Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK ALMANYA LİDERLERİ SARPER ÖZSAN KIŞ KAMPINDA BULUŞTU

ÖNCÜ GENÇLİK ALMANYA LİDERLERİ SARPER ÖZSAN KIŞ KAMPINDA BULUŞTU

605

Vatan Partisi Öncü Gençlik Almanya, 13-15 Ocak tarihlerinde 2023 Kış Kampı için Almanya’nın Trier kentinde toplandı. Öncü Gençlik Almanya kampa, yakın zamanda kaybettiğimiz Vatan Partili devrimci sanatçı ve 1 Mayıs İşçi Marşı’nın şairi Sarper Özsan’ın adını verdi. Öncü Gençlik üyeleri kampta siyasî tartışmalar yürüttüler, eğitimler ve sunumlarla bilgilendiler, eğlendiler, spor yaptılar ve yeni arkadaşlıklar edinip sıkı bağlar kurdular. Kamp boyunca sabah sporuyla güne başlayan Öncü Gençlik üyeleri, son gün ise Almanya’nın Trier kentinde yer alan Karl Marks Evi’ni ziyaret ettiler. Kampa Almanya liderlerinin yanı sıra Hollanda ve Avusturya’dan da Öncü Gençlik liderleri de video konferans aracılığıyla katıldı.

          Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay da Kampa Katıldı
Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay çevrimiçi olarak kampa katılarak konuşma yaptı. Konuşmasında hayata geçirilen yurtdışı kampının Türkiye’deki partilileri de heyecanlandırdığını bildirip önümüzdeki dönemde en önemli görevin seçim çalışmalarına başlamanın olduğunu belirtti. Yurtdışı örgütü ile bağlantı halinde olmayı fazlasıyla önem verdiğini belirten Demiralay, ayrıca “Hiçbir partinin yurt dışı gençliği böyle kamplar düzenleyemiyor, burada biz tekiz” diyerek kampın önemini vurguladı.

MÜCADELE DOLU TARİH

          Kampın ilk günü Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Ali Mercan’ın Vatan Partisi Tarihi eğitimi ile başladı. Vatan Partisi’nin devrimci geleneğini, emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye mücadelesini anlatılırken bilimin ve teorinin, eyleme geçerken ise emekçinin ve işçinin önemini vurgulandı. Vatan Partisi’nin Türk Devrimi’nden aldığı gelenekten gelen birikiminin üzerinde duruldu.

SİSTEMİN KORKUSU ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Kampın ikinci günü, Öncü Gençlik Almanya Başkanı Kaan Karagöz’ün “Partili Mücadele, Devrimci Yaşam Tarzı ve Felsefe” başlıklı eğitimi ile devam etti. Eğitimde örgütlü mücadelenin getirdiği disiplinin özgürleştirici yanına da vurgu yapan Karagöz, emperyalizmin en büyük korkularından birinin partili mücadele olduğunun altını çizdi. Bir yandan bireyciliği pompalayan emperyalizm diğer yandan siyaseti kötüleyerek apolitikleştirmeye çalışan ve kara propaganda yapıldığını belirtti. Atatürk’ün hiçbir zaman tek başına hareket etmediğini, her zaman örgütlü mücadeleyi seçtiğini anlattı, zira “partisi olmayan savrulup gider”. Sistemin örgütsüz aydın mücadelesini öne çıkardığını da belirterek Sarper Özsan gibi devrimci aydınların yaratıcılıklarının ve dik duruşlarının örnek olduğunu belirtti. Devamında, bir Öncü Gençlik üyesinin her zaman iyimser, sade ve mütevazı, çalışkan, milletine bağlı, ondan öğrenen, almakla değil vermekle mutlu olduğu vurgulandı.

