Ana Sayfa Haberler “Coni”ye Çaycı ABD’ye “DEVA” olan Metin Gürcan’ın Sicili

“Coni”ye Çaycı ABD’ye “DEVA” olan Metin Gürcan’ın Sicili

1379

Yabancı diplomattan devletin askeri, ekonomik ve siyasi bilgilerini aktarması karşılığında 400 dolar alan ve bu sebeple “siyasi casusluk” iddiasıyla tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan kimdir?

Aydınlık Gazetesi’nin 17 Eylül’de manşetinden duyurduğu haberde Gürcan’ın, 2003’te Irak’ın Süleymaniye şehrinde Mehmetçiğin başına çuval geçiren ABD askerlerine çay partisi verdiği iddiası yazılmıştı. 2015’te Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) istifa eden Gürkan ABD’ye giderek, yalnızca ABD’lilerin okuyabildiği National Security Affairs’a alındı.

Metin Gürcan’ın 2008-2010 yılları arasında Department of National Security Affair’a bağlı ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde “Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat Merkezi Yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi” adlı teziyle Güvenlik Çalışmaları alanında yüksek lisans yaptığı biliniyor.

2009’da yolu Pensilvanya’ya düşen Gürcan, buradaki Bryn Mawr College’da bulunan Solomon Asch Conflict Center’da misafir araştırmacı olarak çalıştı. Bir Polonyalı Yahudi olan Solomon Asch adına kurulan bu merkez, özellikle ‘etnik grup çatışması’ üzerine çalışmalar yürüttü. Amerika’daki eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Gürcan, 2014 yılında ise İngiltere’de Oxford Üniversitesi’ndeki ‘Savaşın Değişen Karakteri’ (Changing Character of War-CCW) programına kabul edildi. 2015 ortalarına kadar burada misafir araştırmacı olarak çalıştı. Sivil ayaklanmalar konusunda uzmanlaşan bu merkez, Cengiz Çandar gibi isimleri de bir dönem ağırlamıştı.

Gürcan ayrıca, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikaları Merkezi, Washington Enstitüsü, TPQ dergisi Al Monitor gibi yurt dışı bağlantılı kuruluşlarda faaliyet yürütmüş, T24 haber sitesinde de yazılar yayınlamıştı. Metin Gürcan aynı zamanda, ABD’den fonlanan Medyascope’un da neredeyse daimi konuklarından biri.

Mehmetçiğe Çuval Geçiren “Coni”lere Çay Partisi Verdi

Eski bir Özel Kuvvetler personeli olan Metin Gürcan, 2015 yılında TSK’dan istifa etti. İstifasının arka planını, Gürcan’ı iyi tanıyan bir kaynak şöyle anlattı:

“Metin Gürcan uzun yıllar güneydoğuda ve sınır ötesinde görev yaptı. 2003 yılında Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçirilmesi hadisesinin ardından, Türk karargahını basan Amerikalı askerlere ‘Çay Partisi’ verdiği için Özel Kuvvetler’den uzaklaştırıldı. Amerika ise Gürcan’a ödül olarak bir yüksek lisans programı hazırladı. Gürcan yalnızca ABD’lilerin okuyabildiği National Security Affairs’a alındı. Irak nasıl bölünür ve Kürt Devleti nasıl kurulur üzerine çalışmalar yaptırıldı. Bir dönem Genelkurmay Başkanlığına dışarıdan danışmanlık yaptığı da belirtiliyor. Genç yaşına rağmen Amerika’da ciddi bağlantıları bulunuyor.” (1)

Emri Altındaki Mehmetçiği Hedef Tahtası Yaptı

Metin Gürcan, daha 2011 yılında basına yansıyan görüntüleriyle gündem olmuştu. Şırnak Akçay’da 6. Motorize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Seslice Üs Bölgesi’nde yaşanan bir olayda Gürcan, Mehmetçikleri hedef tahtasının yanına koyarak arkasını dönüp bacaklarının arasından silahla atış yapmıştı. Olayla ilgili açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, TSK’nın atış yönergelerinde böyle bir talim bulunmadığını belirterek, Yüzbaşı Metin Gürcan hakkında soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. Gürcan, Aydınlık Gazetesi’ne gönderdidği tekzipte Seslice/Şırnak’ta Mehmetçiği hedef yaparak arkası dönük şekilde bacak arasından eğilerek atış yaptığını itiraf etti: “Haberinizde yer verdiğiniz askerlerimi hedefe koyarak ‘Güven Atışı’ yaptığım doğrudur. Ama daha sonra FETÖ’cülerin Dailymotion’a Kanada’dan servis edilen bu görüntüler eksiktir. Çünkü FETÖ’cüler bu görüntüleri servis ederken hedefe bölük komutanı Yüzbaşı olarak benim geçip, askerlerimin ben hedefte iken ateş ettiği görüntüleri bilerek yayınlamamıştır. Bu olay nedeniyle adli soruşturma geçirdim. Olayda bulunan tüm askerlerim Ankara’ya gelip ifade verdi. ‘Mağdurların şikayetçi olmaması ve kamu zararı olmaması’ gerekçeleri ile soruşturmaya takipsizlik verildi.” (2)

