Ana Sayfa Yazılar SAMET KUNT YAZDI: GLADYO VE MEHMET EYMÜR

SAMET KUNT YAZDI: GLADYO VE MEHMET EYMÜR

2395

Samet Kunt, Öncü Gençlik GYK Üyesi ve İzmir İl Sekreteri

Genel Başkanımız Doğu Perinçek, 11 Kasım Pazartesi günü Habertürk TV’ deydi. Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Tüm Türkiye Vatan Partisi’nin çözümünü ve siyasi olgunluğunu, bir kez daha görme imkanı buldu.

Mehmet Eymür’ün canlı yayına katılması, ipe sapa gelmeyen iftiralarda bulunması bazı kesimlerin hemen ilgi alanına girdi. Habertürk TV’de yapılan tartışmadan sonra Mehmet Eymür’ün kim olduğunu ve gladyo ile mücadelemizi tekrardan hatırlamakta fayda var.

Daha önce de Cumhuriyet Gazetesi, Eymür’ün yalanlarını haber diye sitesinde yayınlamıştı. (1)Öncü Gençlik olarak, onları protesto etmiş ve uyarmıştık ’’Kılavuzu Eymür olanın burnu pislikten çıkmaz’’ diye. (2) Aslında bu cümleden ‘’Kılavuzu ABD olanın burnu pislikten çıkmaz’’ anlamı da çıkarılabilir. Nitekim Cumhuriyet Gazetesi; HDP sever çizgisini terk etmeyerek, Amerikancı tavrında hala ısrar ediyor. Bir de bu koroya İYİP yöneticileri, Musavat Dervişoğlu ve İYİP gençlik kolları da katıldı. Eymür’ün ‘’ fabrikatör’’ iftirası bunların dilinden düşmez oldu.

Şaşılacak bir şey yok. İYİ Parti; programında bulunan NATO’ya bağlılığıyla, Doğu Türkistan yalanlarıyla ve IMF hayranlığıyla her açıdan ABD’ci bir çizgide. Doğal olarak üstatları da Mehmet Eymür oluyor.

ABD’NİN ETKİ ELEMANI: MEHMET EYMÜR

MİT’in Eski Orta Asya Sorumlusu Kaşif Kozinoğlu, Eymür’ün ipliğini pazara çıkaranlardan. Kaşif Kozinoğlu, Ergenekon Kumpasında hedef alınmış ve şüpheli bir şekilde cezaevinde hayatını kaybetmişti. Ancak vefat etmeden önce Aydınlık Gazetesi’ ne kendi el yazısıyla mektuplar göndererek bazı sırları paylaştı. Mektuplar, daha sonra Kaynak Yayınları tarafından kitaplaştırılarak basıldı. Bu mektuplarda Kaşif Kozinoğlu; Eymür’ün, FETÖ’den aylık 50.000 dolar maaş aldığı ve Ergenekon Kumpasında görev almak için özel olarak ABD’ den geldiğini açıkladı.

Mehmet Eymür, 12 Mart 1971 Darbesinde aktif olarak yer almıştır. İçlerinde Ferit İlsever gibi partimizin önderlerinin de bulunduğu birçok devrimciye ve yurtsevere işkenceler yapmıştır. Bora Gözen ve arkadaşlarının Filistin’de şehit edilmesinde bizzat rol almıştır. Hiram Abas ile birlikte aldıkları istihbaratı MOSSAD’a bildirmiş ve Lübnan’ da Bora Gözen ve arkadaşlarının şehit edilmesine sebep olmuştur. (3)Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere operasyonunu bizzat yönetmiştir.

Ayrıca 1988 yılında Kenan Evren ve Turgut Özal ile birlikte ABD kaşıtı generallerin(Necdet Üruğ, Necdet Öztorun, Necip Torumtay) hedef alındığı meşhur MİT Raporu’ nu hazırlamıştır. Mehmet Eymür 2017 yılında ABD’nin devlet içine sızmasını ve ABD’lilerin MİT mensuplarını nasıl eğittiğini bizzat itiraf etmiştir.(4)

Aydınlık’ta 1979 yılında yayınlanan kontrgerilla dizisinde(5) ve Nusret Senem’in yayınladığı ‘’MİT’in Çiller Örgütü Raporu’’ adlı kitapta Mehmet Eymür’ün ABD ile ilişkileri, ABD’den aldığı desteklerle işlediği suçlar belgelerle kanıtlanmıştır. Eymür şahıs olarak bugün itibariyle pek bir anlam ifade etmeyebilir ancak anlatmaya çalıştığımız Eymür’ün şahsında tüm Gladyo yapılanmasıdır.

