Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK YAZ AKADEMİLERİ TAMAMLANDI

ÖNCÜ GENÇLİK YAZ AKADEMİLERİ TAMAMLANDI

1374

Son bulan Öncü Gençlik Yaz Akademileri Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve farklı alanlarda uzmanlaşan gençleri buluşturdu.

Farklı tarihlerde iki kamp şeklinde gerçekleşen Öncü Gençlik Yaz Akademileri, Doğu’nun Anadolu kültüründe, Batı’nın şehir yaşamında yetişen yüzlerce farklı karakteri bir araya getirdi. Akademi boyunca beraber eğlenip,beraber öğrenen; paylaşan,üreten gençler yeni döneme çok yönlü eğitim programıyla hazırlandı.

MİLLİYETÇİLER,HALKÇILAR,SOSYALİSTLER BİR ARADA

Öncü Gençlik Yaz Akademileri, Van’da ki Atatürkçü gençten Aydın’ın sosyalist gencine; Kayseri’nin milliyetçi gencinden İzmir’in Atütürkçü kadınlarına kadar farklı siyasi görüşleri de yan yana getirdi. Farklı siyasi konumlardan gelen ve Öncü Gençlik’te mücadeleye devam eden gençler fikirlerini Aydınlık’a anlattı.

Yıllarca FETÖ okulunda ders alan Öncü Gençlik İzmir İl Örgütü Üyesi Elfide Nur Atalay,” Darbeden sonra ortaya çıkan gerçeklerle, itirafçıların ve çevremde bulunan FETÖ destekçisi kişilerin tavırlarıyla işin iç yüzünün çok farklı olduğunu, derin bir yapılanmanın devlet kademelerine sızdığı gerçeğini gördüm. Uzun bir süre siyasi bir arayıştaydım. Mecliste ki hiçbir parti ile fikirlerim uyuşmuyordu. Emperyalizme karşı durmayı hep birincil koşul bildim ve bu düşüncemle birleşen partinin Vatan Partisi olduğuna karar verdim. Bu da Genel Başkanımız Doğu Perinçek sayesinde oldu. FETÖ Darbesi kitabını okuduktan sonra partiye katılma kararı aldım. Çok kısa bir zaman olsa da iyi ki Vatan Partiliyim diyorum.” diyerek partili olma sürecini aktardı.

İzmir’deki Öncü Gençlik üyesi arkadaşlarla tanışmam.

Sohbet Fotoğrafı

‘’Bizi birleştiren tek şey vatan ve millet sevgisi”

Çeşitliliğin oluşturduğu bu birliği değerlendiren Öncü Gençlik Van İl Başkanı İsmail Özçelik, “Ben Atatürkçü bir gencim. Siyasetle ilgilenmeye başladığım ilk zamanlarda CHP’yi Atatürkçü bir parti olarak değerlendirirdim. Ama zamanla bunun bu şekilde olmadığını anladım. PKK ile aynı cephede olduğunu gördüm. CHP bugün Atatürkçü çizgisini devam ettirseydi CHP’de olurdum ancak bugün Atatürkçü çizgide yürüyen ve onun programını devam ettirmeyi amaçlayan tek parti Vatan Partisi’dir. Bu nedenle Vatan Partili oldum.Partimde şu an farklı siyasi görüşte olduğunu bildiğim ama onunla mücadele etmekten gurur duyduğum arkadaşlarım var. Bizi birleştiren tek şey ise vatan ve millet sevgisidir” diye belirtti.

Türkiye Komünist Partisi’nden ayrılarak Öncü Gençlik’te görev almaya başlayan Öncü Gençlik Aydın İl Başkanı Doğukan Doğan,”TKP siyaseti gereği dar bir çerçeveye kendini sıkıştırmış durumdadır. Buna bağlı olarak TKP gençliğinde de bunun yansımaları görülmektedir. Rutin işlerde dahi birlikte hareket etmekteler, her konuda maalesef aynı şeyleri düşünmekteler. Bundan dolayı arkadaş çevresi de tıpkı partinin kendisi gibi çok dar kalmaktadır. Fakat Öncü Gençlik’te sağ ve sol kökenden arkadaşlar bir arada oldu. Burada farklı düşünceler de ortaya atılıyor ve böylece partili gençlerin düşünsel birikimi ve yaratıcılığı gelişiyor. Burada olmaktan ve vatanım için mücadele etmekten dolayı mutluyum” sözleriyle öncü gençlerin farklarını ortaya koydu.

