Ana Sayfa Yazılar TAMER CEBECİ YAZDI: TÜRK-RUS DOSTLUĞUNA KURŞUN İŞLEMEZ

TAMER CEBECİ YAZDI: TÜRK-RUS DOSTLUĞUNA KURŞUN İŞLEMEZ

1608

Tamer Cebeci, Öncü Gençlik GYK Üyesi ve Sosyal Medya Sorumlusu

24 Temmuz 2015’te Türkiye’nin bölücü terörün üzerine yürümesi ve sonrasında Ortadoğu’da derinleşen savaşta emperyalizm taktik hamleleri ile Türkiye-Rusya birliğini bozmaya ve Türkiye’yi Asya’dan koparmayı hedefliyor. ABD emperyalizminin Fırat Kalkanı Harekatında Türkiye’yi yalnızlaştırmaya yönelik hamlelerinin sonuncusu Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi oldu.

TÜRK-RUS DOSTLUĞU’NUN TARİHSELLİĞİ

Çarlık Rusya’nın “Panslavizm” ve “Sıcak Denizlere İnme” politikaları Türkiye ve Rusya’yı  1.Dünya Savaşı öncesinde karşı karşıya getiriyordu. Ekim Devrimi sonrası Bolşeviklerin iktidar olması ve Dış politikasında ezilen milletlerin kurtuluş mücadelelerini desteklemesi üzerine Türk-Rus Dostluğu inşa edildi. Komintern ezilen milletlerin emperyalizme karşı kaderlerini tayin hakkını destekliyordu ve Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’na destek verdi. Sovyet Rusya Ankara Büyükelçisi Semyon İvanoviç Aralov Kurtuluş Savaşına destek amacıyla yapılan Sovyet yardımlarının koordinasyonunu başarıyla sağladı. Atatürk, Aralov’la yaptığı bir görüşmede şu sözleri söylemiştir: “ Şunu anlıyoruz ki sizin de durumunuz bizim kadar iyi değil. Bu yüzden elinizden geldiği kadar yardım talep ediyoruz. Bizim dostluğumuz ticari bir başlangıca değil, Lenin ve bütün Rusların desteklediği özgürlük savaşı temeline kurulu. Sovyet Rusya’sının ilk kuruluş aylarında, Lenin’in çağrısıyla doğu halklarına hitap ettiği: tüm Doğu halklarıyla ilişkileri barış, eşitlik, özgürlük, dostluk karşılıklı anlayış temelinde kuracağını ilan etmesini Türk halkı unutur mu?”

Atatürk Aralov’un hizmetlerine karşılık Taksim Anıtına Aralov’un heykelini koydurtmuştur. Taksim Anıtı Türk-Rus dostluğunun simgesidir. 2. Dünya Savaşı sırasında duraksayan ve Türkiye’nin NATO’ya girmesi ile soğuyan Türk-Rus ilişkileri, Amerikan Emperyalizminin Ortadoğu’da terörü beslemesi sonrası Vatan Partisi’nin Türkiye-Rusya ilişkilerini inşa etme girişimleri ile yeniden kuruldu. Kurulan bu dostluk sayesinde Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatını başlattı ve bölücü, gerici terör örgütlerini temizlemektedir.

SUİKASTIN İKİ HEDEFİ

Türkiye kamuoyu Mevlüt Mert Altıntaş’ın silah tutuş biçimine ve hangi örgüt üyesi olduğuna odaklandı. İster FETÖ olsun İster PKK, El Nusra ya da IŞİD olsun. Ortadoğu’daki terör örgütlerinin hepsi ABD emperyalizmi tarafından beslenmekte ve büyütülmektedir. Karlov suikastının iki hedefi var: Birinci hedef Türk-Rus ilişkilerini yıpratarak Fırat Kalkanı Harekatı’nın önünü kapatmak ve Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile ilişkilerini durdurmaktır. İkinci hedef ise Türkiye’de emperyalizm tarafından yıllardır kışkırtılan Rusya düşmanlığı üzerinden Türkiye’de vatan savunmasında bütünleşen kitleleri ayrıştırarak iç cepheyi bölmek ,Türkiye’nin bölücü ve gerici terörün üzerine yürümesini engellemektir.

TÜRK-RUS DOSTLUĞU OYUNA GELMEDİ

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Türkiye’de adalet ve güvenlik güçlerine sızılması oldukça derin bir konu. Kimseyi bir şeyle suçlamak istemem ama bunun yaşandığını görüyoruz. Bu, Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmesine engel olmayacak. Biz Türkiye-Rusya ilişkilerinin anlamını ve öneminin farkındayız ve geliştirmek için çalışacağız” dedi. Erdoğan: “Biliyoruz ki bu Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provakasyondur ama bu provakasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi de irade sahibidir.” dedi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı açıklamada: “Rus Büyükelçi de bizim şehidimizdir. Neticede bizim devletimize gönderilen, can güvenliğinden sorumlu olduğumuz bir elçidir ve bu saldırının hedefi Türkiye-Rusya dostluğudur.” dedi.

Türkiye ve Rusya, emperyalizmin suikast ile iki ülkenin arasını açıp Suriye’nin birliğini ve barışı sağlayan Türkiye-Rusya-Suriye-İran işbirliğini dağıtma çabasını fark etti, oyuna gelmedi ve Karlov suikastında ABD oyununu sezerek değerlendirdi. İlişkilerin yıpratılmasına karşı önlem alarak suikastın ertesi günü Rusya, Türkiye ve İran zirvesini gerçekleştirdi.

Suikastın hedefleri çok açıktır ve ABD’nin bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek için arkadan sıktığı kurşun hedefine ulaşmamıştır. Türkiye-Rusya dostluğunun ve Ortadoğu barışının şehidi olan Karlov’u uğurlarken suikastçının kimliğine değil arkasındaki güce odaklanmalıyız.

oncugenclik.org.tr, 25.12.2016