50 YILDIR GLADYONUN KÖKÜNÜ KAZIYORUZ

Aydınlık Hareketi tarihi bir bakıma gladyo ile mücadele tarihidir. Bu mücadeleyi bu satırlara sığdırmak imkansızdır. Ancak derinlemesine öğrenebilmek için mutlaka Ferit İlsever’ in, Genel Başkanımız Doğu Perinçek’in ve Nusret Senem’in kontrgerilla üzerine yayınladığı kitapları okumakta fayda vardır.

Partimiz kontrgerilla ile mücadelesinde büyük başarılara imza atmıştır. 12 Mart mahkemelerinde ve işkencehanelerinde başladı mücadelemiz. Partimiz, 1973 yılında 12 Mart mahkemelerinde yaptığı TİİKP savunması ile, kontrgerilla gerçeğini Türk Milleti’ ne gösterdi. TİİKP savunması, o yıllarda kitaplaştırılmış ve kısa sürede 30.000 baskı yaparak o koşullarda rekora imza atmıştır.

1977 1 Mayıs Katliamın’ dan önce Aydınlık ve Halkın Sesi yetkilileri halkı provokasyona karşı uyardı. Ardından 24 Mayıs 1977’de, ‘’Kanlı 1 Mayıs’’ın tüm gerçekliği yayınlarımız aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu. Maraş, Çorum, Malatya, Sivas katliamlarını ortaya çıkarmamız, 1977 yılında yapılması planlanan, Amerikancı Namık Kemal Ersun Darbesini teşhir etmemiz kontrgerillaya büyük darbeler indirmiştir. 1979 yılında yayınlanan kontrgerilla dizisi kontrgerillanın mensuplarını isim isim açıklıyor, eylemlerini kanıtlıyor ve ABD ile olan ilişkilerini ortaya koyuyordu.(6)

Bu yayınlar Türkiye’de ciddi bir etki yaratmıştır. Mehmet Eymür’ün deyimiyle ‘’MİT felce uğramıştır.’’ Çünkü, bu yayınlardan sonra Özel Harp Dairesi’nde ve MİT içinde öbeklenen gladyo unsurları açığa çıktı ardından görevden alındılar. Aslında bu yayınlarla felce uğrayan ABD’nin Türkiye’ deki planlarıydı.

1988 yılında TSK’ya kurulan ABD kumpasının 1.MİT Raporu olayında boşa çıkarılması, Hizbullah’ın, Jitem’in, Çiller Özel Örgütü’nün ve Eşref Bitlis Suikastinin(7) ortaya çıkarılması verdiğimiz mücadelenin diğer başarılarıdır.

1980 Darbesi’ nden sonra Evren’e karşı ordu içinde ciddi bir muhalefet oluştu. Askerin kışlaya dönmesi gerektiği ve ABD’nin tehdit haline geldiği düşüncesi üst düzey ordu mensuplarınca dile getirilmeye başlandı. Bu muhalefet, Evren’i 1983 yılında ülkeyi seçime götürmeye mecbur bıraktı. Evren-Özal ittifakı, Hiram Abas’ı MİT müsteşarı yapmak ve Abas-Eymür kliğini MİT’e hakim kılmak istiyordu. Orduda kendisine karşı oluşan muhalefeti bertaraf etmek, Necdet Üruğ, Necdet Öztorun ve Necip Torumtay’ı etkisizleştirmek için Mehmet Eymür’e düzmece bir rapor hazırlattı. Rapor özetle bu komutanların özel hayatlarına dair iftiralarla doluydu. 1988 yılında 2000’e Doğru Dergisi ile tüm Türkiye’ ye bu raporu duyurduk. Raporun büyük ses getirmesiyle Mehmet Eymür ve Hiram Abas apar topar görevlerinden alındılar. Bu rapor daha sonra Adnan Akfırat tarafından kitaplaştırıldı ve Kaynak Yayınları tarafında basımı yapıldı.

