Ana Sayfa Manşet İran’da Düşen Ukrayna Uçağı Üzerine Bir Analiz

İran’da Düşen Ukrayna Uçağı Üzerine Bir Analiz

1585

8 Ocak Çarşamba günü Ukrayna’ya ait uçağın düştüğü ve 176 kişinin hayatını kaybettiği olay üzerine İran’dan açıklama geldi.  İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının cruise füzesi sanıldığını ve insani bir hata sonucu kasıtlı olmayarak vurulduğunu açıkladı.

Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Oktay Yıldırım, dünya gündeminde geniş yer tutan bu olaya dair Twitter üzerinden bir analiz yayınladı.

İşte Oktay Yıldırım’ın analizi:

“İran’da bir yanlışlıkla düşürülen Ukrayna yolcu uçağı konusunda bir ton spekülatif soru üretiliyor ve kafalar karıştırılıyor. “içinde İran’ın düşman olduğu yolcular mı vardı?” Efendim “füze sistemi nasıl oldu da aktive oldu?” “Gerçekten de söylendiği gibi bir yanlışlık mı?” Vs..

Bu gerçekten de bir kazaydı. Kanada başbakanı daha ortada hiçbir şey yokken “elimizde kanıtlar var İranlılar kaza ile düşürdü bu uçağı” diye açıklama yaptı. Neydi o elindeki kanıtlar? Çünkü İranlı makamları dinlemişlerdi, ellerinde dinleme kayıtları vardı…

İran böyle bir saldırı yapmadan önce neden hava sahasını kapatmadı? Çünkü ABD’nin teknolojik üstünlüğünü biliyordu. Eğer hava sahasını kapatsaydı yapacağı saldırı haber alınacak ve hava savunma sistemleri devreye girecekti. Nitekim ABD habersiz yakalandı ve Patriotlar çalışmadı.

Yolcu uçağını vuran füze sisteminin 4 aşamalı emniyet sistemi nasıl aktive oldu? Çünkü, ABD kültürel miras dahil 52 hedefi vuracağını ilan etmişti. İran tam teyakkuzda her saldırıyı bekler pozisyonda olduğu için uçağın kimliği konusunda yeterli bir değerlendirme yapılamadı.

Kanada başbakanı da tıpkı bütün koalisyon ülkelerinin sahipti ve bu nedenle kesin konuştu. Burada asıl konuşulması gereken ABD elektronik harp sistemlerinin, İran radarlarına nüfuz ederek, havadaki yolcu uçağını cruise füzesi gibi göstermiş olma olasılığıdır. Çünkü…

Havadaki onlarca uçak arasından Ukrayna uçağının seçilmiş olması olayın Rusya’nın üzerine yıkılması için iyi bir gerekçe. Olguları görmeyip komplo teorisi peşinde koşan analistlerin buraya bakması bence daha faydalı olur. Komşu düşmanlığını ve ABD tapınmacılığını Bırakın artık…”

oncugenclik.org.tr, 11.01.2020