Ana Sayfa Yazılar OĞUZHAN KAPÇAK YAZDI: CHP VE İYİ PARTİ’NİN HDP ORTAKLIĞI

OĞUZHAN KAPÇAK YAZDI: CHP VE İYİ PARTİ’NİN HDP ORTAKLIĞI

1983

Oğuzhan Kapçak, Öncü Gençlik GYK Üyesi ve Antalya İl Başkanı

Ülkemiz, son üç aydır kesin olarak seçim havasına girdi. Düzen içi birçok parti; liderin kararına göre, rantın ve bölüşümün esasına,  kafa kol ilişkilerine ve adayların ceplerindeki şişkinliğe göre adaylarını belirledi. Lider belirledi diyoruz, burada bir mübalağa yok. Keza bunu en son herkesin heyecandan çekirdek çitleyerek takip ettiği CHP Parti Meclisi toplantısından biliyoruz.

  Rant ve Çıkar Düzeninin Yeni Bekçileri

  Bahsettiğim CHP PM toplantısı 18 saat sürdü. Toplantıdan istifa haberleri, yoğun tartışmaların kulisleri geldi kulağa. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sosyal medya sitesi twitter’dan istifasını açıkladı. Medyada yer alan bazı iddialara göre Kaftancıoğlu aday olan iki isme inat istifa etmişti. Partisinin il örgütü ile genel merkezi arasındaki bilgi akışının ve taleplerinin olumsuz sonuçlandığı da kulislerde dönüyordu. Aradan saatler geçti, Kaftancıoğlu “beni sizler yarattınız” edasıyla istifasını geri çektiğini açıkladı. Partisinin istemediği adaylar ile ve üyelerin taleplerini dikkate almayan bir genel merkez ile seçimin nasıl kazanılacağı ise CHP’lilerde yanıtlanmayan bir soru olarak kaldı.

  Muhtemelen Kaftancıoğlu’nun iki-üç saatlik istifa sürecinde en çok üzülen, perişan olan kişi CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Şerdil Dara Odabaşı olmuştur. Çünkü Odabaşı’nı da, Kaftancıoğlu gibi twitter üzerinden yazdığı fazla cesur(!) yazılar ile tanıdık. Tam il başkanını örnek alıyor olacak ki, İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun yazdığı “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz lafını doğru bulmuyorum” cümlesine “#LicedeNelerOluyor Barış istemek suç mu?” yazarak selam çakmış.

  Turnusol Kâğıdı: ABD’ye Karşı Tavır

  Örnekleyelim; duyarlı bir vatandaşsınız, şehrinizinyönetimine Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olmayı düşünüyorsunuz. Cebinizin şişkinliği duruma izin veriyor. İçeriden tanıdık da var. “Oh ne ala” diyemiyoruz, çünkü hala adaylığınız kesin değil, önemli bir adımı es geçtik: Amerikancı mısın, değil misin? Amerikancı değilsen ve fiili olarak da belliyse üzgünüz, elendiniz. Çünkü “Atatürk’ün Partisi” diye tanımlanan Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday olmak için Amerika’ya yeşil ışık yakmak mecburundasınız.

  Örneği somutlayalım; Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Tunç Soyer… Hâlihazırda Seferihisar Belediye Başkanı olan Soyer’i medyaya yansıyan ve herkesin zihinlerinde taze olan PKK’nın meclisteki ayağı HDP’nin başlattığı “Vicdan ve Adalet” nöbetine verdiği destek konuşması Soyer’in Amerikancılığına onay belgesi oluyor. Bu belge esasıyla olsa gerek HDP İstanbul’da, İzmir’de ve Adana’da aday çıkarmama kararı aldı.

  Başka bir örnek sunalım; duyarlı bir seçmensiniz. Bağlı bulunduğunuz ya da siyaseten fikirlerini yakın bulduğunuz bir parti var, bir de bu parti muhalefette. Siz de milliyetçi, Atatürkçü bir vatanseversiniz. Türkiye’nin birliğinden yanasınız. Sahiden PKK’yı destekler misiniz?

