Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK DÜNYA GENÇLİĞİNİ TÜRKİYE’DE BULUŞTURDU

ÖNCÜ GENÇLİK DÜNYA GENÇLİĞİNİ TÜRKİYE’DE BULUŞTURDU

1186

Vatan Partisi Öncü Gençlik, Emperyalist saldırganlığa, teröre ve geleceksizliğe karşı 17-23 Mart tarihleri arasında  25 ülkeden 70’i aşkın genç temsilciyi, Türkiye’de buluşturdu.

18 Mart Pazar günü Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde buluşan gelen anti-emperyalist gençler, farklı coğrafyalarda yaşamalarına rağmen dünya gençliğinin sorununun aynı olduğunu, terör ve geleceksizlik olduğunu yaptıkları konuşmalarda belirttiler. Bu sorunların kaynağında emperyalizmin yattığını söyleyen gençler, emperyalizme karşı birlikte mücadele edeceklerini de vurguladılar.

Dünya Anti-emperyalist Gençlik Birliği Genel Sekreteri Elif İlhamoğlu, açılış seremonisinde yaptığı konuşmada: “Gençliğin devrimler yapan, dünyayı değiştiren geleceği yaratan gücünün ve iradesinin farkındayız. Dünyanın dört bir ucundan gelen gençler olarak bağımsızlık, özgürlük ve vatan mücadelesine önderlik ediyoruz. Cesaret bulduğumuz, sırtımızı yasladığımız devrimci mirasımız var. Çin’in Mao Zedung’undan, Hindistan’ın Gandhi’sinden, Türkiye’nin Mustafa Kemal’inden… ‘Bütün mazlumlar zalimleri bir gün mahvedecektir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten alıyoruz gücümüzü. Köklerimiz sağlam, dallarımız güçlü. Emperyalizmi çökertme gayemiz güçlü. Mazlum milletlerin mücadelesi sonucunda çökmeye başlayan emperyalist, kapitalist sisteme ve çürümüş sisteme karşı yepyeni bir uygarlık modeli önümüzde duruyor” dedi.

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, “İktidar zor gücüyle alınır. Bugün dünyayı değiştirmek isteyen biz genç devrimci yurtseverler evvela kendi ülkelerimizde iktidar olmak zorundayız. Bütün çalışmalarımızı iktidar olmak perspektifiyle kurgulamak zorundayız. Çünkü ülkelerimizin ve dünyamızın bizlerden başka kurtuluş şansı yok. Emperyalizm tekelleşen sermayenin uluslararası bir boyut kazanarak saldırganlaşması halidir. Siyonizm de bunun bir türevidir. Siyonizm ile emperyalizm arasında belki inançsal bakımda farklılıklar olabilir ama nihayetinde bunların hedefi aynıdır. Emperyalizmin hedefi ulus devletleri yıkmak, milli devletleri parçalamak ve çok kültürlü devletçikler yaratmaktır ve 2 yönetimi vardır. Özel savaş ve psikolojik savaş. Emperyalizm girdiği bütün coğrafyalarda bu savaşlarla kendi mekanizmalarını yaratmayı hedefler. Özel savaşlar teröre dayanır o terörü bugün coğrafyamızda çok sıcak bir şekilde hissediyoruz; Darbelere dayanır, o darbeleri coğrafyamızda çok yakından gördük. Venezuela’da da Şili’de de gördük. 2. yöntem psikolojik savaş. En önemli ayağı medyadır. Venezuela’dan İran’ı bir öcü gibi görürsünüz ama Tahran’a gittiğinizde böyle olmadığını anlarsınız. Almanya’dan Türkiye’yi felaketler ülkesi gibi görürsünüz ama Türkiye’ye geldiğinizde böyle olmadığını anlarsınız.