Necdet Üruğ, Necdet Öztorun, Necip Torumtay, Eşref Bitlis, İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu ve devamında gelen ABD karşıtı generaller TSK ’da hakim kuvvet haline geldiler. ABD karşıtı bu çizgi 1990’lı yıllarda PKK ile mücadelede ve ülke içinde gladyo’ya karşı yapılan operasyonlarda büyük başarılar elde etti.

ABD’nin o dönemde faili meçhul cinayetlere başvurması, Madımak-Başbağlar-Gazi Mahallesi kışkırtmalarını yapması, Muavenet Gemisini vurması, Eşref Bitlis’i öldürmesi TSK’nın ABD karşıtlığını engelleme çabasıydı. Ancak Ergenekon operasyonlarına kadar başarılı olamadılar. Ergenekon kumpasında elde ettikleri kısa süreli başarı da ellerinde patladı. Son üç yılda TSK’nın 3 defa ABD Koridoruna girmesine engel olamadılar.

Ancak esas olarak gladyo’ya indirilen en ağır darbeler; kumpas davalarının çökmesi ve 15 Temmuz’ da gladyo’nun silah ile ezilmesidir. Bu iki mücadelede, partimiz en önde yer almış ve belirleyici bir rol oynamıştır. İşte Ergenekon’da hedef alınmamızın, bütün darbelerde sanık sandalyesine oturtulmamızın, cümle Amerikancının Sayın Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli’ den daha önce Sayın Doğu Perinçek’i hedef almasının sebebi budur.

15 Temmuz’dan sonra yaşananlar ise öncekiler gibi gladyoya darbeler indirilmesi değil doğrudan doğruya gladyonun ezilmesidir. TSK’daki FETÖ Gladyosunun tasfiyesi(8) binlerle ifade edilmektedir. Sadece TSK içinde değil devletin ve toplumun her kademesinde gladyonun ezildiği bir süreci yaşıyoruz. İşte bu 50 yıllık mücadeleden sonra bugünkü yaşananlara bakınca ‘’yargının altın çağı’’ ne demek daha iyi anlıyoruz. Yargı erkine düşmanlık yapanların Eymür seviciliğinde buluşması ise tencere kapak misali yerli yerine oturuyor.

2014 Baharında cezaevinden çıkarken söylenen’’Tarikatların kökünü kazıyacağız!’’ ifadesi bugünkü süreci özetliyor. Adım adım 70 yıllık sürecin sonuna geliyoruz. Televizyon ekranlarında Eymür’ün, Genel Başkanımız ve İlker Yücel’in karşısında düştüğü durum önemli bir göstergedir. Eymür’ün zavallı çırpınışları gladyo’nun ülkemizdeki durumunu hatta ABD’nin dünyadaki durumunu ortaya koyuyor.

Ancak bunlar daha iyi günleri. Türkiye’ ye karşı ABD ile birlikte silahla ya da kalemle düşmanlık yapanlar bir daha hatırlanmayacak ve siyaseten silinip gideceklerdir.

DİPNOT

1.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/583076/Eski_MiT_mensubundan_agir_iddia__Aydinlik_hareketini_solu_bolmek_icin_biz_kurduk.html

2-http://www.ulusal.com.tr/gundem/oncu-genclik-ten-cumhuriyet-e-cerceveli-protesto-h116405.html

3-http://vatanpartisi.org.tr/genel-merkez/haberler/bora-gozen-leri-sehit-oluslarinin-25-yildonumunde-saygiyla-aniyoruz-9741

4-https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017-ocak/eymur-sucunu-itiraf-etti

5-Doğu Perinçek, Çiller Özel Örgütü Raporu, Geliştirilmiş 7.baskı, İstanbul: Kaynak Yayınları, sayfa:42-43

6-Doğu Perinçek, Çiller Özel Örgütü, Geliştirilmiş 7.baskı , İstanbul: Kaynak Yayınları, s.41-44

7-Adnan Akfırat, Eşref Bitlis Suikasti, İstanbul: Kaynak Yayınları

8-Türk Ordusunun Bugünkü İdeolojik Çizgisi, İstanbul:Kaynak Yayınları

**Ayrıntılı bilgi için Doğu Perinçek’in ‘’Çiller Özel Örgütü’’ ve Nusret Senem’in ‘’MİT’in Çiller Örgütü Raporu’’ kitabına bakabilirler.

oncugenclik.org.tr, 18.11.2019