Ana Sayfa Haberler İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE SAĞ-SOL BİRLEŞTİ: KUDÜS ONURUMUZDUR!

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE SAĞ-SOL BİRLEŞTİ: KUDÜS ONURUMUZDUR!

1444

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı sözlerine karşı İstanbul Üniversitesinde, içersinde Öncü Gençlik’in de bulunduğu 18 örgüt ve öğrenci topluluğu harekete geçti. “Kudüs Onurumuzdur” başlıklı ortak bir bildiri yayımlayan topluluklar ABD’nin kararını tanımadığını ilan etti.

“1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması ile kabul edilen kuvvet kullanma yasağını ihlal eden İsrail devletinin on yıllardır süregelen işgallerine meşruiyet kazandıran ABD’nin bu kararı asla kabul edilemez. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz” sözleri ardından hukuk ihlali vurgusu yapan topluluklar Kudüs’e sahip çıktı.

ÜNİVERSİTELERİN SESİ YÜKSELİYOR

Türkiye Gençlik Birliği olarak, İstanbul’daki üniversitelerde açıklamalar ve afiş çalışmaları yaparak kararı tanımadığımızı ilan etmiş ve Filistin halkına dayanışma duygularımızı iletmiştik. Üniversitelerin sesi, Amerikan emperyalizmine karşı gürleşiyor.

AÇIKLAMA METNİNİN TAMAMI VE İMZACI KURULUŞLAR: KUDÜS ONURUMUZDUR!

Yaşadığımız son süreçte kutsallarımızı siyasi hesaplara kurban eden kararlar alındığını görmekte ve bu kararların bölgemizi ateş çemberinin tam ortasına atmak manasına geleceğini düşünmekteyiz. Filistin’i siyasi saiklerle kullanma planları 1917 Balfour Deklarasyonu ile başlamıştır. 1947 yılında bu konuda hiçbir yetkisi olmadığı halde “Paylaşım Planı” yayınlayıp, Filistin’de gayrı meşru bir İsrail kuran Birleşmiş Milletler, ilerleyen süreçte yapılan hiçbir hukuksuzluğa da mani olmamıştır. 1967’de Kudüs’ün işgaliyle başlayan kanlı süreç; İsrail’in 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmesiyle devam etmiştir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi; 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştır ancak İsrail’e herhangi bir yaptırım uygulamamıştır.

1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması ile kabul edilen kuvvet kullanma yasağını ihlal eden İsrail devletinin on yıllardır süregelen işgallerine meşruiyet kazandıran ABD’nin bu kararı asla kabul edilemez. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz.

Biz İstanbul Üniversitesinin farklı bölümlerinden öğrenciler olarak, bu apaçık hukuk ihlaline karşı dimdik bir duruş sergiliyoruz. Kudüs onurumuzdur!

Akademi ve Araştırma Kulübü

Atatürkçü Düşünce Kulübü

Çağdaş Politikalar Kulübü

Genç Hukukçu Kadınlar Kulübü

Hür Hukuk Kulübü

İdeal Hukuk Grubu

İnsan Hakları Kulübü

Türk Dünyası İktisadi Araştırmalar Kulübü

Türk İletişim Topluluğu

Türkçe Yaşam Kulübü

Anadolu Gençlik Derneği

Genç Kadın ve Demokrasi Derneği

Genç İnsani Yardım Vakfı

İstanbul Üniversitesi Ülkücüleri

Türkiye Gençlik Birliği

Türkiye Gençlik Vakfı

AKP İstanbul Üniversitesi Teşkilatı

Vatan Partisi Öncü Gençlik

oncugenclik.org.tr, 08.12.2017