PARTİLER KAYNAĞINI HALKTAN ALMALI

“Saymanlık ve Devrimci Maliye” başlıklı sunumu yapanÖncü Gençlik Almanya Saymanı Tuğba Almışlar, Türkiye’de siyasi partilere yapılan hazine yardımından bahsederek partilerin kaynağını halktan alması gerektiğini söyledi. Hazine yardımlarının başlı başına antidemokratik bir eylem olduğunu ve terör partisi HDP´nin Türk milletinin kaynağını terör için kullandığını belirtti. Vatan Partisi’nin yegâne mali gücünün üye aidatları ve bağışları olması sistem partilerinden farkını ortaya koyduğunu söyledi. Almışlar, Vatan Partisi’ne gönül verenlerin fedakârlığını anlatarak iktidar mücadelesinin bu ruhla sağlanacağının altını çizdi. Mali giderlerin her zaman siyasi çalışmalar demek olduğunu söyleyen Almışlar, bir partinin her yönden gelir sağlamak istiyorsa giderlerden kaçınmaması gerektiğini eğitiminde vurguladı.

“ÖRGÜTSÜZ MÜCADELE HEDEFİNE ULAŞAMAYAN MERMİ GİBİDİR”

Öncü Gençlik Almanya Propaganda Sorumlusu Erkin Demirol, büyük aydın, “müstesna devrimci” Hasan Yalçın’ın “Ortak Aklımız Parti” kitabından yola çıkarak kitabını baz alarak örgütlü mücadelenin hayati önemini kampa katılan bütün arkadaşlara aktardı. Erkin Demirol’un eğitiminde ana konuyu belirleyen maddeler “Tek Program, Tek Merkez ve Tek Disiplin” oldu. Demirol, “Demokrasinin bedeli disiplinli çalışmadır. Bu disiplini ancak örgütlü mücadele içerisinde birbirimize güvenerek ve partimizi “ortak aklımız” ilan edersek başarırız. Bizim partimiz merkeziyetçiliğin timsalidir”.  Eğitiminde devrimi “sıradan insanlar” diye adlandırabileceğimiz insanların yapacağını, kurtarıcı beklemenin ne kadar yanlış olduğunu ve hiç kimsenin doğuştan devrimci olmadığını, tam tersine belirli süreçler içinde devrimleştiğini, belirtti. Partisiz insanları kum taneleri ile karşılaştırarak ne kadar kolay ve basit bir rüzgâr ile savrulup gidebileceklerini örneklendirmiştir. Eğitimden genel olarak, parti merkezinden aşağıya doğru olarak disiplinin zorunluluğunu, örgütsel mücadelenin önemini, bireysel yürütülen mücadelenin hedefe ulaşmasının imkânsız olmakla birlikte hedefine ulaşamayan bir mermi olduğunu, aktardı.

ÖNCÜ GENÇLİK ALMANYA YENİ GÖREVLER İÇİN KOLLARI SIVADI

Öncü Gençlik Almanya, 2023 seçim süreci çalışması için kamp sırasında yeni görevlendirmelerde bulundu. Erkin Demirol, oy birliği ile Öncü Gençlik Almanya Propaganda Sorumluluğuna seçildi.  Demirol, “Propaganda bir partinin hem ağzı hem de yüzüdür. Vatan Partisi’nin çözümlerini seçim sürecinde anlatacağımız ve göstereceğimiz somut hedef ve çözümlerimizi halkımıza sunmak asli görevimizdir. Bu önemli göreve arkadaşlarımızın beni önermesi ve oy birliği ile seçmesi beni oldukça gururlandırdı.” dedi.

“GELECEĞİ BİZ YÖNETECEĞİZ”

Kapanış konuşmasını yapan Öncü Gençlik Almanya Başkanı Kaan Karagöz kamp disiplininden övgü ile bahsetti. Katılımcıların dakik olması, çalışkanlığını göstermesi ve konuşmaları pür dikkat dinleyerek Vatan Partisi´ne yakışacak şekilde davrandıklarını belirtti. Diğer partilerin yurt dışında benzer etkinliklere imza atamadığını ve aynı çalışma disiplinini gösteremediğini söyleyen Karagöz, Vatan Partisi’nin bu açıdan tek olduğunu vurguladı. “Tarihi bir iş başardık ve tarihi bir görevimiz var: Almanya’da sistem tarafından satın alınan ve bugün emperyalizm için çalışan Türk aydınlara karşı kadrolar oluşturuyoruz. Meydanı onlara bırakmıyoruz. Vatanına, tarihine, bağımsızlığına, Atatürk’e sahip çıkan gençleri burada yetiştiriyoruz. Biz geleceğin devlet kadroları, bilim insanları, aydınları ve önderleriyiz.” diyerek Vatan Partisi’nin kararlılığını bir kez daha gösterdi. 

