Ana Sayfa Haberler TARİHİN EN BÜYÜK GENÇLİK FESTİVALİ SONA ERDİ

TARİHİN EN BÜYÜK GENÇLİK FESTİVALİ SONA ERDİ

845
Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 19. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali görkemli bir kapanışla sona erdi. Olimpiyat Merkezindeki Bolshoy Sport Arena’da gerçekleştirilen kapanış gösterisine Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı. Kapanışta Rus gençliğini ve dünya gençliğini temsilen konuşmalar yapıldı.
Ünlü Rus müzik gruplarının ve dans gruplarının performanslar sergilediği, hep bir ağızdan şarkıların söylendiği kapanış gösterisine on beş bin kişi katıldı. Vatan Partisi Öncü Gençlik de gösteriyi canlı izledi.
kapanış 2
PUTİN: DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN BULUŞTUK
Kapanış gösterisinin Rusya Kültür Şovu kısmında kısa bir konuşma yapan Putin ülke dışından gelen gençleri özel selamlayarak, “Gençler dünyanın geleceğidir. Daha iyi bir gelecek için buluştuk. Dünyayı sizler güzelleştireceksiniz. Bugünden itibaren hepiniz benim en iyi arkadaşımsınız.” dedi.
Dünya gençliğini temsilen Brezilya Sosyalist Gençlik Birliği Başkanı Henrique Dominguez konuştu. Konuşmasında festivalin tarihini anlatan Dominguez, “Festivalle birlikten kuvvet doğacağını göstermiş olduk. Anti emperyalist gençler birleşerek dünyayı değiştirebilir.” dedi.
Festivali Soçi başta olmak üzere yerinde dört şehirde izleyen ve çok sayıda ülkeden çok sayıda gençlik örgütüyle temas kuran Vatan Partisi Öncü Gençlik  yöneticileri gazetemize festivali değerlendirdi.
kapanış 3
GELECEĞE DAİR ÇOK SAYIDA MÜJDE VAR
Festivalin dünya gençliğine Rusya’yı ve kültürünü sevdirdiğini belirten Öncü Gençlik MYK Üyesi Elif İlhamoğlu, “Festival dünya gençliğine tarihsel rolünü hatırlatan bir buluşma oldu. Burada herkes herkesle tanışmak ve kaynaşmak için istekliydi. 9 gündür bir arada olduğumuz çeşitli ülkelerden arkadaşlarımızdan ayrılmak zor olacak. Gençlik demek iyimserlik, yapıcılık ve heyecan demektir. Bu festival gençliğin dünyayı değiştirebileceğini  gösterdi.” dedi.
Buluşmanın Batı Asya’da birliğin yükseldiği ve Amerikancılığın yenildiği bir döneme denk gelmesinin çok anlamlı olduğunu belirten Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş ise “Buradan çok sayıda tecrübe, ders ve müjde ile ayrılıyoruz. Burada kurduğumuz temaslardan çıkardığımız birinci sonuç şu: Amerikancılık Venezuela’dan Hindistan’a kadar dünyanın her yerinde yeniliyor. İkincisi Batı Asya gençliği Amerikancı bölücülüğe karşı tek yürektir, tek bilektir. Irak, İran, Suriye ve Lübnanlı dostlarımızla yaptığımız toplantılarda her düzlemde birlik kararları aldık.” dedi. Dünyanın her yerinde gençliğin örgütlendiğini ve ayağa kalktığını ifade eden Aykut Diş, “Üçüncüsü ise Avrupa gençliği Amerikan hegemonyasından ve dayatmalarından rahatsız. Terör örgütlerinin sevimli birer demokrasi mücadelecisi gibi gösterilmesine karşı.” diye ekledi.
Festivale toplamda 188 ülkeden kırk binden fazla genç katıldı.
kapanış 4
oncugenclik.org.tr , 23.10.2017