Ana Sayfa Manşet Umut Gör yazdı: Daima Mevzide Olan Öncü: Turan Baş

Umut Gör yazdı: Daima Mevzide Olan Öncü: Turan Baş

780

İnsanlık tarihi yüzyıllar öncesine dayanır, doğası gereği insan kısacık hayatında yaşadıkları ve hayata bıraktığı izler ile hatırlanır. Ancak bazı insanlar vardır ki çınar ağacı gibidir, gölgesinde yaşam ve hayat buluruz. Bilgeliği ve öncülüğü çınar ağacının ömrü misali yüzyıllar boyu yaşar. Genel Başkanımız Dr. Doğu Perinçek, Gönül Defteri kitabında hayatın amacının en sonunda Yunus Emre’nin deyişiyle bir gönlüne girmek olarak tanımlar. Vatan Partimizin kadroları ise kısacık hayatında Çınar ağacının yüzyıllar boyu ortaya koyduğu erdemleri kısacık hayatına sığdıranlar olmuştur, Genel Başkanımızın dediği gibi insanın gönlüne giren orada yüzyıllar boyu yaşayanlar olmuştur. Biz genç aydınlıkçılar, o çınarlardan öğreniriz, onların izinde onların yaşamı boyunca ortaya koydukları büyük tecrübelerden besleniriz, o ulu çınarlar bizlerin yol göstericisi, geleceği anlamamızdaki başucu kaynaklarımızdır.

Bu yazıda acı ve özlem duygusunu açığa çıkarmayacağız. Partimizin kaybettiğimiz asırlık ulu çınarlarını acı ve özlem ile anmayacağız. Verdiğimiz mücadele gülün gül ile tartıldığı dünyayı kurmaktır. Partimizin kaybettiğimiz asırlık ulu çınarları, işte o gülün gül ile tartıldığı dünyayı kurma azmimizde yaşıyor, bizlerin her daim önünde geleceği gösteriyor.

Hayatını Partiye ve Partili Mücadeleye Adayanlar

Vatan Partisi Muğla İl Başkanlığı görevini yürüten Turan Baş ağabeyimizi geçtiğimiz yıl 1 Ocak tarihinde kaybettik. Kendisini ilk olarak 2013 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde gerçekleşen bir ilçe toplantısında tanımıştım. Ben o dönemler, Partimizin merdivenlerini yeni aşındıran bir lise öğrencisiydim. Silivri mücadelesinde görevlerin tartışıldığı o toplantıda Turan Baş ağabey heybetli duruşu, siyasi ve ideolojik yetkinliğiyle görev veren bir konuşma gerçekleştirmişti. Gerçi Turan Baş ağabeyi tanıyanlar bilir. Hayatının her döneminde azimli ve mücadeleye aşık, konuşmalarını her daim görevler koyarak sonlandırdığı bilirler. Silivri mücadelesinin İstanbul ayağını örgütlemiş, görevini Partimizin sarsılmaz iradesinin bir gereği olarak umutla ve iyimserlikle başarıyla gerçekleştirmiştir.

Turan ağabey, o dönemin liseli Öncü Gençlik üyelerinin bulunduğu bir çay sohbetinde bizlere devrimci mirası olarak Partiyi ve Partili mücadeleyi bırakacağını söylemişti. Derin ideolojik bilgisiyle bizlere Partimizin tarihini anlatırken mimiklerinde oluşan mutluluk aslında Partimizin geleceğini inşa etmenin mutluluğuydu.

