Ana Sayfa Haberler GENÇLİK HAREKETİNİN ÇELİK ÇEKİRDEĞİ ÖNCÜ GENÇLİK 25 YAŞINDA!

GENÇLİK HAREKETİNİN ÇELİK ÇEKİRDEĞİ ÖNCÜ GENÇLİK 25 YAŞINDA!

1858

Vatan Partisi Öncü Gençlik, kuruluşunun 25. yıl dönümünü Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda düzenlediği coşkulu buluşma ile kutladı. “Tecrübenin Işığında” “Gelenekten Geleceğe” sloganlarıyla düzenlenen buluşmada Öncü Gençlik’in 25 yıllık mücadelesinin anlatıldığı “Tecrübenin Işığında Genç Aydınlıkçılar” film gösterimi yapıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce gencin katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı yaptı. Öncü Gençlik’in aslında 25 yaşında olmadığını belirten Bursalı,

“Hem genç hem tecrübeli olmak yalnızca Aydınlıkçılara has özelliktir. Öncü Gençlik 25 yaşında değil, 21 Mayıs 1969’da 68 gençlik hareketi lideri Doğu Perinçek ve arkadaşları tarafından TİİKP olarak kuruldu, 50 yaşındadır. Öncü Gençlik, Genç Osmanlıların, Jön Türklerin Atatürklerin, Talat Paşaların ateşiyle olgunlaştı, 100 yaşındadır. Fedai kültürüyle Namık Kemal’in Belgrad ormanında kuruldu, 150 yaşındadır. İnsanlığın binlerce yıllık serüveninin sınıfsız, eşit, halkça bölüşen o yeni toplum özlemlerinin içinde var oldu 10 bin yaşındadır, kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Partisiz gençliğin öksüz olduğunu vurgulayan Bursalı, Türkiye’yi hedef alan bütün emperyalist tehditlere karşı Öncü Gençlik’in bütün gücüyle mücadele edeceğini söyledi. “Öncü Gençlik, Türkiye gençlik hareketinin çelik çekirdeğidir” diyen Bursalı şunları söyledi:

“Herkes ekmek yiyerek, su içerek yaşar. Gençliğin ekmeği de suyu da partisidir. 50 yıllık büyük tecrübe, bu gerçeği göstermiştir: Partisiz kalan gençlik öksüzdür ve kum taneleri gibi savrulmaya mahkumdur. İşte bu bilinçle, Kerim Öztürklerin İhtilalci Gençlik Birliğinden, Devrimci Gençlik Birliğine kadar Öncü Gençlik, gençlik hareketinin başındadır. Bugün Öncü Gençlik, Türkiye gençlik hareketinin tartışmasız çelik çekirdeği olarak, Türk gençliğini çaresiz bırakmamıştır ve partisiyle buluşturmaya devam etmektedir.”

AFRİN’DE MEHMETÇİK, ZONGULDAK’TA MADENCİ

“Üniversitelerdeki 25 yılda, gençliği birleştirdik, demokratik üniversite mücadelesinin bayrağı olduk,  üniversitelerdeki terör örgütlerine karşı cansiperane mücadele ettik, Fethullahçı terörün yapılarına karşı aman vermedik ve üniversiteleri vatanseverliğin kaleleri haline getirdik. Afrin’de destan yazan Mehmetçik olduk, canlı bombalara karşı gözünü kırpmadan koşan Türk Polisi olduk. Gençliği, Amerika’nın yörüngesine sokmaya, kimliğini ve benliğini unutturmak isteyenlere geçit vermedik. Ekmeği için mücadele eden Tekel’de Soma’da, Yatağan’da, Zonguldak’ta madencinin, emekçilerimizin sesi ve nefesi olduk. Karanlığa boğulmak istenen ülkemize ışık olduk, cumhuriyet kurumlarımızın, aydınlanma değerlerimizin bayrağını yükselttik. Bugün de, güzel vatanımızı, hedef alan bütün emperyalist tehditlere karşı, bölücü terör örgütleri PKK ve FETÖ’nün ve uzantılarına karşı, içeride birliğimizi bozmak isteyen, iktidar stratejilerini Washington’a bağlayan işbirlikçilerine karşı, Öncü Gençlik bütün gücüyle mücadeleye devam edecektir.”

