Ana Sayfa Haberler Marmara Üniversitesinin Türkiyeli Öğrenciler Mesajına Tepki: Türkiyeli değiliz, Türküz!

Marmara Üniversitesinin Türkiyeli Öğrenciler Mesajına Tepki: Türkiyeli değiliz, Türküz!

311

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, öğrencilerine gönderdiği “Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı Kapsamında Eğitim” adlı e-mailinde “İstanbul’da yaşayan Türkiyeli ve Suriyeli gençler için önemli fırsat” dedi. Türk tabiri yerine Türkiyeli kelimesini tercih eden Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne tepki Vatan Partisi Öncü Gençlik’ten geldi. 

Vatan Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Rektörlüğün sözlerine tepki gösterdi.

Demiralay, yaptığı paylaşımda Türkiyeli uydurmasının Batı’nın desteklediği vakıfların, yayınevlerinin, sanatçıların, liberallerin kullandığını söyledi. Üniversitenin ise bu söylemlere alet olduğunu, Türklük tabiri yerine Türkiyeli tabirinin kullanılmasına tepki gösterdi.

Demiralay ayrıca projenin sahibi olan Embark’ın Alman olarak nitelendirilip Türk öğrencilerin Türkiyeli olarak nitelendirilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Demiralay sözlerini “Kendileri de biz de Türkiyeli değiliz. Türküz.” diyerek bitirdi.

Demiralay’ın açıklamaları şu şekilde:

Türkiyeli uydurmasını Batı destekli vakıflar, yayınevleri, sanatçılar, liberaller kullanıyor sanıyorduk. Üniversitelerimize kadar girmiş. Siz de mi bu iki yüzlülüğe ortak oldunuz? Biz millet değil miyiz? Siz niye Türklüğe karşı oldunuz?

Duyurdukları Embark projesinin sahipleri Alman, ama biz Türkiyeliyiz. İşe bak. Emperyalist ülkelerin bize taktığı uydurma kavramları kabul etmiyoruz. Marmara Üniversitesi yönetimi bir düzeltme yayınlamalı. Kendileri de biz de Türkiyeli değiliz. Türküz.”