Ana Sayfa Yazılar TAMER CEBECİ YAZDI: KİME ADALET?

TAMER CEBECİ YAZDI: KİME ADALET?

2004

Tamer Cebeci, Öncü Gençlik GYK Üyesi ve Sosyal Medya Sorumlusu

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de uzun dönem konuşulacak Ankara-İstanbul yürüyüşüne başladı. ‘Adalet Yürüyüşü’ ismiyle Güvenpark’ta başlayan yürüyüş devam ederken yürüyüşün öncesinde ve yürüyüş sırasında CHP’den yapılan açıklamalar ve yürüyüş sırasında CHP’nin birleştiği kuvvetler oldukça çarpıcı. CHP’nin kime adalet için yürüdüğünü ortaya koyan bu verileri tek tek ele alacağız.

SAVAŞ SUÇLUSU

Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yaptığı açıklamada Gün gelecek, bu dosyalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır.” dedi. CHP’ye göre, Tayyip Erdoğan hangi savaşın suçlusudur? Türkiye’nin Amerikan güdümündeki terör örgütleri PKK ve FETÖ ile mücadelesi mi savaştır? Yürüyüşte yapılan açıklamalardan CHP’nin savaş olarak ikincisini gördüğünü anlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ı uluslararası mahkemelerde yargılatarak çözümü batıda arayan CHP ABD planlarına alet olmaktadır. CHP yönetimi bu açıklamasıyla ‘uluslararası toplum’u açıkça Türkiye’ye müdahaleye davet etmektedir. Türkiye geçtiğimiz yüzyılın başında CHP önderliğinde emperyalizmi def etmişti. Ancak aynı parti tarafından bugün Amerikan emperyalizminin bütün siyasetleri savunulmaktadır. Bu savaşın suçlusu yani haksız tarafı Ortadoğu’yu yıllardır kana bulayan, beslediği terör örgütleri PKK’sıyla FETÖ’süyle Mehmetçiğimize kurşun sıkan, Türkiye’yi bombalarla hedef alan darbe girişiminde bulunan, CHP’nin de kurucusu olduğu Millet Meclisi’ni bombalayan ABD’dir. Türk ordusu ve Türk milleti emperyalizme karşı yürüttüğü ‘Vatan Savaşı’nda haklıdır ve vatanını savunmaktadır.

TERÖRE ADALET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Adalet” yürüyüşüyle ilgili olarak yaptığı bir açıklamada “Biz bu yürüyüşü sonlandırmayacağız çünkü ‘herkes için adalet’ diyerek başladık yürüyüşe. Tutuklu HDP’li vekiller için de yürüyoruz” dedi.

Yürüyüşten dört gün önce Kavurmacı için “Annelerin kabahati var, iyi bir damat ya da kayınpeder bulmanız lazımdı.” diyen Kılıçdaroğlu dün yaptığı açıklamada, “Kavurmacı’ya tutuklama kararını doğru bulmuyorum” dedi. Yürüyüş sırasında yapılan açıklamalar, “Bu yürüyüşün siyasi kimliği yok” türündeki hezeyanların arkasındaki sebebi de ortaya koydu. CHP’nin siyasi kimliği neoliberalizmin haline gelmiştir. ABD adıyla sivil toplumculuğa soyunmuşlardır. Türk bayrağının olmadığı, Mehmetçik’in isminin olmadığı yürüyüş, ABD’nin kara gücüne  (PKK) ve gladyosuna (FETÖ) ‘Adalet’ yürüyüşü olmuştur. Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü PKK’da o kadar heyecan yarattı ki PKK’nın yasal uzantısı HDP’nin Mardin Milletvekili Mithat Sancar yaptığı konuşmada: “Kim bugün demokratik talepler için, adalet için yürüyorsa doğru yapıyor. Geçmişte yaptıklarına yaptıkları bu yürüyüşleri doğrudur haklıdır. Bizim yapmamız gereken açıktır. Güçlerimizi birleştirelim. Küçük nehirler büyük derelere dönüşsün o nehirler büyük okyanuslara akar” diyerek CHP’yi birlikte yürümeye davet etti.

BAŞ ÇELİŞME EMPERYALİZM

Tarihsel süreçler, maddi koşullara bağlı olarak ve koşulların çelişkiler düğümünün çözülmesiyle gerçekleşir. Bugün Türkiye’nin baş çelişmesi emperyalizmdir. Türkiye’yi özgürleştirmek mi istiyorsun? Adalet mi istiyorsun? Amerikan emperyalizmiyle mücadele edeceksin.

Cumhuriyet Halk Partisi, HDP/PKK ile yan yana gelerek Türkiye’nin hiçbir sorununu çözemez. HDP ile yan yana gelmek Türk milletini ve Mehmetçiği arkadan vurmaktır. CHP aklını başına alarak ABD’nin PKK’nın yanından derhal uzaklaşmalıdır. Adalet, özgürlük ve eşitlik ABD’nin kollarında aranmaz. Adalet’i arıyorsanız Amerikan emperyalizmine karşı mücadele edeceksiniz.

MÜCADELENİN MERKEZİ

Vatan Partisi 40 yıldır Amerikan emperyalizmine karşı mücadelesiyle Türkiye’de vatan ve devrim mücadelesinin merkezi olduğunu göstermiştir. Hem Amerikancı Gladyo FETÖ’yle hem de ABD destekli bölücü terör örgütü PKK ile karşı karşıyadır. Vatan Partisi dün olduğu gibi bugün de Türk milletinin yanındadır. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Merkez Karar Kurulu Kararlarını açıkladı: “Türkiye’de bir iç kargaşa, çatışma yaratma ve böylece Kürdistan’ın bağımsızlığının ilan edilmesi için gerekli ortamı hazırlama, Türkiye’nin direncini kırma, HDP-PKK ile CHP’nin ortaklığı yönünde bir yürüyüş. Bu nedenle Vatan Partisi olarak bu yürüyüşü milli bir yürüyüş olarak görmüyoruz. Türkiye’nin birliğine bütünlüğüne, terörün tasfiyesine, cumhuriyetin korunmasına, laikliğin elde edilmesine, hukuk devletine hizmet eden bir yürüyüş olarak görmüyoruz.” diyen genel başkan ülkemizde siyaseti, emperyalizm olgusunu görmeden ele alanlara da esaslı bir yanıt vermiş oldu. Emperyalizme karşı milli tavrın olmadığı her nehrin, Atlantik Okyanusuyla birleşeceği açıktır. Bu bakımdan biz Vatan Partili gençlerin safı çok nettir. Biz, şehit cenazelerinde ‘Kahrolsun PKK, Kahrolsun Amerika’ diye haykıran büyük milletimizin yanındayız.

oncugenclik.org.tr , 18.6.2017