VATAN PARTİSİ’Nİ SEÇTİLER

15 Temmuz sonrası Harp Okulları’nın kapatılmasıyla mağdur olan öğrencilerin çoğu, hukuki mücadelelerin içerisine girmişti. Hukuki mücadeleler, siyasi alanda mücadele etme gerekliliğini de doğurdu. Öncü Gençlik Bursa İl Örgütü üyesi Onur Öztürk ve Öncü Gençlik İzmir İl Örgütü üyesi Emre siyasi arayışlarının sonucunda Vatan Partisi’ne üye olarak mücadeleye katıldı.

Vatan Partili olma sebeplerini dile getiren Öncü Gençlik Bursa İl Örgütü Üyesi Onur Öztürk,”15 Temmuz Darbe Girişimi ile okulumdan, ideallerimden, hayallerimden aldığım; bilgi, birikim ve eğitimlerime rağmen ben de tüm askeri öğrenci personeliyle birlikte uzaklaştırıldım. Yaşanan bu hadiseler üzerine gerek idari mahkemelerde ve gerekse valiliklerde oluşturulan OHAL Komisyonları’nda hakkımı aramak için çabaladım. Orduya dönme durumumun neredeyse imkansız olduğu bu dönemde her ne kadar yeterli olmasa da, edindiğim bilgi ve tecrübeler ile siyasi mecrada mücadelemi sürdürme ve ideallerime en uygun siyasi yapının ülkem ve milletim adına görüşümü savunma kararı aldım. Bu bağlamda gerek temelini Atatürk ilke ve inkılaplarına dayanıp, ülkenin menfaatlerini hiçbir zaman göz ardı etmeyecek şekilde vizyon oluşturan yapısıyla ve gerekse idealler ile yola koyulup özellikle son dönemlerde istikrarlı sonuçlar elde eden duruşuyla, halk ve işçi ile içiçe olmasıyla geleceğin hükümet pozisyonunu kendisinde gördüğüm Vatan Partisi’ne üye olup, mücadeleye katılmaktan büyük şeref ve onur duydum. 2 aydır içerisinde olduğum bu Vatan mücadelesinde kemalist ve devrimci tarafımı ortaya çıkarıp maddeyi, dolayısıyla toplum bilincini algılamama verdiği büyük desteğinden dolayı partime teşekkür ediyorum” dedi.

FETÖ Okullarında Okuyan Arkadaş Voleybol

BAŞARILI SPORCULAR ÖNCÜ PARTİDE

Akademilerde ortaya çıkan bir diğer tablo ise başarılı sporcuların vatanseverlik çizgisinde birleşmesi oldu. Karate,tekvando,jet kune do,güreş gibi dövüş sanatlarında; basketbol, futbol, voleybol gibi takım oyunlarında başarı sağlamış gençler Öncü Gençlik saflarında mücadele ediyor.

Dövüş sanatlarının karate dalında siyah kuşak olarak turnuvalara katılan Öncü Gençlik Çanakkale Üyesi Aytaç Öztürk, “Wado ryu Türkiye şampiyonasında büyükler kata müsabakasında yarıştım ve birincilik aldım. Uzakdoğu dövüş sanatlarının felsefesinde sömürelere karşı dik bir duruş vardı. Ben bu duruşu Vatan Partisi’nde gördüm, iki ayrı alandaki duruşu pararlel görüyorum. Üye olduktan sonra her şey daha fazla değişti, Öncü Gençlik’in içerisinde çıkar gözetmeksizin süren bir arkadaşlık var beni en fazla etkileyen de bu oldu. Bu arkadaşlığın bir parçası olduğum için şanlıyım” diye konuştu.

“Tek gayemiz: Vatan için öğren,üret ve mücadele et”

Dövüş sanatı içerisinde gördüğü mücadeleyi, siyasi alanda Öncü Gençlik içerisinde bulan Öztürk,vatansever gençliği partiye üye olmaya çağırdı. Öztürk,” Öncü Gençlik içerisinde hangi siyasi görüşte olduğunuz önemli değil. Tek bir gaye var, tek bir şartımız var: Vatan için öğren,üret ve mücadele et. Vatanı için bir şeyler yapmak isteyen tüm arkadaşlarımızı da bizimle beraber mücade etmeye davet ediyoruz. Farklılıklarımız bizi birleştiren esas olacaktır” dedi.

oncugenclik.org.tr, 13.8.2017