Ana Sayfa Yazılar ÖZGÜR BURSALI YAZDI: DERİK Mİ BÜYÜK, WASHINGTON MU?

ÖZGÜR BURSALI YAZDI: DERİK Mİ BÜYÜK, WASHINGTON MU?

2728

Özgür Bursalı, Öncü Gençlik Genel Başkanı

Geçtiğimiz aylarda birçok kez TGB olarak doğu ve güneydoğu şehirlerimizi ziyaret etme fırsatı yakalamıştık. Ancak Mardin’in Derik ilçesine gerçekleştireceğimiz ziyaret, daha bir heyecanlandırmıştı. Büyük mücadelenin en özel noktalarından birisiydi Derik. Küçücük bir ilçe, hendek terörü, patlatılan bombalar, Mehmetçiğin ve polisimizin büyük mücadelesi, şehit kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk…

 

2 Bardak Çay, 2 Sene

 

İlçeye 9 km kala, aracımızı bir petrol istasyonuna çektik. İner inmez misafirperver Derikliler hızla çaylarımızı ikram ettiler ve derin bir sohbete giriştik. Konu malum; terör.

Patlayan her bombanın, ilçeye yapılan her saldırının, her anlamda hissedilen derin acısını; terör örgütünün yarattığı birlik, güvenlik ve huzur sorununu, canlı tanıklarından dinlemiş olduk. 24 Temmuz 2015 öncesi, sonrası ve bugün gelinen aşama; zorluklarla ve fedakârlıkla geçen iki yıl… İlk bardaklar biter bitmez çaylar tazelendi, anlatılanlar da… Bu sefer dökülen cümleler, verilen mücadelenin terörü büyük oranda alt ettiğini, Derik’in artık daha huzurlu olduğunu ve ilçenin nefes aldığını anlatıyordu.

Tablo çok netti. PKK yok edildikçe, birlik ve güvenlik iklimi sarıyordu bölgeyi. İki senenin özeti, iki bardak çayla özetleniyordu.

 

Derik Ayakta!

 

Derik’e vardığımızda beklediğimizin aksine bizi yeşil tonda bir ilçe karşılıyordu. Derik’in meşhur zeytinlikleri… Akadlardan Sümerlere, Romalılardan, Perslere kadar kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış, yüzlerce yıllık bir yerleşim merkezi.

Öğretmenevinin çay bahçesinde otururken, terörden arınan ilçe merkezinde, yeniden filizlenen renkliliği görüyoruz. Elbette ilçede yapılacak çok şey var. Gençlere istihdam alanı, ilçeyi canlandıracak çeşitli kurumların inşası ve eğitim kurumlarının niteliğinin artırılması ihtiyacı hissediliyor.

Ancak ilçede öncelikli olarak teröre karşı topyekün bir mücadele var. PKK ezildikçe, geleceğe yönelik güven perçinleniyor, ilçe halkı birleşiyor. Okulundan çıkan çocuklar da, dükkânını yeniden gönül rahatlığıyla açabilen esnaf da mutlu. Vatan bütünlüğü için yürütülen savaşın başarı sorumluluğu her geçen gün daha da artıyor. İlçe halkıyla, askeriyle, polisiyle Derik ayakta!

 

Silahla ve Yürekle

 

Elbette güvenlik güçlerinin silahlı mücadelesi ve devletin yaptırım gücü bu mücadeleyi başarıya taşıyor. Fakat mücadelenin sırrı yalnızca burada değil. Türk Milleti emekçisiyle, aydınıyla, öğrencisiyle, genciyle, yaşlısıyla, yüz eli yıldır büyük sorumlulukları omuzlayarak, derin fedakârlıklarla ayakta kalma mücadelesini zaferlere taşıyor.

Şehirde kimle sohbet etsek, konu şehit kaymakam Fatih Safitürk’e geliyor. Safitürk, 24 Temmuz 2015 sonrası, Derik’te sağlanan başarının mimarlarından. Kaymakam olarak geldiği ilçede onlarca hendek ve barikat… Askerlerimizin ve polislerimizin içme suyunu kesen, iş makinelerini teröristlerin emrine veren HDP’li bir belediye… Son nefese kadar verilen büyük ve başarılı bir mücadele… “Derik böyle kaymakam görmemişti” diye anlatılıyor…

Şehit kaymakamın yerine atanan Sayın Hakan Kafkas da bu mücadelede yüreğini ortaya koyanlardan. Gönüllü olarak ilçeye gelen Kafkas’ın tavrı, aslında, bağrında yetiştiği Türk Milleti’nin tavrıdır. Vatan savaşının başarısında, yüreğinde mücadele ateşini hisseden herkesin emeği çok değerli…

 

ABD Tanklarında Yankılanan Sesler

 

Derik, sınırımızda dizilen ve PKK/PYD ile birlikte namlularını bize yöneltme cesareti gösteren ABD tanklarına yalnızca 50 kilometre mesafede… Derik- Washington arası kaç kilometre mesafedir hesaplayamıyoruz. Ancak hesaplanan ve sağlaması yapılan bir gerçek var: Besleyip büyüttükleri terör örgütlerine, kirli hesaplarına, tanklarına, toplarına karşı Derik Washington’dan daha büyüktür!

Türk Milleti, Mehmetçiğiyle, polisiyle, isimsiz binlerce kahramanıyla vatan bütünlüğünü hedef alan emperyalist hesapları hendeklerin dibine gömmektedir. Gerçeğin matematiği, mesafe tanımaz. Şimdi tüm yurttan yükselen ses, sınırımızdaki ABD tanklarının içinde de, Pentagon duvarlarında da aynı şiddetle yankılanıyor; vatanımızı böldürmeyeceğiz, cumhuriyetimizi yıktırmayacağız!

oncugenclik.org.tr