıştırılarak sistemiçileştirilmek isteniyor. Programsızlık ve ilkesizlik dayatılıyor. Post modern yöntemler ve seçenekler “çıkış” yoluymuş gibi sunuluyor. Direnenler, direnme ve düzen dışı alternatif yaratma potansiyelini barındıranlar ise gece gündüz tu-kaka ediliyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Halk TV’ye, Birgün’den bazı internet sitelerine kadar uzanan bozuk koronun PKK’dan “barış güvercini”, Joe Biden’dan “beyaz atlı prens” yaratma çabaları işte bu havanın bilinçli eylemleridir. Fakat avuçlarını yalarlar.

Bu ülkenin devrimci birikimi neo “muhalif”lerin yedi ceddini aşar.

Vatan Partisi akılsızlık girdabına meydan okuyor:

Devrimciliği neo “muhalif”lere, vatanseverliği AKP’ye bırakmayacağız.

 

oncugenclik.org

26.01.2016

http://www.birgun.net/haber-detay/biden-ile-gorusmek-caiz-mi-101692.html