Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNDE KONUŞTU

ÖNCÜ GENÇLİK TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNDE KONUŞTU

984

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, Ankara Barosunun Türkiye Barolar Birliğinde düzenlediği “İlelebet Payidar Türkiye Cumhuriyeti” sempozyumuna konuşmacı olarak katıldı.

Ankara Barosu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Av. Özdemir Özok Kongre Merkezi’nde ‘‘İlelebet Payidar Türkiye Cumhuriyeti’’ isimli bir sempozyum düzenledi. Uluslararası gelişmelerin Türkiye’ye olası etkilerinin ve mevcut gelişmeler karşısında Türkiye’nin dış siyasetinin değerlendirildiği sempozyumun açılış konuşmasını TBB Genel Başkanı Metin Feyzioğlu yaptı.

Her yaştan katılımın ve ilginin yoğun olduğu etkinliğin diğer konuşmacıları arasında Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, Emekli Büyükelçi ve Başken Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Anıl Çeçen, Dr. Ahmet Zeki Bulunç, Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş yer aldı.

TÜRKİYE MEŞRU BİR SAVAŞ İÇERİSİNDE

 

Türkiye’nin haklı ve meşru bir savaş içerisinde olduğunu vurgulayan Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, konuşmasına savaşın tanımını yaparak başladı ve savaşın, politikanın masada çözülemeyip sahaya inmiş, silaha dayanmış kısmı olduğunu anlattı. Konuşmasının devamında ise “Savaş politikanın devamıdır. Ve sınıflı toplumlar var oldukça savaşlar var olacaktır. Savaşın koşullarına ve taraflarına bakılır. Bugün Türkiye haklı meşru bir savaş içerisinde ve kendisini savunmak durumundadır.” dedi.

EMPERYALİZMİN DÖNGÜSÜ

 

Konuşmasında emperyalizmin ekonomik kaynaklarının dağılımından ve sömürgecilikten bahseden Aykut Diş, tekelleşmenin savaşlarla bağlantısını anlattı. Diş, “İktisat için sınırsız insan ihtiyaçlarının sınırlı kaynaklar ile sağlanmasını araştıran bir bilim dalıdır derler. Bugün de savaşların nedenlerini bu sınırsız kaynakların denetimine bağlayabiliriz. Bugün dünya emperyalizm çağını yaşamaktadır. Emperyalizmin ise çok basit ekonomik kaynağı vardır; sermayenin tekelleşmesi, bu tekelleşmenin uluslararası bir boyut hali ve bununla zora dayanıp saldırganlaşma halidir. Emperyalizm, çok uluslu şirketlerin ekonomik zorunluluklarla siyasal akımları teslim alarak ya da kendi akımlarını yaratarak dünya siyasetine girmesi ve kendi politikalarını uygulamalarıdır. Emperyalizme hep böl, parçala, yönet deriz. Ama orayı genişletmek gerek. Doğrusu böl, parçala, yak öyle yönet.  Yakma kısmı da vardır. O da sektörlerin piyasaya sürülmesidir. ” dedi.

“EMPERYALİZM HER ŞEYE MUKTEDİR DEĞİLDİR”

 

Emperyalizmin her şeye muktedir olmadığını belirten Aykut Diş, emperyalizme karşı çözümleri de anlattı. Çözümün Türkiye’de idare-i maslahatçılıktan kurtulmuş, Amerikancılığa kesin bir mesafe koymuş, karamsar olmayan; milli ve devrimci bir hükümetten geçmekte olduğunu söyledi. Cumhuriyeti de savunmanın Türkiye’yi savunmak olduğunu vurgulayan Diş, “Emperyalizmin nihai hedefi milli ekonomileri ortadan kaldırmak, milli devletleri yıkmaktır. Bize düşen Türkiye’yi savunmaktır. Cumhuriyeti savunmak diye bir görevimiz var. Cumhuriyeti savunmak evvela Türkiye’yi savunmaktan geçer. Bugün Türkiye çok boyutlu kuşatmanın altındadır. Fakat çözüm vardır. Emperyalizm her şeye muktedir değildir. Bunu tarih bize daha önce göstermiştir, TSK’nın yakın zamanda attığı adımlar göstermiştir. Çözüm bugün Türkiye’de idare-i maslahatçılıktan kurtulmuş, Amerikancılığa kesin bir mesafe koymuş, karamsar olmayan; milli ve devrimci bir hükümetten geçmektedir.” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

oncugenclik.org.tr, 13.4.2018