Ana Sayfa Haberler ÇİN’DE TÜRK ÖĞRENCİ BİRLİĞİ KURULDU

ÇİN’DE TÜRK ÖĞRENCİ BİRLİĞİ KURULDU

1871

Çin’de yaşayan Türk öğrenciler, yeni yıl buluşmasında Türk Öğrenci Birliği’ni kurduklarını ilan etti.

Yeni yıl Çin’de yaşayan Türk öğrenciler tarafından kutlandı. Pekin’de Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi A. Emin Önen’in ve Elçilik çalışanlarının katılımıyla Türk öğrenciler bir araya geldi.

Pekin’deki birçok üniversiteden katılımın olduğu etkinlikte Türk Öğrenci Birliği ilan edildi. Çin’de yaşayan Türk öğrencilerin yardımlaşma ve dayanışması, bunun yanı sıra düzenlenen festivaller ve etkinliklerde Türkiye’yi tanıtma, Türkiye ve Çin arasında ilişkileri daha ileri bir konuma getirmek için yapılacak etkinliklerde daha eşgüdümlü hareket etme adına kurulan Türk Öğrenci Birliği, Büyükelçi A. Emin Önen tarafından da takdirle karşılandı.

Büyükelçi Emin Önen yaptığı konuşmada, 2018 yılının Türkiye ve Çin arasında ilişkileri geliştirmek açısından ileri bir noktada olduğunu ve 2018 yılı içerisinde bu amaç doğrultusunda çokça etkinlik yapıldığını belirtti. Çin’de Türkiye algısını yaratmakla birlikte Türkiye’de de bir Çin algısı yaratmanın gerekliliğini vurgulayan Önen, Türk Öğrenci Birliği gibi bir oluşumun birlikte hareket etme ve dayanışma açısından önemli olduğunun altını çizdi. Yalnızca Pekin’de değil aynı zamanda Şanghay ve çevre illerde yaşayan Türk öğrenci nüfusunun yoğun olduğu yerlerde de bu girişimin kurulmasının iyi olacağını söyledi.

oncugenclik.org.tr, 3.1.2019