Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK’TEN YÜZLERCE HASAN YALÇIN ÇIKACAK

ÖNCÜ GENÇLİK’TEN YÜZLERCE HASAN YALÇIN ÇIKACAK

1650

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Aydınlık Hareketi’nin Müstesna Lideri Hasan Yalçın’ın ölüm yıl dönümü anısına Vatan Partisi Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği fotoğraf sergisinde konuştu.
Yalçın ailesinin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Hasan Yalçın’ı anlattı.


‘MÜSTESNA BİR ARKADAŞ’
Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek konuşmasında
Bu fotoğraf sergisini hazırlayan Ankara İl Örgütümüze teşekkür ediyoruz. Hasan Yalçın’ın devrimci Karakterini, çalışkanlığını ve geniş ufkunu yansıtan güzel fotoğraflar bizi hep duygulandırıyor ve düşündürüyor. Hasan Yalçın’ın anmak, hatırlamak, başlı başına devrimci bir eylem. Kendimizi yenilemek, tazelemek, bilincimizi pekiştirmek açısından Hasan Yalçın her zaman bir öğretmendir.


‘AYDINLIKÇILARIN LİDERİYDİ’
Hasan Yalçın eşi olmayan birisidir. Halkın içinden yetişen bir insandır ve Anadolu insanının olumlu özelliklerini, karakterini yansıtan bir insandır. Aydınlıkçıların lideridir. Hasan Yalçın’ı Anadolunun cevheri olarak görebiliriz. Anadolu içerisinden böyle büyük insanlar çıkartıyor. Müstesna bir insan ve müstesna bir arkadaştı.

6. Filonun denize dökülmesinde en önde Hasan Yalçın vardı. Partili bir devrimciydi. İki çizgi mücadelelerinde tavır alan biriydi. 1998 Eylül ayından 1999 Ağustos ayına kadar 1 yıl partimizin genel başkanlığını yaptı.
Hasan Yalçın mizah ustasıydı. Dünya romanını derinlemesine inceleyen bir roman eleştirmeniydi. Selim Uslu adıyla yazdığı Devlet ve ben kitabı dünya çapında bir mizah eseridir.Dostoyevski, Gonçarov, Balzac gibi aydınların kitaplarını okumuştu.
Atatürk ve Hasan Yalçın gibi büyük değerlerimizi yaratan Türk milleti bağlılığımızı ve onun bize verdiği yüksek karakteri ve özellikleri yad ederek sözlerime son veriyorum.” dedi


“PARTİMİZİN BİRİKİMİ HASAN YALÇIN’I BİZİMLE BULUŞTURUYOR”
Özgür Bursalı etkinlikte yaptığı konuşmasında: “Öncü Gençlik’ten onlarca ,Yüzlerce Hasan Yalçınlar çıkacak.” dedi.
İşte Özgür Bursalı’nın konuşmasının tamamı:
Bizim dönem öncü gneçlik kuşağının bir tek şanssızlığı varsa o da Hasan Yalçın’ı canlı canlı tanıyamamaktır. Genel Başkanımızın bahsettiği ışıltılı gözlerine tanık olamamak, el ele verememek, toplantılardaki farklı ufkundan yararlanamamak bizim şanssızlık olarak addettiğimiz nokta. Genç Vatan Partililer de bu partiye üye olduğu andan itibaren partinin koridorlarında, üniversitenin kantinlerinde, silivri duvarlarında ,her yerde Hasan Yalçın’ın toplam zekasıyla, birikimiyle, özgünlüğüyle, mücadeleyi kimliğiyle tanıştı ve tanışmaya devam ediyor. Partimizin toplam zekası ve birikimi Hasan Yalçın’ı bizimle buluşturuyor. Çok şanslıyız.


‘ÖNCÜ GENÇLİK’TEN YÜZLERCE HASAN YALÇIN ÇIKACAK’
Çok mutluyuz. Partimiz bir gençlik hareketi tecrüesinin içerisinden doğdu. 68’e sadece o romantizmini 68’in büyük başarılarını değil Hasan Yalçın’dan 68’in derslerini ve tecrübelerini öğrendik. Hatalarını öğrendik ve bugüne onları önemli bir miras olarak edindik. Bugünkü mücadelemizde ufuk açıcı pratikleri bu kitaplardan öğrendik. Hasan Yalçın devrimciliği kendisinden sonra gelenler için çukur doldurmak olarak tanımlamıştı. Şimdi o çukurların dolduğu ve o çukurların üzerinde bir yeni Türkiye’nin doğduğu günlerdeyiz. Çok mutluyuz. Hasan Yalçın’ı anmak, en başta Vatan Partili olmak, Hasan Yalçın’ı anmak Yeni dünyayı görmek ve anlamaktır. Bize bugün daha çok Hasan Yalçın olma görevi düşüyor. Söz veriyoruz: Öncü Gençlik’ten yüzlerce Hasan Yalçın çıkacak.”
Ankara Yeni Sahne’de düzenlenen fotoğraf sergisi 1 Eylül 2019 tarihinde sona erecek.

oncugenclik.org.tr, 31.8.2019