ALMANYA’DA ÖRGÜTLÜ TÜRK GENÇLİĞİNİ GÖRDÜK

Kampa katılan gençler arasında bazıları ilk kez böyle bir toplantıya katıldığını belirtirken bazıları da katıldıkları en iyi toplantı olduğunu söyledi. Öncü Gençlik Almanya Sekreterliği görevinde bulunan Meram Tosun kampa dönüp geri baktığında kendisinin birçok kampa katılmasına rağmen şimdiye kadar bu denli disiplinli ve düzenli bir kamp geçirmediğini söyledi. Augsburg’dan katılan İbrahim Özcan, “Kamp çok iyi geçti. Üye olan arkadaşların mücadele ruhlarına katkıda bulunduğu ve üye olmayıp partimize sempati duyan arkadaşlar için aydınlatıcı ve ümitlendiren bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Sunum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Çok önemli, somut ve doğru konuları içeren sunumlar yapıldı. Parti kültürü, fedakârlık, hedef belirleme ve buna yönelik doğru yol çizme veya birlikte eşgüdümlü hareket etmek gibi konular çok değerli ve önemliydi. Bu kampı detaylıca planladık. Bu yüzden çok hazırlıklı ve verimli geçti. Aynı hızı ve emeği önümüzdeki seçimlere yönelik biz şimdiden tüm yapacaklarımızı konuştuk, tartıştık ve belirledik. Bunun bilincinde şimdiden Almanya’da en başarılı parti faaliyetlerini biz gerçekleştireceğiz. Bundan, kampta elde ettiğim tecrübeden dolayı eminim!’’ dedi.

Kampa Viyana’dan katılan Pınar Tunay, kampın örgütlü mücadelenin ne kadar önemli olduğunun altını çizerek: “Kamp güzel ve verimli geçti. Hem birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı sağladı hem de çoğu arkadaşımızla ilk kez yüz yüze görüşme fırsatımız oldu. Almanya açısından Türk gençleri için kampımız ayrı bir önem taşıyor çünkü Almanya’da örgütlü bir gençlik yapısı olarak bu kadar kapsamlı düzenlenen bir kampın olduğunu düşünmüyorum. Bir araya gelmemizi sağlamasıyla birlikte aynı zamanda eğitim görerek hepimiz daha bilgili ayrıldık. Örgütlü mücadelenin ne kadar önemli olduğunu tekrar görmüş olduk.’’ dedi.

Kampta propaganda bürosunda görev alan ve Frankfurt’tan katılan Erhan Kutay Arslan, “Kampı çok heyecanlı, güzel ve çok bilgilendirici buldum. Kamp boyunca çokça yeni şeyler öğrendim ve çok iyi insanlarla tanıştım. Bu kampta Almanya’daki Türk gençlerine burada örgütlü Türk gençlerinin olduğu Öncü Gençlik’in olduğunu ve Türkiye için başarılar üreteceğini gösteriyor. Umarım en yakın zamanda tekrar bir kampımız olur.” dedi.

Mannheim’dan katılan Feridun Kocapınar kamptaki arkadaşlık ortamından etkilendiğini belirtti. “Öncelikle, kampa katılma fırsatım olmadığı için Zoom ile bana bu imkânı sağlayan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Almanya’da yaşayan Türklere, Anavatan Türkiye’den görevlerin düştüğünü görmek ve duymak benim için gurur verici ve burada unutulmadığımızı gösteriyor. Arkadaşlık ortamı fevkalade, birçoğu arkadaşı yeni tanımama rağmen sanki yıllardır birlikteymişiz havası vardı. Önümüzdeki kamplarda daha çok milli ve dini kahramanlarımızın konu olarak işlenmesini arzu ederim.”