Ana Sayfa Manşet “Geleceği de mutluluğu da Türkiye’de arayın”

“Geleceği de mutluluğu da Türkiye’de arayın”

311

Genel Başkanımız Dr. Doğu Perinçek, son dönemde gençler arasında artan yurt dışında yaşama talebinin esas olarak küresel sistemin propagandasından kaynaklandığını söyledi. Perinçek, gençlere geleceklerini Türkiye’de aramaları tavsiyesinde bulundu.

Yurt dışında yaşamak isteyen gençlere seslenen Perinçek, “Mutluluk orada yok.” dedi. Bu talebin gençler arasında artmasının nedeninin “küresel sistemden gelen bir propaganda” olduğunu söyledi. Likayat sorununa ilişkin de konuşan Perinçek, “Vatan Partisi ihaleleri paylaştırmıyor. Fedakarlıkları paylaştırıyor. Paylaşma iklimini size emanet ediyorum.” dedi.

Vatan Partisi, 14 Mayıs seçimlerine 203 genç milletvekili adayıyla giriyor. Genç adayların yüzde 80’i öğrenci.

Gençliğin sorunlarını ve taleplerini Meclis’e taşıyamaya hazırlanan adaylar ve gençler, Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek ile buluştu. Gençler sordu, Perinçek yanıtladı. İki buçuk saatten fazla süren programın moderatörlüğünü Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay yaptı. Programda Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı, Vatan Partisi Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Kayahan Çetin ve Vatan Partisi Öncü Gençlik Ankara İl Başkanı, Vatan Partisi Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Sueda Babacan da bulundu. Programa Mustafa Altınkaya da bağlaması ve söylediği türkülerle eşlik etti.

SİSTEMİN LİSTESİNDE OLMADIĞIMIZ İÇİN ANKETLERDE YOKUZ

Program gençlerin sorularıyla sürdü. “Gençlik tanımınız nedir?” sorusuna Perinçek, şöyle yanıt verdi: “Genç bir yaş grubu. Ama siyasi bakımdan, ideolojik bakımdan meseleye bakacak olursak genç geleceğin kurucusu, geleceğin habercisi ve geleceği inşa edecek kitle.”

Bir başka genç ise anket şirketinin kendisini aradığını ve “Doğu Perinçek’e oy vereceğim.” demesi üzerine listede ismin olmadığının söylendiğini anlattı; “Vatan Partisi anketlerde neden yok?” diye sordu. Perinçek, “O anket şirketinin listesinde benim olmamam Türkiye’nin geleceğinde Vatan Partisi’nin olacağını ifade ediyor.” diyerek şöyle açıkladı: “Sistemin listesinde yokum ben. Ama sistemi değiştirecek, devirecek ve yerine bağımsız, demokratik, üreten Türkiye’yi kuracakların listesinde Vatan Partisi en başta yazılı. O size sunulan liste sonuç itibarıyla bitmiş olanların listesi. Kara listede olduğumuz için orada ismimiz yok.”

PAYLAŞMA İKLİMİ GENÇLERE EMANET

“Liyakat sizin hükümetinizde mümkün olacak mı?” sorusuna “Türkiye’nin kadroları bizim kadrolarımızdır.” sloganını da hatırlatarak yanıt veren Perinçek, şöyle dedi:

“Vatan Partisi ihaleleri paylaştırmıyor. Fedakarlıkları paylaştırıyor. Dolayısıyla Vatan Partisi alıcıların değil vericilerin partisi. Vatan Partisi’nin getireceği sistem emeğe göre paylaşmak. Vatan Partisi’nin aynı zamanda sloganında da bu özelliği belirliyor. O da nedir? Türkiye’nin kadroları bizim kadrolarımızdır. Vatan Partisi kendi üyelerine bir şey dağıtmıyor. ‘İktidara geleceğiz ve müsteşarlıkları, genel müdürlükleri, bakanlıkları, müdürlükleri, şunları bunları aramızda paylaşacağız…’ Bunun için hiç kimse Vatan Partisi’ne gelmesin. Öyle bir vaadi yok Vatan Partisi’nin. Liyakate göre paylaşma, emeğe göre paylaşma, yeteneğe göre paylaşma iklimini size emanet ediyorum. O iklimi hep beraber koruyacağız ki Türkiye’nin geleceğinde hedeflerimize başarıyla ulaşalım.”

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM

Perinçek genç işsizliğe çözümünü de şöyle anlattı: “Türkiye’nin iç kaynaklarıyla veya dış kaynaklardan yatırım sermayesi üreterek, değil mi? Yatırım sermayesi de sonuç itibarıyla emeğin ürünü. Yani Türkiye emekçisinin ürünlerinin bir kısmını tasarruf ederiz, tüketmeyiz. Ve o tasarruf ettiğimizde yatırım yaparız. Ve işsizliğe son veririz. Yani yatırım ne demek? Fabrika açmak demek, tarıma ve hizmetlere, sermaye tahsis etmek demek. Dolayısıyla iş sahası açmak ve insanlara iş bulmak demek. Burada tabii şey nedir? Anahtar olay tasarruf. Tasarruf, eşittir yatırım.

YABANCI BANKALARDAKİ PARALAR

“Türkiye’de çok büyük bir tasarruf var. Nasıl ispatlıyoruz? Türkiye’de üretilmiş olan değerlerin 500 milyar doları yabancı bankalarda yatıyor. Demek ki Türkiye 500 milyar dolarlık değeri üretmiş ve tasarruf etmiş. Ama o tasarruf ne olmuş? Birtakım büyük yağmacı tasarrufları götürmüşler yurt dışına kaçırmış ve yabancı bankalara yatırmışlar. Demek ki Türkiye’nin gidip New York bankalarından para dilenmeye ihtiyacı yok. Vatan Partisi ne yapacak? O 500 milyar doları Türkiye’ye getirecek. Servet sahiplerinin mülkiyetine dokunmuyoruz. Tamam o para onların, Türkiye’de fabrika açarlar, işlerini genişletirler. Ondan sonra ne istiyorlarsa yapsınlar ama gelip bankaya yatırırlar Türkiye’de.

