Ana Sayfa Yazılar FERDİ TANHAN YAZDI: “CENNET CENNET DEDİKLERİ: ÖNCÜ GENÇLİK YAZ AKADEMİSİ”

FERDİ TANHAN YAZDI: “CENNET CENNET DEDİKLERİ: ÖNCÜ GENÇLİK YAZ AKADEMİSİ”

1353

Ferdi Tanhan/Öncü Gençlik GYK Üyesi ve İzmir İl Başkanı

 

Yılmaz Güney’in ‘Arkadaş’ filmini izlediğimde lise ikinci sınıf öğrencisiydim ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB)’ne yeni üye olmuştum. Filmi izleyenler bilir; başrol oyuncusu kendisini herkese ‘arkadaş’ olarak tanıtır ve bütün tanıdıklarına ‘arkadaş’ diye seslenir. Esas itibariyle toplumun giderek yozlaşmasını eleştiren eser, beni en çok bu yönüyle etkilemiştir. Giderek yozlaşan, pisliğe boğulan insanları kurtaracak bir kavram, insanlığın temiz kalan yönü; arkadaş. Peki, gerçekte herkesin herkese arkadaş diye seslendiği bir yer var mıydı?

ARKADAŞLIĞA SARILARAK ÖZGÜRLEŞİYORUZ

Emperyalist sistemin sınırsız tüketimi ve bireyciliği kutsadığı bu dönemde arkadaşlık kavramına sarılarak özgürleşiyoruz. Vatan Partisi Öncü Gençlik olarak geleneksel hale getirdiğimiz yaz akademilerine işte önce bu amaçla büyük önem veriyoruz. Gençliğe mutluluğu daha büyük evlerde, daha dolu cüzdanlarda, pahalı spor arabalarda aratanlara karşı arkadaşlığın ve karşılıksız vermenin en büyük mutluluk olduğunu ispat ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce genci biraraya getiriyoruz. Çünkü biliyoruz; cennet cennet dedikleri, herkesin herkesle arkadaş olduğu bir uyum dünyasıdır.

TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEK İÇİN HAZIRLANIYORUZ

Vatan Partisi Öncü Gençlik olarak emperyalist sistemin aşıladığı tüketim budalalığına, sorumsuzluğa ve vatansızlığa karşı kendimizi bilimle, sanatla ve Cumhuriyet kültürüyle donatıyoruz. Öncü Gençlik Yaz Akademisi alanında uzman akademisyenlerin ve bilim insanlarının vereceği seminerler ile Türkiye’yi yönetmek isteyen gençler için bir okul görevi görüyor. 1968 Gençlik Hareketi’nin içinden doğan Vatan Partisi, genç üyelerine verdiği büyük görevler ile bizi Türkiye’yi yönetmek için hazırlıyor. Elimize bütün sorunları çözecek, bütün karanlıkları aydınlatacak bir fener veriyor; insanlığın bilgi hazinesi ve partinin yarım asırlık mücadele birikimi. Çok iyi biliyoruz ki bu fener arşı, ferşi ışığıyla aydınlatmaya yeter.

DÜNYANIN EN İYİ OKULU

Öncü Gençlik Yaz Akademisi’nde felsefeyi, ekonomiyi, tarihi, siyaseti, sanatı, kültürü ve insanlığın sorunlarını çözecek bütün alanları bu fenerin ışığında ustalarından öğreneceğiz. Devrimcilik ve bilim insanlığını birleştiren ustalardan öğrenme, tartışma imkanını bugün hangi üniversite sağlayabiliyor? Akademik kadrosuyla da heyecan uyandıran Öncü Gençlik Yaz Akademisi bu yönüyle adını hak ediyor. Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi okulu olma iddiasını taşıyor.

ÜRETEN, DÜŞÜNEN SAVAŞAN BEYİNLER

Tarikatların, cemaatlerin örümcek ağı gibi sardığı ülkemizin üreten, düşünen ve savaşan beyinlere ihtiyacı var. Son günlerde devletin ve toplumun her kademesini saran cemaatlere yönelik operasyonlar yüzümüzü güldürüyor ve bu ihtiyacı yeniden keşfetmemizi sağlıyor. Tarikatların kültürüne karşı Cumhuriyet’in kültürünü topluma hakim kılma görevi önümüzde duruyor. Hükümetin sınıfsal ve ideolojik nedenlerle yapamayacağı bu görevi üzerimize alıyoruz. Gelecekte ülkeyi yönetecek kadrolar olarak bu görevin öneminin farkındayız. Öncü Gençlik Yaz Akademisi Cumhuriyet kültürünü yeniden canlandırıyor.

ÖNCE VATAN DİYECEĞİZ

‘Önce kendini kurtar, sonra vatanı kurtarırsın’, öğüdünü hepimiz başka ağızlardan defalarca duymuşuzdur. Bu söylemle sorumsuz, vatansız ve amaçsız bir gençlik yetişti. Kendini kurtarmayı birinci sıraya koyanların vatanı unuttukları ortaya çıktı. Vicdan sahibi gençler artık bu öğüde güvenmiyor. Onlar “vatanı kurtarma iddiasıyla kendisini değiştirmeyi” felsefe edinen Öncü Gençlik’in bakış açısını paylaşıyor. Bu yüzden Öncü Gençlik Yaz Akademisi’ni heyecanla bekliyorlar. Biz de 4-10 Ağustos günlerinde İzmir/Dikili’de onları ağırlayacak olmanın guruyla sesleniyoruz: Her şart altında önce vatan diyeceğiz, Türkiye’yi namuslu insanların cenneti yapacağız. Öncü Gençlik Yaz Akademisi’nde görüşmek dileğiyle…

oncugenclik.org.tr, 1.8.2018