Ana Sayfa Manşet HDP’yi Kapatmanın “Tarihi Sorumluluğu”

HDP’yi Kapatmanın “Tarihi Sorumluluğu”

"HDP'den tarihi sorumluluk beklemek ölüden medet ummaya benzer. PKK'nın selası okunuyor HDP'nin helvası kavruluyor.Ege Cansen tarihi tersine döndüremez"

1108

Türkiye’nin ABD destekli PKK terör örgütüne karşı kararlı mücadelesi dört koldan devam ediyor. Terör örgütünün Meclis’teki temsilcisi HDP’nin kapanmasına dair görüşler kamuoyunda giderek artıyor. PKK’nın Gara’da yaptığı katliam bir kez daha terör örgütünün insanlık dışı yüzünü göstermiş, bazı HDP’li vekiller ise maske takmaya lüzum olmadığını ilan ederek Türk devletinin terör örgütüyle pazarlık yapmamakla suçlamıştı. Üstüne üstlük pazarlığa davet dışında TSK’nın operasyondan siyasi kazanç sağlamak adına esir edilen kişileri öldürdüğünü iddia ederek psikolojik savaşa malzeme vermeye çalışmışlardı.

Yine Boğaziçi’ndeki olayların ardından terör örgütü PKK yöneticilerinden Duran Kalkan’ın kitle hareketlerinden beklediği umudu ve HDP’nin rolüne dair yaptığı açıklamalar HDP eşittir PKK gerçeğini gözler önüne seriyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Gara’ya giden HDP’li milletvekili açıklamasıyla, terörle mücadelede HDP’nin kapatılmasının ne kadar önemli olduğu anlaşılıyordu.

Bu olaylar gösteriyor ki PKK köşeye sıkıştıkça HDP daha da saldırganlaşacaktır. Saldırgan HDP’den kopuşlar neredeyse ışık hızıyla gerçekleşiyor. Doğu ve Güneydoğu’da HDP oylarının eridiğini ve başta Vatan Partisi olmak üzere vatansever seçeneklere yöneldiği bir gerçek. HDP’nin marka değeri düşüyor. O, Amerikan rüyasının bitmesiyle birlikte artık kaybedenler kulübünün bir üyesi. Yapılan anketlerde CHP-İyi Parti seçmenlerinin ezici çoğunluğunun HDP’nin kapatılması gerektiğini düşünüyor. Milletimizin saldırganlaşan HDP’ye karşı en iyimser tepkisinin partiyi kapatmak olduğu görülmekte. Türk milletinin tavrı netken bir yandan da HDP’yi kurtarma yarışında sürekli bahis artıranları görüyoruz. Örneğin Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen’in dün ‘’HDP’nin Tarihi Sorumluluğu’’ başlıklı yazısını okuduk. Yazar 90. Dakikada 3-0 yenilen HDP’nin galip gelmesi için yoğun bir çaba sarf ediyor. Tüm bunlar yaşanırken HDP’nin en yakınları ne yapıyor? Bakalım…

Aşkına Eşkıya Olan Millet İttifakı

HDP’den söz ederken Millet ittifakından söz etmemek salatalıksız cacıktan bahsetmeye benzer. CHP ve İyi Parti; PKK’sız asla diyen, albenisini kaybeden, yüzünde makyaj durmayan HDP’ye gülden ağır söz söyleyebiliyor mu? Veyahut söyleyebilir mi? Sorumluluk olmadan aşk olmaz. Bu aşkın adını yasak koysanız bile sorumluluktan kaçamazsınız. Birileri Duran Kalkan’ın söylediği gibi Boğaziçi’nden ‘’faşizme karşı birleşik cephe’’ çıkarma tezleriyle birileri de Gara’daki zaferden sonra aşkını onurlandırmak için ‘’ulusal yas ilan edilsin’’ söylemiyle sorumluluk altına girmeliydi. Rand Corporation raporlarında zaten belirtilmişti: CHP-HDP-İYİP daha cesur olmalıydı. ‘’Biden Hazretleri’’ bir kere vesile olmuş adını koymuş bu birlikteliğin emek vermeden kaçmak sorumluluk sahibi koca koca insanlara yaraşır mı? Elbette yaraşmaz dedikleri için gözlerini budaktan sakınmadıklarını biliyoruz. Fakat el birliğiyle de olsa Biden tayfası açısından bu aşkı ayakta tutmak kolay değildir.