PKK’nın Siyasi Kolu HDP’ye Hayran

Metin Gürcan her ne kadar Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi’nde siyaset yapsa da, HDP hayranlığını gizlemiyor. Rudaw’a verdiği bir röportajda Gürcan, “HDP tecrübesi bana göre Türkiye Kürtleri için son 200 yılda tarihi bir fırsattır.” diyor. “İlk kez Kürt siyaseti demokratik süreçlerle yönetmek için iş başına gelmek ve siyasi gücü elde etmek istiyor ve halk ona itibar ediyor.” ifadelerini kullanan Gürcan, “Bu şansı Kürt siyasetinin iyi kullanması ve HDP tecrübesini heba etmemesi lazım.” değerlendirmesinde bulunuyor. (3)

Diğer yandan Gürcan; CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin katılımıyla Türkiye’nin dış politikasının konuşulduğu gizli bir toplantıdan da şu notu aktarıyor: “O platformda İYİ Parti’den katılan kişiyle HDP’den katılan kişinin söylem birliği, paralelliği hemen ortaya çıkıveriyor.”

PKK’ya Karşı Türkiye’nin “Yumuşak” Davranmasını Savunuyor

Aydınlık’ın da haberinde yer verdiği bu ifadelerine ilişkin de konuşan Gürcan, “Evet. Haberinizde vurguladığınız gibi özellikle dış politika ve güvenlik alanlarında meselelere eleştirel bakıyorum. Kürt Meselemiz ve terörle mücadele konusunda geleneksel ‘sert güç merkezli’ yaklaşımlardan ayrıştığım yönler var.” değerlendirmesinde bulundu. Gürcan, 18 Ekim 2021 tarihinde “Suriye politikasızlığımızın artan maliyeti: Peki çözüm ne?” başlıklı yazısında Türkiye’nin PKK-PYD’ye karşı stratejik miyop bir şekilde bakmaması, yumuşak bakması gerektiğini belirtiyordu. Gürcan yazısında, kendisinin terör örgütü PYD-PKK’yı bitirme gibi bir derdi olmadığından, Türkiye ve Suriye’nin PYD-PKK’ya karşı aldığı ortak tavırdan yazısında tek kelime etmiyor. (4)

Pentagon’a Bağlı Rand Corporation’ın Hazırladığı Darbe Raporunda 39 Kez Referans Gösterildi

Metin Gürcan’ın TSK’daki subayları ideolojik olarak tasnif etme girişimi, Suriye’de Türkiye ile Rusya’nın arasını açma çabası, Ak Parti’yi Vatan Partisi’ne karşı kışkırtma telaşı, HDP’ye olan hayranlığı vs. Gürcan hakkında önemli fikirler veriyor.

Örneğin Gürcan, Al Monitor’deki bir makalesinde şöyle diyor: “Perinçek Grubu, bürokrasideki tasfiyelerde ileri giderse, bu Erdoğan’ın uzun vadede yakın çevresini ve hatta kişisel geleceğini de tehdit edebilir.” Gürcan’ın bu iddiası hemen CIA’nın İstasyon Şefi Henry Barkey tarafından “Perinçek grubu tetikçi.” ifadeleriyle destekleniyor; ardından CIA’nın psikolojik harp elemanı Michael Rubin tarafından “Perinçek darbe hazırlığında, Erdoğan’a suikast yapacak.” sözleriyle katmerleniyor. Ya da Gürcan, ordu içinde anketler düzenleyerek fitnenin başının çekiyor. “TSK’nın kurumsal dönüşümü” konulu doktora tezinde Gürcan, TSK’nın yüzde kaçı “laik, dindar, Kemalist, kariyerist…” gibi araştırmalara girişiyor ve ordu içinde Ak Parti’yi destekleyenlerin yüzde 1 olduğu sonucuna ulaşıyor. Gürcan’ın araştırmaları öyle takdir görüyor ki; Pentagon’a bağlı RAND Corporation’ın raporunda tam 39 kez Gürcan’a atıfta bulunuluyor. “Türkiye’nin Milliyetçi Rotası” isimli bu fitne raporunda; Gürcan’ın yanında Amberin Zaman ve Soner Çağaptay’a 5 kez, Muhittin Ataman’a ve FETÖ’cü Abdullah Bozkurt’a da 2 kez atıf yapılıyor. (5)

Yabancı Diplomattan Zarf İçinde 400 Dolar Aldı

Gürcan’ın yapılan teknik ve fiziki takipte Ankara’da bulunan bir AVM’nin otoparkında yabancı diplomatlarla görüştüğü görüşmenin ardından zarf ile aldığı parayı kendi banka hesabına yatırdığı tespit edildi. 6 aylık ücreti peşin isteyen Gürcan’ın Türkiye’nin uluslararası yaptığı görüşmeleri de yabancı diplomatlara para karşılığı bildirdiği belirlendi.

Öncü Gençlik

Kaynakça

  1. https://aydinlik.com.tr/deva-nin-gurcan-i-coninin-caycisi-257555
  2. https://aydinlik.com.tr/metin-gurcan-in-yanitlamadigi-sorular-257822
  3. https://www.rudaw.net/turkish/interview/26082015
  4. https://t24.com.tr/yazarlar/metin-gurcan/suriye-politikasizligimizin-artan-maliyeti-peki-cozum-ne,32852
  5. https://aydinlik.com.tr/haber/rand-corporation-raporu-2-hukumet-ile-ordu-arasina-fesat-211181
  6. https://www.aydinlik.com.tr/haber/babacan-yabanci-diplomattan-40-dolar-alan-gurcan-i-savundu-266215