Ana Sayfa Haberler İZBAN İŞÇİLERİNİN GREVİNE ÖNCÜ GENÇLİK’TEN DESTEK

İZBAN İŞÇİLERİNİN GREVİNE ÖNCÜ GENÇLİK’TEN DESTEK

1296

Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı’nın başında olduğu heyetimiz,  İZBAN yönetimi ile yapılacak toplu iş sözleşmesinde anlaşamaması üzerine bugün greve başlayan İZBAN işçilerinin yanındaydı..

1 Ocak 2018’den itibaren maaşlarına zam yapılmayan İZBAN işçileri,teklif edilen zammı kabul etmemişti. 11 Temmuz 2018’den beri devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşamayan İZBAN işçileri, geçtiğimiz günlerde aldıkları kararla birlikte bugün greve çıktı. İşçiler, sabah saatlerinde grev ilanını Çiğli ve Alsancak istasyonlarına astı. Alsancak İZBAN istasyonu önünde sendikalara da çağrı yapan Demiryol-İş Sendikası basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Vatan Partisi ve Öncü Gençlik de katıldı. Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı’nın başında bulunduğu heyetimiz basın açıklamasında yer aldı.

“KARINLARIMIZI DOYURACAK ÜCRET ALMAK İÇİN GREV YAPIYORUZ”

Basın açıklamasını Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi adına Şube Başkanı Hüseyin Ervüz yaptı. Ervüz, açıklamada “Geçinebilecek bir ücret almak için yasal hakkımız olan grev süresince arkadaşlarımızın ücret almayacaklarını, grevin bir anlamda işsizlik olduğunu ve hiç istemediğimiz halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenemiz tarafından grev  yapmaya zorlandığımızı herkes tarafından bilinmesini isteriz.  70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa, onca krizlere rağmen üç kez grev yapmak zorunda kaldık. İZBAN çalışanları,karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği,ücret almadan yaşamayı başka türlü göze alamaz. Bu bağlamda Demiryol-İş Sendikası olarak yasal ve sosyal sorumluluklarımız gereğince almış olduğumuz grev kararını bugünden itibaren uygulamaya başlamış bulunuyoruz” diyerek istedikleri zammı alana kadar greve devam edeceklerini belirtti.

ÖNCÜ GENÇLİK OLARAK EMEKÇİLERİMİZİN EMRİNDEYİZ

Türk İş Konfederasyonu, Liman İş Sendikası ve MTS Sendikası’nın da konuşmacı olduğu basın açıklamasının ardından Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz ile görüştü Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Ervüz ile yaptıkları görüşmede”Demiryol-İş Sendikası’na bağlı İZBAN işçilerinin yanındayız. Bu bir ekmek mücadelesi. Bu bir alın teri mücadelesi. Vatan Partisi Öncü Gençlik olarak emekçilerimizin emrindeyiz. Vatan Partisi, çözümün merkezindedir ve programıyla görevin başındadır. Türkiye, bu süreçten büyük çözümlerle çıkacaktır”dedi. Ervüz, Bursalı’ya destekleri için teşekkür ederek gençlerin geleceği içinde bu grevi yaptıklarını belirtti.

oncugenclik.org.tr, 10.12.2018