Kullanışlı Tarihi Sorumluluk Uzmanı: HDP

Öyle tek taraflı sorumluluk olmaz. Birileri sorumluluğun en büyüğü en ‘’tarihi’’ olanını almalı. Kim ola ki? HDP olacak elbet. Çünkü önceleri de böyle tarihi sorumlulukların altına bıyık altında gülümseyerek girmiştir. Alışkandır. Daha doğrusu anasından doğduğu günden beri en tarihi sorumluluklar ondan sorulur. Kumpas kurup vatanseverleri içeriye atacaksanız, Türk milletini Anayasa’dan çıkaracaksanız, Türkiye’nin güneyinde kukla bir Kürdistan kuracaksanız, Türk milletini seksen iki milyona bölecekseniz, cephede Mehmetçik’i sırtından vuracaksanız, Doğu Akdeniz’de emperyalist tezleri kabul edecekseniz işte orada en tarihi sorumlulukların partisi HDP, hazır kıta oradadır. Önceden yazılsa ancak bu kadar olur. Böyle bir özgeçmiş kimseye nasip olmaz. Öyle zor günlerde Demirtaş’tan halk kahramanı çıkarmak istersin, Osman Kavala’dan demokrasi mücahidi yaratmaya çalışırsın. AİHM olsun, ABD olsun yardım için koşar peşi sıra açıklamalarda bulunur. Türkiye’yi itibarsızlaştırmak ve köşeye sıkışmak için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. Daha ne olsun? Yeter ki tarihi sorumluluk olsun.

PKK Bahane HDP’yi Kurtarmak Şahane

Yukarıda değindiğimiz Cansen’in ‘’HDP’nin Tarihi Sorumluluğu’’ yazısı gündem içerisinde kaynadı gitti. Yazık oldu. Çünkü genellikle ekonomik meselelere ilişkin yazılar yazan E. Cansen, HDP’nin tarihi sorumluluğu hatırlatmak için Dolmabahçe Mutabakatının yıl dönümünü seçmişti. Çok değil söz konusu mutabakatın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen ‘’tarihi sorumluluk’’ duygusuyla hareket edenler hariç neredeyse hiç kimsenin gündemi olmadı. Hatta unutuldu gitti. Cansen de bu durumun farkında. Belli ki üzülüyor ve özlüyor. Bu yüzden yaldızlı 3 maddeyi yazısının hemen başlarına iliştirmiş. Açılımı yapan Ak Parti’nin çabaları takdir ediliyor bitirenin ise PKK olduğunu söylüyor. PKK’nın anaların ağlatmamak gibi bir derdi yok, Kürdistan kurmak istiyordu diyor.  Bir güzel ‘’lanet olsun’’ diyor PKK’ya. Çünkü çok kolay. PKK’yı gerekirse PKK bile eleştirir, hakaretler yağdırır.

Sözcü’nün Cansen’i için varsa yoksa tarihi sorumluluk. Yazısının en çarpıcı bölümüne şu başlığı atıyor: ‘’Türkiye’nin Kürt Meselesini Ancak HDP Çözebilir’’. Sayın Cansen nezdinde cümle açılım meraklılara söyleyelim, bu filmi zaten izledik. PKK kukla devletini kuracağı koridoru mezarı bellemişken onu ABD’deki tanrıları bile kurtaramıyor. Denklemini askeri gücü azalan HDP’nin siyasi gücünü artırması üzerine kuranlar muradına eremezler. Çünkü bu tam olarak ölüden medet ummaya benziyor. PKK’nın selası okununca HDP’nin helvası kavrulmaya başlamıştı bile. HDP’nin artık Türkiye içinde bir tarihi sorumluluk senaryosu kalmamıştır. Çünkü HDP ve PKK için tarihin sonu gelmiştir.

Yazının son bölümlerinde ise psikolojik savaşın insan aklıyla dalga geçtiği kısma geçiliyor. HDP’nin kapatılması konusunda son dönemde net açıklamalar yapan Devlet Bahçeli’den Demirtaş’ı ziyaret etmesini istiyor. Cansen, vatan savaşında kararlı duran liderleri yıpratmak istiyorsa bu talebi dillendirmek zorunda. Yine en ölümcül hata etnik temizliğe sebep olmaktır diye eklemiş. Türk ordusunun tarihinde düşmana karşı insanlık dışı bir tavır olmadığını bildiği halde Türkiye’yi ve onun şerefli ordusunu yıpratmak için böyle bir tarihi sorumluluğun üstleniyor.

SONUÇ

Biden tayfası akıllarının kiraya veredursun. Türkiye’nin teröre karşı mücadelede edindiği dersler, tam bağımsız ve üreten Türkiye yolundaki pusulalarımızdan biri olacaktır. Görünen o ki HDP er ya da geç kapatılacaktır. HDP’nin kapatılmasının önünde hiçbir engel kalmamıştır. Çünkü tarih, tarihin tersine koşmaya çalışanları alaşağı etmekte hünerlidir. Cansen ve dostları Türk milletini tarihin tersine koşturamaz. Bizler sorumluluğumuzu binlerce yıllık tecrübeden, 150 yıllık sınanmış pratikten, Gençliğe Hitabe’de yazan görevlerden çıkartıyoruz. Ve bugün için tarihi sorumluluk; vatan sınırlarımızı boydan boya korumak, Mavi Vatan’daki kararlılığımızı daim kılmak, Kıbrıs’ı cümle aleme tanıtmak, komşularımızla omuz omuza terör örgütlerini temizlemek, namerde muhtaç olmamak için üretim ekonomisini inşa etmektir.

Anıl Eren YILDIZ
Öncü Gençlik MYK Üyesi
Öncü Gençlik Ankara İl Başkanı