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayımız Doğu Perinçek, “Amerika’nın kurmak istediği küreselleşme adını verdiği tek kutuplu dünya bitmiştir. İnsanların, milli devletlerin, halkların, emekçilerin dünyasına doğru gidiyoruz. 20. yüzyılın başında mazlum denenler ezilenler artık insanlığın öncüsü olmuştur. Refahı, çağdaşlaşmayı dünün yoksulları temsil etmektedir. Yoksulluğun büyük gücünü bugün insanlık ispatlıyor ve ön cephede Çin’iyle Hindistan’ıyla yükselen ekonomiler, Irak’ıyla Suriye’siyle İran’ıyla Rusya’sıyla ve Türkiye’siyle Batı Asya’nın devletleri savaşıyor. Biz Türk milleti olarak yine ön cephedeyiz.  Emperyalizm mahv ve perişan olacak, bireycilik bitecek toplumculuk kurulacak, kamucu bir dünya kurulacak. 1968 gençlik hareketinin genel başkanı olarak size 50 yıl sonra Türkiye’nin geleceğini emanete ediyoruz..”

Etkinliğe Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, Yönetmen Engin Ayça, Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan, Vatan Partisi MKK üyesi Hıdır Hokka, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arslan Kılıç, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, Ulusal Kanal programcısı Halil Nebiler, Şair Hüseyin Haydar, Venezuela Büyükelçisi ,Azerbaycan, Filistin, Libyalı gençler, Lübnanlı gençler, Nepal, Mısır, Pakistan, Rusya, Suriye, Sırbistan’lı gençler, Simon Bolivar’ın bugünkü temsilcileri Venezuela’nın gençleri, İranlı gençler, Şili’nin gençleri katıldı. Etkinliğe AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun mesaj gönderdiler.

ULUSAL KANAL VE AYDINLIK GAZETESİ ZİYARET EDİLDİ

Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşmasının 3. gününde gençler, ulusal yayın yapan televizyon kanalları ve gazeteleri ziyaret etti.

Güne Boğaz Turu ile başlayan gençler, İstanbul boğazının eşsiz ve tarihi değerlerini yerinden gözlemlediler.

Boğaz Turunun ardından ulusal yayın yapan televizyon kanalları ve gazeteleri ziyaret eden gençler, Ulusal Kanal, Aydınlık Gazetesi, ATV ve Sabah gazetesinin stüdyo ve çalışma ortamlarını gezdiler. Ziyaretler sırasında Aydınlık Genel Müdürü Tunç Akkoç, Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Cengiz ile görüşen gençler, gazetecilik ve televizyonculuk üzerine sohbet de yaptılar.

TARİHİ YARIMADA TURU ATTILAR

25 ülkeden gelen anti-emperyalist gençler, Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşmasının 4. gününde binlerce yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehir İstanbul’u gezdi.

Güne Topkapı Sarayı Müzesini gezerek başlayan gençler, burada Osmanlı Devletine dair de birçok bilgiye ulaştı. Gençler, Topkapı Sarayı’nın ardından İstanbul’un en eski yapılarından, Bizans İmparatorluğu döneminden itibaren İstanbul’da yaşanan birçok olaya tanıklık eden Ayasofya Müzesini ziyaret ettiler.

Son olarak tarihi Sultanahmet Meydanını gezen gençler, tarihi yarımada turunu burada noktaladı.

ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKIP SÖZ VERDİLER!

25 ülkenin gençleri, Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşması’nın 5. gününde Anıtkabir’de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı.

Anıtkabir resmi töreniyle Ata’nın huzuruna çıkan gençler, emperyalizmi yenene dek mücadele edeceklerine dair Atatürk’e söz verdiler.Anıtkabir ziyaretinin ardından

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giden anti-emperyalist gençler, burada Amerikancı FETÖ darbe girişiminin yaptığı saldırının izlerini gözlemledi. Rehber eşliğinde Meclis Genel Kurul Salonu’nu da gezen gençler, Meclis Eski Başkan Vekili ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan ile de bir araya geldi.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ERGÜN ATALAY’I ZİYARET ETTİLER

Meclis ziyaretinin ardından Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay’ı makamında ziyaret eden konuklarımız, Türk-İş’in Türkiye’deki en büyük işçi hareketine önderlik etmesi dolasıyla takdirlerini iletti.

ZİYARETLERİN ARDINDAN KÜLTÜR TURU

Buluşmanın Ankara ayağındaki ziyaretlerini tamamlayan gençler, Ankara’nın tarihini, kültürünü ve önemini öğrenmek amacıyla Rahmi Koç ve Arkeoloji müzelerini gezdi. Müze gezilerinin ardından beşinci gün ve dolayısıyla Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşması sona erdi.

oncugenclik.org.tr, 24.3.2018