  Bu örneği de somutlayalım; 24 Haziran seçimlerinde de gördüğümüz üzere Millet İttifakı bileşenleri sadece Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den oluşmuyor. Gizli bir özne ara ara umarsızca yüzümüze gülümsüyor; o yüzsüz PKK’nın tam da kendisi. Bazı vatansever İYİ Partililerin bu durumu gördüğünü görüyoruz.* Öyle ki Mersin’de 300 kişi aynı gün içerisinde istifa etti. Öyle ki istifa edenler arasından açıklamayı İYİP Mersin Kurucu İl Başkanı Dr. İbrahim Öze yaptı, açıklamasında “Bizi kandırdılar, kullandılar. Milletimize yanlış yolu gösterdiğimiz için özür diliyoruz” ifadelerini kullandı. 

  PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile kol kola girmek istemeyen tüm milliyetçi, Atatürkçü vatanseverleri takkeyi önlerine koyup düşünmeye davet ediyoruz.

  Aynası İştir Kişinin

  Siyasette ağızdan çıkan cümleler kadar, yapılanlar da önemli mesajlar barındırabilir. O sebeple her adımı doğru okumak gerekir. Büyüklerimiz “aynası iştir kişinin” diye boşuna dememiş. Mesela, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarına İstanbul Patriği’ni ziyaret ederek başlamasını buna yormak gerekir.  Bu “ben milli devlete karşıyım, Amerika, ben senin yanındayım” diyemeyen CHP yönetiminin kendini ifade ediş biçimidir. Keza İmamoğlu’nun “İstanbul Anayasası” fikri de fiiliyatta “İstanbul’u Ankara’dan değil de Washington’dan yöneteceğiz” diyemeyen İmamoğlu’nun mesaj içeren diğer bir hamlesidir.

  Yüzünüzü Gülümsetecek Adaylar

  Örneklerimiz içinizi karartmasın. Aman öldük, bittik, yandık durumlarına düşmeyin. İlahi bir kurtarıcı da beklemeyin. Yüzünüzü gülümsetecek adaylar ile Vatan Partisi ciddi bir seçenek olarak karşımızda duruyor.

  Örnek 1: Vatan Partisi Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Prof. Dr. Tülin Oygür. Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini ilk günden son güne kadar alnı ak bir biçimde tamamlamış biri. 23 yıllık akademisyenlik kariyerine 26’sı uluslararası dergilerde olmak üzere 72 bilimsel makale sığdırmış; yetmezmiş gibi bir de “Ağız Patolojisi Ders Kitabı” isimli bir de kitabı var. Tam bir Cumhuriyet kadını, Ankara’ya çok yakıştı.

  Örnek 2: Vatan Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rıfat Mutlu. Deneyimli bir beyin cerrahı. Hem karikatürist hem de uzun zamandır Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı görevini başarıyla sürdürüyordu. Samimiyeti ve içtenliği takdire şayan, İzmir’e çok yakıştı.

  Örnek 3: Vatan Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Suna Soydaş. Bursa’nın ilk kadın belediye başkan adayı. Üstüne üstlük deneyimli bir avukat. Yeşil Bursa’nın yeşilinin yeniden inşasını Cumhuriyet kadını bir avukat yapacak.  Aynı zamanda Soydaş, Bursa Barosu’na bağlı Kadın ve Çocuk Hakları komisyonunda da görev alıyor. Nereye adımını atsa haklının yanında yer alıyor. Eminiz, dokunduğu yeri de güzelleştirecek. Bursa’ya şimdiden çok yakıştı.

  Örnek 4: Vatan Partisi Kars Belediye Başkan Adayı Tuncay Mutluer. Kars’ın 1994-1999 yılları arasındaki efsanevi belediye başkanı. Kars üzerinden Ermenistan’a ve Karadeniz’e açılmak isteyen PKK’ya karşı mücadele eden bir vatansever, keza PKK’nın siyasi ayağı HDP, Kars Belediye Başkanlığı’na Ayhan Bilgen’i aday göstererek bu amacını da göstermiş oldu. Kars’ta bu projeye mücadele eden aday Tuncay Mutluer, ondan daha iyisini bulamazsınız. Katıksız vatansever Mutluer Vatan Partisi’ne ve Karsımıza çok yakıştı.

  Vatan Partisi ülkenin dört bir yanından, ülkenin dört bir yanına yakışacak ve hepimizin yüzünü gülümsetecek adaylar çıkarmaya devam ediyor.

  Yazının sonuna geldiğimizde de, seçime 2 ay kala görünen bir gerçeği de yüzlerine vurmayı ihmal etmeyelim. Pusulası Amerika’yı işaret edenler artık kazanmayacak. Pusulası Vatan olanlar doğru yoldalar.

Kaynakça

oncugenclik.org.tr, 30.1.2019