Ana Sayfa Yazılar EREN ÖZTÜRK YAZDI: BİLİME FETÖ DARBESİ İŞLEMEDİ

EREN ÖZTÜRK YAZDI: BİLİME FETÖ DARBESİ İŞLEMEDİ

2875

Eren Öztürk, Öncü Gençlik GYK Üyesi

ABD’nin Türkiye’yi kurşun atmadan teslim almak için uygulattığı Ergenekon-Balyoz kumpasları sadece Türk Ordusu ve İşçi(Vatan) Partisi’ni hedef almadı. Operasyonun askeri ve siyasi ayağının yanında bilim ayağı da vardı. Türkiye’nin önünü açacak bilim insanları, rektörler, akademisyenler Silivri’ye atıldı. Onların boşalttıkları yerleri FETÖ mensupları doldurdu.
Türk gençliği FETÖ’nün okulunda ve dersanelerinde yetiştirilen insan modelini 15 Temmuz’da gördü. Sorgulamayan, biat eden nesil yetiştirme hevesleri kursaklarında kaldı.

Geçtiğimiz günlerde göğsümüzü kabartacak cinsten bir haber okudum. Malatya’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinden, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için eş zamanlı organize edilen 5 karaciğer naklinin başarıyla tamamlandığı bildirildi. 36 Türk cerrah, 100’ün üzerinde sağlık personeliyle 13 saat süren operasyonlar başarıyla tamamladı. Türk doktorlarını ve beraberindeki sağlık personelini kutluyorum.
Malatya’daki karaciğer nakil merkezini kuran İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu’ydu. Ergenekon kumpasıyla cezaevinde yattı. 5 yıl tutuklu kaldı. Cezaevindeyken oğlunu kaybetti, oğlunun cenazesini jandarma nezaretinde kıldı. Ergenekon mağduru bilim insanının hayali gerçek oldu.


Ergenekon mağduru bilim insanları


Mehmet Haberal…
3 Kasım 1975’te Hacettepe Hastanesi’nde Türkiye’deki ilk organ naklini gerçekleştirdi. Aynı zamanda Başkent Üniversitesi’nin kurucusudur. 17 Nisan 2009’da Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklandı. Aynı gün geçirdiği kalp spazmından sonra iki yıl Cerrahpaşa Hastanesi’ndeki tek kişilik bir odada tutuklu kaldı; 11 Mart 2011’de Silivri Cezaevi’ne gönderildi.
7 Ağustos 2013’te tahliye edildi. Daha sonra Dünya Organ Nakli Derneği Kongresinde oybirliği ile 2018-2020 dönemi için dernek başkanlığına seçildi. 2017’de Amerikan Cerrahlar Koleji Uluslararası Yardımseverlik (Philantropy) Ödülü’ne layık görüldü. Halen Başkent Üniversitesi’nde organ nakli ameliyatları yapmaktadır.
Ercüment Ovalı…
6 Temmuz 2008’de Ergenekon tertibinde gözaltına alındı ve 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Prof. Dr. Ovalı, Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldırmış tek kişi. İlk olarak 1998-2007 arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kemik İliği Nakli Merkezi sorumluluğunu yürüttü. 2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuvarının kuruluşunda Proje Koordinatörü olarak faaliyet gösterdi. 2007 yılından sonra da bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip, ilk ve tek hücre tedavi ürünleri üretim tesislerinde 2009 yılına kadar Mesul Müdür olarak çalıştı. Ülkemizin kendine ait bir ürünle ilgili olarak yapılmış olan ve kanser aşıları ile ilgili ilk faz I/II çalışmasını 2007 yılında yayınladı.
Ercüment Ovalı, iki sene önce kan ve kök hücrelerden ürettiği “Dermoplastik” çalışmasıyla ABD’de Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında Deneysel Araştırma ödülünü kazandı. Yüzlerce çalışma arasında açık arayla birinci olan Prof. Ovalı, 8 Ekim’de Orlando’da aldığı ödülü, PKK kurşunlarıyla şehit olan 15 yaşındaki Eren Bülbül’e adadığını açıkladı. Ödülü Eren Bülbül’ün annesine elden teslim eden Prof. Ovalı, “Ödülümü Atatürk bakışlı Eren’e adıyorum” dedi.
Ovalı, halen bilimsel çalışmalarını Acıbadem Üniversitesi’nde yürütüyor.

Faruk Yarman
1996 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik bir silah sisteminin geliştirilerek imal edilmesinde gösterdiği gayretlerden ötürü bizzat Kara Kuvvetleri Komutanınca takdirname aldı. HAVELSAN firmasının genel müdürlüğünü yapmaktayken 13 Ağustos 2011 tarihinde Balyoz darbe planı davası kapsamında tutuklandı.
Biti mi? Bitmedi.
TÜBİTAK ve YÖK Başkanlığı yapan Kemal Gürüz…
İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu…
19 Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Rıza Ferit Bernay…
Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Mustafa Abbas Yurtkuran…
Ve daha niceleri…

TÜBİTAK


FETÖ kadroları, 27 Mayıs 1960 Devriminin eseri olan TÜBİTAK’ı “ayet okunmuş fasulye deneyi”ne ödül verir hale getirdiler. Aradan çok sular aktı, TÜBİTAK FETÖ’den temizleniyor, geçtiğimiz haftalarda Türk Fizik Olimpiyat Takımı, her yıl gerçekleştirilen Avrupa Fizik Olimpiyatları’na, elde ettiği rekor başarıyla damga vurdu. Fizik Olimpiyat Takımı, Letonya’nın başkenti Riga’da 31 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yapılan ve 35 ülkenin katıldığı organizasyonda 3 altın ve 2 gümüş madalya ile Avrupa birincisi oldu.
Önceden reddedilen ve yurtdışında ödüller kazanan birçok proje şuan TÜBİTAK’ın gündeminde. Türkiye’de bilimin gelişmesinin önünde engeller hâlâ var, ancak önceki sürece nazaran büyük bir ilerleme kaydedildiği ortada.

Gericiliğin panzehiri


FETÖ ile mücadeleye engel olmak bugün en büyük gericiliktir. Bugün ABD ve onun piyonlarına indirilen her darbe bilimin önüne açar ve gericiliğe en büyük darbeyi indirmiş olur. Gericiliğin panzehiri emperyalizmle mücadeledir. Peki bugün Türkiye’nin aklına, askeri gücüne ve öncü kuvveti olan Vatan Partisi’ne 15 Temmuz’da eşi benzeri görülmemiş bir terör uygulayan FETÖ için kimler genel af çağrısı yapıyor?
Bir de bu çağrıyı yapanlar kendilerine lâik, ilerici demiyorlar mı?
Aklımızla alay ediyorlar sanki.
Türkiye emperyalizmin artıklarından olan FETÖ ile mücadele ettikçe bilim alanında daha büyük ilerlemeler kaydedecektir. Ergenekon-Balyoz kumpaslarında bilim insanlarının da hedef alınması gösteriyor ki Türkiye’de bilimin gelişmesinin önündeki engeller ülke içi dinamiklerle açıklanamayacak boyuttadır. Türkiye, milli devlet refleksini kuvvetlendirdikçe askeri, siyasi ve bilim alanında önemli gelişmeler kaydetmeye devam edecektir.

oncugenclik.org.tr, 28.6.2019