1919 RUHUNU 2019’A TAŞIYORSUNUZ

Programda gençliğe seslenen Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Öncü Gençlik’in Namık Kemallerden aldığı davayı devam ettirdiğini belirtti. Perinçek, “Çok yaşa Öncü Gençlik! Yaşayacaksınız, çünkü insanlığın emekçilerin başı dik yaşama davasını sömürüsüz, baskısız, zulümsüz yalnız eşyanın yönetildiği insanların değil, bir dünya özlemini geleceğe taşıyorsunuz. 1876’dan Mithat Paşalardan Namık Kemallerden aldığınız büyük davayı 2076’lara taşıyorsunuz. 19 Mayıs 1919’dan Mustafa Kemal’in devrimci ruhunu 19 Mayıs 2019’a taşıyorsunuz. 23 Nisan 1920’de milletin iktidarının kurulması davasını 2023’lere taşıyorsunuz. Sizleri yürekten kutluyorum” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan çıkış için tek yolun üretim devriminden geçtiğini belirterek üretim devrimi vurgusu yapan Perinçek şöyle konuştu:

“Ekonomimizin durumu belli. Türkiye’nin buraya vereceği tek cevap var: Bir üretim devrimi! Türkiye bu zorluklara ABD’ye ve AB’ye el açarak, dilenerek değil; milletçe bir emek seferberliğiyle, üreticinin baş tacı olduğu bir Türkiye ile cevap verecek. Bugün de Türkiye dengeleri değiştiren ülkedir, insanlık cephesinde en öndedir. Büyük geçmişiyle, bağımsız başı dik yaşama bilinciyle ve bağrından Atatürkleri çıkartmış, o büyük devrimci geleneğiyle, yeni dünyanın kuruluşunda Türkiye üzerine düşen görevleri önümüzdeki dönem yapacaktır. Hepimiz bu üretim devrimini yapacağız ve en ön safında olacağız. Yemin ediyoruz, Türkiye’ye yönelen ABD ve İsrail namlularını kıracağız. O namlular Türk milleti önünde boyun eğecekler, Türk milletine selam verecekler”

ÖNCÜ GENÇLİK KADROLARI PARTİNİN SİYASİ ÖNDERLERİDİR

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan: “Öncü Gençlik ülkesine ve milletine karşı sorumluluk sahibidir. Öncü Gençlik kadroları partinin siyasi önderleridir. Başka partilerde gençlerin kafasını bastırırlar, şüpheyle yaklaşılır. Oysa Vatan Partisi “Git ve yap kardeşim” der. Bizde parti önderliği, sorumluluğu güvenle gençliğine verir. Parti önderliği bilir ki geleceği kurmanın yolu gençlikle partiyi büyütmek ve partiyi geleceğe taşımaktır. Ne mutlu bize ki böyle bir partiye sahibiyiz.”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek: “Partimiz bana erkeklere benzeyerek değil, devrimci olarak eşit olacağımızı öğretti. Batıdaki 68’liler vurup kırarken, kadının özgürlüğü cinsel meta haline gelirken, biz kuruculuğa soyunduk. Bir gençlik hareketi başlattık. Sizlere el verdik, sizler de sizden sonrakilere el vereceksiniz”

TÜRK MİLLETİNİN FEDAİLER MÜFREZESİ

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel: “AKP, MHP, Saadet Partisi, CHP gençliğini bir araya getirip, evvela gençliğin milli hükümetini kuralım. Mavi Vatan tatbikatında da dolara karşı savaşta da gördük, şu anda savaşan kuvvetlerin bir arada olması gerekiyor. Kriz anlarında fedai müfrezeler sonucu belirler, en kritik anlarda fedai müfrezeler ortaya çıkar. Şu anda Öncü Gençlik, bütün vatansever kuvvetlerle omuz omuza gençliği birleştirerek, yine düşmanı Ege denizine dökerek cevap verecektir.”