‘BANKALARIN KARI YATIRIM SERMAYESİ OLACAK’

“2022 yılında bankalar 433 milyar Türk lirası kar etti. Çiftçi borca batıyor, esnaf borca batıyor, sanayici borca batıyor, iflas ediyor. Ama bankalarda onlardan elde ettiği faizlerle vesaire bir yılda karlarını dört kat artırıyorlar. Ne yapacak Vatan Partisi? Kurumlar vergisini yüzde 80 bankalardan alacak. Yatırım sermayesi yapacak.

NEDEN ÇİN DEĞİL AVRUPA?

Perinçek, “Neden gençler hayallerini, geleceklerini Çin’de Rusya’da değil de Amerika’da, Avrupa’da arıyor?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Çin ve Rusya’da da gelecek aramamız yanlış. Bizim hepimizin geleceği, mutluluğumuz Türkiye’de. Bakın ben çok kısa dönemlerle Avrupa’da, Almanya’da bulundum. İşçilik yaptım, çalıştım. Ve orada da gördüm. Bu ideolojik bir olay. Yani insanları vatanlarından, milletlerinden vazgeçirmeye yönelik doğrudan küresel sistemden gelen bir propaganda.”

“Gençler yurt dışına gitmeli mi? Yani eğitim almaya, yaşamaya.” diye sorulan Perinçek, şöyle sürdürdü: “Mutluluk yok orada. Yani yurt dışına görev olur gidilir. O ayrı mesele. Ama hayatımızı yurt dışında kuralım diyorsak Türkiye hasretiyle yaşıyorlar. Ve orada mutlu olamıyorlar. Çocukları da mutlu olamıyor ve çocuklarını da kaybediyorlar. Yani sistem onların çocuklarını kapıyor. Ellerinden alıyor. Ve bizim aile sorumlulukları, aile dayanışmaları vesaire bunlar yıkılıyor.

‘PARASIZ EĞİTİM İÇİN TÜRKİYE’NİN KAYNAĞI VAR’

Perinçek, okurken çalışmak zorunda kalan öğrencilerin maddi sorunlarına ilişkin de “Vatan Partisi anaokulundan üniversite sonuna kadar bütün eğitim sistemini parasız yapacak ve aynı zamanda eğitim ve öğretimde hizmet alan ve okuyan çocuklarımız ve gençlerimizin diğer ihtiyaçlarını, yurt ihtiyaçlarını, barınma ve gıda ihtiyaçlarını ve kültürel ihtiyaçlarını da parasız olarak karşılayacağız. Türkiye’nin bu kaynağı var.” dedi.

GENÇLERE NUTUK ÖNERİSİ

Perinçek, gençlere Nutuk okumalarını önerdi:

“Nutuk’u okuduğumuz zaman neyi görüyoruz? Devrimci seçenek içerisindeki farklı eğilimler yani Atatürk’ün devrimci çizgisiyle İstiklal Savaşı’ndan sonra  devrime ayak uyduramayanlar arasındaki mücadelenin kitabıdır Nutuk. O bakımdan çok önemlidir. Yani emperyalizme karşı mücadele aynı zamanda devrimin öncü içerisindeki sorunların çözülmesi, mücadelelerin çözülmesiyle beraber ilerlemişti. Bu anlayışla Nutuk’u okusak da çok iyi anlayabiliriz.”

‘İNSANDAN VAZGEÇMEYİZ’

“Yüz bin imzayı toplayamadınız. Buna rağmen Türk milletine güveniyor musunuz?” sorusuna de Perinçek net yanıt verdi:

“Vatan Partisi’nin en önemli özelliği insandan hiçbir şekilde vazgeçmez. İnsandan vazgeçtiğimiz zaman bütün ideallerimizden, değerlerimizden vazgeçmiş oluruz. Çünkü biz mutluluğu nerede buluyoruz? İnsanımıza, vatandaşımıza, emekçimize, halkımıza hizmette mutluluk buluyoruz. Onun için hiçbir şekilde bizim halka küsmemiz söz konusu değil ama biz öncü partiyiz. Yani halkın arkasından giden değil halka önderlik eden bir partiyiz. Dolayısıyla halkımıza aydınlık yolları göstermek doğru değerleri aşılamak, onlar da bizim görevimiz. Halka emek verirsek ona hem hizmet etmiş oluruz hem de biz kendi vicdani sorumluluklarını yerine getirmiş oluruz.”

TÜRKİYE NEDEN ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDEN YÖNETİLECEK?

Perinçek, “Beştepe yerine Çankaya Köşkü’nü kullanacağız diyorsunuz.  Neden Çankaya Köşkü’nden yöneteceksiniz?” şeklindeki soruya da şöyle yanıt verdi: “Çankaya devrim karargâhı. Türkiye’yi Çankaya’dan yöneterek kurduk. Birleşen Türkiye’yi, üreten Türkiye’yi Çankaya’dan kurabiliriz. Sembolik bir şey… Aynı zamanda bu yöneticilerin yaşam tarzıyla da ilgili. Hz. Muhammed’in çok güzel bir hadisi var. Diyor ki; yöneticileri zengin ölen milletler fakir olurlar. Yöneticileri yoksul ölen milletler ise zengin olurlar. Çankaya’dan yönetirsek, milletimiz zengin olur.”