Ana Sayfa Haberler ESKİŞEHİR ASKERİ OKULLAR İÇİN MEYDANDA

ESKİŞEHİR ASKERİ OKULLAR İÇİN MEYDANDA

2256

Öncü Gençlik Eskişehir, askeri okulların yeniden açılması ve TSK’nın yapısının korunması için meydandaydı.

Demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla tutulan nöbette kurumlar adına ortak açıklamayı Öncü Gençlik Eskişehir İl Sekreteri Emircan Fırıncı yaptı Fırıncı konuşmasında şu sözcükleri kullandı

Değerli Basın Emekçileri, vatansever Eskişehirliler;

 

Öncelikle, 31 Mayıs 2017 Çarşamba gecesi Şırnak Şenoba’da şehit olan 13 askerimizi saygı ve minnetle anıyor, başta şehitlerimizin yakınları olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk milletine baş sağlığı diliyoruz. İçinde bulunduğumuz vatan savaşı sürecinde verdiğimiz ve vatanımızın bağımsızlığı için canını feda etmekten çekinmeyen tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

Hepimizin bildiği üzere 15 Temmuz ihanet kalkışmasından sonra ilan edilen Olağanüstü Hal ve çıkarılan iki kanun hükmünde kararname ile TSK’nın başta emir-komuta yapısı zafiyete uğratılmış, yüzlerce yıllık birikim sonucu oluşan ruhu, gelecek kuşaklara aktaracak Askeri okullar kapatılmış, Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilmiştir. Askeri okulların kapatılması şartı Sevr anlaşmasının 168. maddesidir. Nasıl ki Sevr Antlaşması vatanımızın idam fermanı ise askeri okulların kapatılması da Türkiye’mize idam fermanıdır.

Vatansever Eskişehirliler, 2016 yılında başlattığımız “Askeri Okullar Açılsın” nöbeti sonunda bugün Harp Okullarının açılmasını sağlamış durumdayız. 25 Mayıs tarihine kadar Milli Savunma Üniversitesi aracılığıyla Hava ve Kara Harp okullarına 38.500’ü kız öğrenci olmak üzere 250.000 öğrencimiz müracaat etmiştir. 38.500 kız öğrencimizin başvurusu tarihimizde bir rekordur. Bu veriler gençlerimizin ordumuza ve askeri okullara nasıl sahip çıktığının en güzel göstergesidir.

Harp Okullarının açılmasıyla birlikte önümüze mücadele etmemiz gereken yeni bir sorun çıkmıştır. Harp okullarına öğrenci alımı için oluşturulan komisyonda askeri personelin ve kurmay başkanlarının yer alması gerekirken, müsteşar bakan ve siviller yer almaktadır. Bu durum Türk ordusunun nitelikli kadrolar yetiştirilmesi konusunda tehlikelidir. Bu nedenle bizler Harp okullarına öğrenci alımlarının, imtihanlarının, mülakatlarının takipçisi olacağız.

Harp Okullarına, TSK’ya FETÖ’cü sızmaları engellemek ve sızanları teşhir etmek başlıca görevlerimizden biridir. Türk Ordusunun genetiğinin bozulmasına izin vermeyeceğiz!

 

 

KATILIMCI KURULUŞLAR

 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

EĞİTİM İŞ SENDİKASI

HACI BEKTAŞ VELİ DERNEĞİ

HACI BEKTAŞ VELİ VAKFI

KUMPAS MAĞDURLARI SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

TALAT PAŞA KOMİTESİ

TÜRK ANNELER DERNEĞİ

TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

TÜRKİYE GENÇLİK BİRLİĞİ

TÜRKİYE LİSELİLER BİRLİĞİ

ULAŞIM İŞ SENDİKASI

VATAN PARTİSİ

oncugencik.org.tr , 3.6.2017