USMER İstanbul Başkanı, Aydınlık Hareketinin liderlerinden Ferit İlsever: “Mamak Cezaevi’nin zindanlarını yıktık, 12 Eylül’ü yıktık geçtik. 2013’te Silivri duvarlarını yıktık. Mücadelemizi partiyle yapıyoruz. Ülkemizi Akdeniz ve Suriye’den saran tehdide karşı biz o emperyalist haydutların başına o çuvalı son kez geçirmek üzere daha güçlü bir Vatan Partisi ve Öncü Gençlik için görev başındayız”

1968 Gençlik Hareketi ve Vatan Partisi’nin liderlerinden Kamil Dede:
“Gençliğimizde bu mücadeleye başladığımızda bize yol gösterecek bir partimiz yoktu. Sizler şanslısınız; partimiz var. Vatan Partisi, Öncü Gençlik’e yol gösteriyor.”

ÖNCÜ GENÇLİK TÜRK MİLLETİNE CESARET VERDİ

Öncü Gençlik Kurucu Genel Başkanı Fikret Akfırat: “25 yılda Türkiye-ABD arasındaki adı konmamış savaşın şiddetlendiği bir dönemi yaşadık. Bu dönemin her aşamasında partimiz hep öncü rolleri üstlendi. Bu nihai noktada öncünün rolünün önemli olduğu yerden geçiyoruz. Hepimizin görevi öncüyü büyütmek ve halka kumanda eder hale getirmektir.”

Öncü Gençlik 5. Dönem Genel Başkanı Tugay Şen: “Öncü Gençlik mezunu olmak demek ben demeden, kendini düşünmeden partinin dediğini yapmak demektir. 25 yıldır varlığım Türk varlığına armağan olsun diyen Öncü Gençlik’in 25. yılı kutlu olsun.”

Öncü Gençlik 9. Dönem Genel Başkanı Osman Erbil: “Öncü Gençlik’in verdiği mücadele son dönemdeki vatan savaşı sürecinde önemli bir yere sahip. Artan emperyalist saldırganlığın hedefinde yıllardır gençlik de vardı. O gençliği değiştirmek istediler. Ellerinde mavi bayraklı gençlik yaratamadılar. Hainleri gördüğünde onların üzerine üzerine giden fedai cesur gençleri gördüler. Her milletin zor döneminde olduğu gibi Türk milletinin de son 25 yılda cesarete ihtiyacı vardı ve Öncü Gençlik onu verdi“

Öncü Gençlik 11. Dönem Genel Başkanı Aykut Diş: “Aydınlıkçı hakikat savaşçısıdır, fazla alkış almak için yanlışı savunmaz, bölücüye bölücü gericiye gerici der. Aydınlıkçı adalet duygusunu bırakmaz. Darbenin kime yapıldığına göre karar almaz, sokağa çıkar vatanını savunur. Aydınlıkçı, bilgi aşığıdır. Okumak, yazmak, öğrenmek ve dünyayı değiştirmek için Aydınlıkçılar yanıp tutuşur. Aydınlıkçı halka bağlıdır ve vatana adanmıştır. Atatürk’ü romantik hatıra olarak değil, O’na inandığımız ve geleneğini yerine getirdiğimiz için savunuyoruz, söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Söz veriyoruz bu emaneti verenlere, emanetiniz emin ellerde.”

Vatan Partisi’nin tarihinden gelen marş ve türkülerle bir müzik dinletisi hazırlayan Öncü Gençlik 25. Yıl Korosu’nun sahne almasının ardından etkinlik sona erdi.

oncugenclik.org.tr, 18.4.2019