İstanbul’dan Muğla’ya Aynı İrade Aynı Heyecan

Turan Baş ve eşi Güzin Baş 2016 yılında Muğla’nın Ortaca ilçesine yerleşmişlerdi. Gelir gelmez Parti’den görev talep etmiş Muğla İl Başkanlığında Örgütlenme Bürosu Başkanı olarak çalışmalarına başlamıştır. Ben ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni kazanmam sebebiyle 2018 yılında Muğla’ya gelmiştir. Aradan geçen birkaç yılın ardından kendisiyle karşılaştırdığım ilk anda yaşadığı mutluluk hala aklımda. Turan ağabey, hayatı insan olan insanı kaybetmek istemeyen bu uğurda canını ortaya koyan çınarlardandı. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında Ortaca’ya giden her Öncü Gençlik üyesi Turan ağabey ve Güzin ablanın evinde kalmak zorundaydı. Çünkü dediğimiz gibi Turan ağabeyin hayatının özü İnsana değer vermek üzerine kurulmuştu. Öncü Gençlik üyeleri çalışmalarını bitirmeden Turan ağabey ve Güzin abla en güzel yemekleri birlikte hazırlar, bizlerin gelmesini beklerlerdi. Yemek sonrasında her daim derin ideolojik tartışmalar yaşanırdı. Siyasi bilgi birikimi çok yüksek olmasına rağmen kibirli ve hazır cevap asla değildi. Karşısındaki genç arkadaşları uzun uzun dinler, ardından fikirlerini belirten ve her konuşmasının sonunda başta kendisine ve ardından bizlere görevler koyarak tamamlardı.

Turan ağabey, Partimizin içerisinde bulunduğu tartışmalarda her daim öne çıkan, fikrini ve gerçekleri söylemekten çekinmeyen bir karakter de olmuştur. Parti karşıtı ve mücadeleyi sekteye uğratacak her tavrı mahkûm eder, geleceğin iktidar görevlerinden bahsederdi. Bu irade ve görev bilinciyle 26 Şubat 2020’de gerçekleşen Vatan Partisi Muğla İl Başkanlığı Amiral Soner Polat Kurultayında İl Başkanlığı görevini devraldı. Dört kolla çalışmalara başlayarak Muğla’nın ilçelerinde Partimizi büyütme çalışmalarına girişmiştir.

Turan Baş’lar gibi Partili Olacağız

Yazımızın başında dediğimiz gibi tarihin akışını incelediğimizde insanın hayatı çok kısa kalıyor. Türkiye’nin ve Dünya’nın salgın dönemi içerisinde olduğu zamanda Turan ağabeyin rahatsızlığı arttı. Ancak hasta yatağında bile görevlerinin başındaydı, gerçekleştirdiğimiz telefon konuşmalarında bizlere aynı güven sesiyle görevler koyardı. Hastalığının artık yükseldiği zamanlarda Ulusal Kanal’ı izleyemiyordu, ancak eşi Güzin Baş gündeme dahil haberleri kendisine bildiriyordu. Her daim isteği Partisinden ve gündemden uzak kalmamak olmuştu. Çünkü Vatan Partisi’nde ve devrimci mücadele de emeklilik yoktu. Hayat boyu, hasta yatakta bile görevinin başında ve bilincinde olmak gerekliydi. Biz dünyaya üryan geldik üryan gideriz diyen bir geleneğin temsilcileriyiz. Turan Baş ağabey hayatını kaybettikten sonra kendisine ait kıyafetleri Öncü Gençlik üyesi arkadaşlarımıza emanet edilmişti. Ceketinin cebinde Partimizin görevlerine dahil olan notlar ve bildiriler bulunmuştu. Turan ağabey hayatının birinci sırasına Partisini ve örgütlü mücadeleyi koyan Partimizin ulu çınarlarındandı.

Türkiye’mizin her köşesinde, her kasabasında Vatan Partili ulu çınarlar geleceği kurma mücadelesinde görev alıyor. O Ulu çınarların bin bir emeklerle bu günlere getirdiği Vatan Partisi bugün iktidara yürüyor. Genç Aydınlıkçılar olarak onlara söz veriyoruz. Başta Genel Başkanımız Dr. Doğu Perinçek’in izinde, yitirdiğimiz ulu çınarların yol göstericiliğinde geleceği kuracağız, Vatan Partisi’ni iktidar yapacağız.

Umut Gör
Öncü Gençlik Muğla İl Başkanı, GYK üyesi