Ana Sayfa Haberler DOĞU PERİNÇEK UĞUR MUMCU’YU ANLATTI

DOĞU PERİNÇEK UĞUR MUMCU’YU ANLATTI

1593

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye Gençlik Birliği’nin Ankara’da düzenlediği “Uğur Mumcu’nun İzinde Aydın Sorumluluğu” paneline katıldı. Türkiye Barolar Birliği Av. Teoman Evren Salonunda düzenlenen panelde Doğu Perinçek okul arkadaşı Uğur Mumcu’yu anlattı.

Doğu Perinçek sözlerine “Uğur Mumcu bizim vatan savaşımızın ilk şehitlerindendir. Şimdi TSK, ABD emperyalizmine ve ABD’nin piyonlarına karşı büyük bir savaşa girdi. İşte o savaş Uğur Mumcularla başladı. Uğur Mumcu 30 yıl önceden 30 yıl sonrasını gördü. Yazdıklarını okuduğumuzda bunu görüyoruz. İşte sorumlu aydın budur. Vatan savaşının ilk fedailerinden, ilk kahramanlarından, ilk şehitlerindendir Uğur Mumcu. Onun için Uğur Mumcu’nun zamanı diyoruz. Bakın şimdi Uğur Mumcular savaşıyor. Afrin’e girenler, Mehmetçikler ve o zaman kaybettiğimiz büyük değerler, hepsi birer Uğur Mumcu” cümleleriyle başladı. Uğur Mumcu’nun yalnızca Türkiye çapında büyük bir devrimci ve aydın olmadığını belirten Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek sözlerine şöyle devam etti: “Mumcu, mazlumlar dünyasının; 20. ve 21. yüzyılın örnek devrimci aydınıdır. Aydın sınıfını seçen adamdır. Karşı tarafın da aydınları vardır; Peyami Safalar, Necip Fazıllar. Onlar da bir tercihte bulunuyorlar; şiir yazıyorlar, kitap yazıyorlar, gericiliğin tarafını seçiyorlar. Uğur Mumcu da tarafını, sınıfını, davasını Türk milletinin yanında, Türkiye’nin emekçi halkının, emekçi sınıflarının yanında, ahlakın yanında seçerek net açık bir şekilde belirlemiş aydınımızdır.”

Ardından “Deneme lisesinde 1. sınıftayken ‘Karınca Kararınca’ diye bir duvar gazetesi çıkarıyordum. Uğur yanıma geldi, bu gazeteyi siz mi çıkarıyorsunuz beraber yapar mıyız dedi, işte arkadaşlığımız öyle başladı.  Uğur Mumcu’yla hapis yatmak başka bir keyifti. Her an gülüyordu, şaka yapıyordu. O koğuşu, o taş duvarları şenlendiren güldüren adamdı“ ifadeleri ile Mumcu’yu anlattı.

UĞUR MUMCU BUGÜN MEHMETÇİKTE YAŞIYOR

Uğur Mumcu’nun bugün Mehmetçikte yaşadığını belirten Doğu Perinçek şunları söyledi: “Devrimcilik, kararlılık, Mustafa Kemal’in programına bağlı olma, o programı kesin zafere ulaştırma, oralara baktığımızda hep Uğur Mumcu’yu görüyoruz. Uğur Mumcu hep siperde, hep tehlikeleri göğüslüyor. Uğur Mumcu, Mustafa Kemal’in askeri. O borçlanma ekonomisinin, liberalizmin, neoliberalizmin, gericiliğin karşısına dikilen büyük yazar. Şu an hepimiz Uğur Mumcu’nun bize emanet ettiği davanın siperindeyiz. Uğur Mumcu bize bir vatan davası bıraktı. Vatanımızı böldürmeyeceğiz, çağdaş bir Türkiye için mücadele edeceğiz.”

oncugenclik.org.tr, 25.1.2018