Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK BANGLADEŞ HALK CUMHURİYETİ RESEPSİYONUNA KATILDI

ÖNCÜ GENÇLİK BANGLADEŞ HALK CUMHURİYETİ RESEPSİYONUNA KATILDI

1603

Bangladeş Halk Cumhuriyeti‘nin İstanbul Başkonsolosluğu, Bangladeş’in 46. zafer yıl dönümünü İstanbul’da “Bangladeş Kültür Akşamı” etkinliği kapsamında verilen resepsiyonla kutladı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki resepsiyona, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid, Dışişleri Bakanı Mahmud Ali, Ankara Büyükelçisi M. Allama Sıddıki, İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız katıldı.

 

Resepsiyona özel olarak davet edilen Vatan Partisi Öncü Gençlik adına, Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Elif İlhamoğlu ve GYK üyesi Işık gün Akfırat katıldılar.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Mahmud Ali, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Bangladeş arasında hem diplomatik hem de kardeşlik ilişkileri olduğunu vurgulayarak, Bangladeş’in bağımsızlık mücadelesinde Türk Kurtuluş Savaşı’nın lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek aldığını söyledi.

 

Bangladeş halk danslarının sergilendiği kültürel etkinlikte en dikkat çeken gösteri ise, her iki ülkenin bayraklarıyla yapılan bir dans koreografisi sırasında Bangladeş’in ulusal şairi Gazi Nazrul İslam’ın Mustafa Kemal için yazığı ‘Kemal Paşa’ şiiri eşliğinde Atatürk’ün fotoğraflarla tanıtılması oldu.

 

Resepsiyon sonunda Başkonsolos Mohammad Monirul konukları özel olarak uğurladı ve teşekkürlerini sundu.

oncugenclik.org.tr , 13.12.2017