Ana Sayfa Haberler Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay: Atlantik’i çöküşe götüren dünya...

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay: Atlantik’i çöküşe götüren dünya halklarını selamlıyoruz

463

Kırk ülkeden gençlik temsilcilerinin katılımıyla 27-29 Mayıs’ta Fas’ın Tanca şehrinde gerçekleşecek Uluslararası Gençlik Forumu başladı. Vatan Partisi Öncü Gençlik Başkanı Barış Demiralay, Türkiye’yi temsilen açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasına “Yeni bir dünyayı kuracak olan genç öncüler olarak, sizleri yürekten dayanışma duygularıyla selamlıyoruz.” sözleriyle başlayan Demiralay, katılımcılara kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizmin mahv ve nabut olacağını 100 yıl önceden müjdelediğini hatırlattı.

TÜRKİYE NATO İLE SAVAŞIYOR’

“Bugün ABD emperyalizmini dünyanın her yanında mahv ve perişan ettiğimiz günlerdeyiz!” diyen Demiralay, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek önderliğinde, Vatan Partisi olarak Türkiye’de 60 yıldır ABD emperyalizmine ve NATO’ya karşı mücadelenin başını çekiyoruz. Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını ve tüm NATO üslerine el konulmasını savunuyoruz. Bugün Türkiye, kâğıt üzerinde NATO üyesi ama NATO’yla savaşıyor.”

HALKLAR EMPERYALİZME KARŞI AYAĞA KALKTI’

Mazlum milletlerin ABD’nin kışkırtmalarına karşı korkusuzca mücadele ettiğini hatırlatan Barış Demiralay, “NATO’nun generalleri Türkiye’nin hapishanelerinde yatıyor. Asla yeniden ayağa kalkamayacaklar! Çünkü ABD emperyalizmine karşı dünyanın her yerinde halklar ayağa kalktı. ABD ve NATO’ya karşı bir bir darbe indiriyorlar!

Afgan halkı ABD işgaline karşı kahramanca direndi. Tüm dünya, Afganistan’dan utanç verici bir şekilde kaçmak zorunda kalan ABD’nin, en güvenilmez müttefik olduğunu gördü. Libya’daki bölünme planları, bölge ülkelerinin ortak çabası, Türkiye ve Rusya’nın silahlı müdahalesiyle boşa çıkartıldı. Azerbaycan Ordusu, Türkiye’nin desteği ve Rusya’nın katkılarıyla Karabağ’ı kurtardı. Fas, tüm dünyaya alternatif bir işbirliği modeli sunan Kuşak ve Yol Girişimi’ni Afrika’da imzalayan ilk ülke oldu. Afrika, son 10 yılda hızlı bir şekilde bu girişimin bir parçası oldu. Ayrıca Afrika, Fransız emperyalizminin kalıntılarına karşı da ayağa kalkıyor. İşte bu yeni dünyanın bir işaretidir!” dedi.

‘ATLANTİK’TEN YANA OLMAK YENİLGİYİ PAYLAŞMAKTIR’

Barış Demiralay, ABD emperyalizminin en büyük  tehdit olduğunu saptamanın ve bu tehditlere karşı birleşerek ortak bir mücadele mevzisi kurmanın önemini belirterek, “Güvenlik için ortak tehditleri saptamamız gerekiyor. ABD emperyalizmi ülkelerimiz için en büyük tehdittir. Yakın tarihten çıkarılan dersler Gelişen Dünya’daki Atlantikçi güçler için de bir uyarı olmalıdır. Bugün Atlantik Sistemi’nden yana taraf olmak onun yenilgisini paylaşmaktan başka bir anlama gelmez.

ABD’nin ihtirasları ile gücü arasında büyük bir uyumsuzluk var. Dünyanın yüzde 87’si, Rusya’ya karşı yapılan yaptırımlara katılmıyor. ABD baskısı, artık dünyaya söz geçiremiyor. Artık çok kutupluluğun egemen olduğu yeni bir çağdayız. Bu fırsatı ancak birleşerek ve cephemizi ortak tehditlere dönerek hayata geçirebiliriz. Bu kapsamda Kuzey Afrika, Batı Asya ve bütünüyle Asya ülkelerine yönelik yaptırım ve ambargoların kaldırılmasına omuz vermek, bütün bölge ülkelerinin ortak görevidir.” dedi.

‘EMPERYALİZME KARŞI TEK YUMRUK’

Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Farklılıklarımız olabilir. Sosyalist, milliyetçi, demokrat, İslam direnişçisi olabiliriz. Önemli olan, emperyalizme ve hegemonyacılığa karşı bir yumruk gibi birleşmemizdir. Çünkü Asya’dan yeni bir uygarlık yükseliyor. Biz Asyalılar, Afrikalılar ve Güney Amerikalılar, yükselen yeni uygarlığın kurucuları olmak gibi tarihsel bir görev üstlenmiş bulunuyoruz. Bu medeniyet hepimizin özlem duyduğu gibi paylaşmacıdır. Toplumcudur.  Zorbalığa, baskıya, sömürüye, dünya çapında son verecektir. Kardeşlik ve barış getirecektir. Bu medeniyetin kurucularını, emperyalizme karşı direnen devletleri, Atlantik’i çöküşe götüren dünya halklarını en devrimci duygularla selamlıyoruz.”

Uluslararası Gençlik Forumu, bugün barışın yaratılmasında ve çatışmaların çözülmesinde gençliğin rolü, gençlik örgütlerinin girişimleri, gençler arasında aşırılıkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele çabalarına ilişkin görüşlerin tartışılması ile devam edecek. Forumun bugünkü bölümünde de Türkiye’yi temsil eden Vatan Partisi Öncü Gençlik ve Türkiye Gençlik Birliği heyetleri konuşmalarını gerçekleştirecekler.