Ana Sayfa Haberler VATAN PARTİSİ VE TGB HEYETLERİ İRAN’DA

VATAN PARTİSİ VE TGB HEYETLERİ İRAN’DA

426

Vatan Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) heyetleri, uluslararası görüşmelerde ve diplomatik ziyaretlerde bulunmak üzere İran İslam Cumhuriyeti’nde.

Vatan Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay ile Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Kayahan Çetin beraberindeki heyetler, İran Devletinin davetiyle siyasi ve diplomatik temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti. Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in mesajını İran Devletine ileteceği bildirilen Vatan Partisi heyeti, yolculuk öncesinde açıklamalarda bulundu.

Vatan Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay, ziyaretin “başta Türkiye ve İran olmak üzere bölge ülkelerinin  işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan önemli bir adım olduğunu” söyledi.

‘ORTAK DÜŞMANA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ’

Vatan Partisi Başkanlık Kurulu üyesi ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay, Türkiye ve İran’ın tarihsel dostluğuna dikkat çekti. Demiralay, “ABD emperyalizmi ve İsrail Siyonizmi ortak düşmanımız. Ortak tehditlere karşı geliştireceğimiz mücadele stratejilerini, özellikle Doğu Akdeniz ve Ege’de bize yönelen tehditleri ve Türkiye, İran, Suriye ve Rusya’nın atması gereken ortak adımları konuşmak, önerilerimizi sunmak için İran Devlet yetkilileriyle çeşitli görüşmeler yapacağız.” dedi.

‘DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR’

Türkiye, İran, Suriye ve Irak’ın emperyalizme karşı uzun yıllardır en ön cephede savaştığını vurgulayan Demiralay, “Geldiğimiz noktada Atlantik tehditlerinin ve saldırılarının geçersiz olduğunu görüyoruz. Bölge ülkelerinin daha fazla işbirliğine ihtiyacı var.” diye konuştu.

Demiralay, ABD’nin dış politikasına yön veren Foreign Policy gibi strateji kuruluşlarının 2023 seçimlerinin “kanlı geçeceği” yorumlarına bölge ülkelerinin birlikteliği ile cevap verileceğini ifade etti. Demiralay, İran’la bölgesel işbirliğinin askeri, siyasi, ekonomik olarak her alanda geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Demiralay, açıklamasında “Vatan Partisi’nin kuracağı Üreticilerin Milli Hükümetinin bölge ülkeleri ile inşa edeceği işbirlikleri adımlarını bugünden attığını” söyledi. Vatan Partisi’nin “Üreticilerin Milli Hükümeti”nde Türkiye’nin, İran, Suriye ve diğer bölge ülkelerine güven vereceğini ve bu ülkelerin birlikte hareket edeceğini belirten Demiralay, “İran’a, ortak kalkınma, paylaşma, kardeşlik, barış, huzur, teröre karşı birlik ve güvenlik temelinde ortak hareket edeceğimizi bildirmeye gidiyoruz.” dedi.

‘MÜCADELE VE ÇIKARLAR ORTAK’

TGB Genel Başkanı Kayahan Çetin de ziyaret öncesi açıklama yaptı ve İran Devletinin gençlik kuruluşu Besic Gençliği’nin (BASIJ Youth) davetlisi olarak İran’a gittiklerini belirtti. İki ülkenin ortak değerlere sahip olduğunu vurgulayan Genel Başkan Çetin, İran ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehdidin ve mücadelenin ortak olduğunu kaydetti: 

“İki ülkenin çıkarları, hatta şehitleri ortaktır. Kasım Süleymanî ve Eşref Bitlis aynı davanın şehitleridir. İkisi de Amerikan emperyalizmi ve İsrail Siyonizminin hedef aldığı kişilerdir. Önemli bir benzerlik de Türk ve İran gençliği arasındadır. İki ülkenin gençliği, tarih boyunca hep anti-emperyalist mücadelenin öncüsü olmuştur ve emperyalizm ile dövüşmektedir.” 

Çetin, Astana işbirliğine ve stratejik birlikteliğin önemine dikkat çekti: 

“Suriye, Türkiye, Rusya yakın zamanda bir araya geldi ve Suriye’de bir anti-emperyalist cephe oluştu. Bu, Türkiye, İran ve Rusya’nın gücünü bir araya getiren Astana sürecinin devamıdır. Süreci daha ileriye, Amerikan emperyalizmini ve onun teröristlerini bölgeden tamamen temizleyecek bir aşamaya götürmemiz gerekiyor.”

TGB Genel Başkanı Çetin, TGB’nin kuracağı temaslar hakkında da bilgi verdi: 

“Bu kapsamda Türk ve İran gençliği arasındaki temasları artırmak ve ortak anlayışlar oluşturmak amacıyla görüşmeler yapacağız. Akademisyenler, önde gelen medya kuruluşlarının temsilcileri, Besic Gençliği’nin yöneticileri ve İran devletinin üst düzey yetkilileriyle bir araya geleceğiz. Doğu Akdeniz ve Hürmüz Boğazı’nın ortak bir cephe olduğunu anlatacağız. Bu coğrafyalarda ABD tehdidiyle karşı karşıyayız. ABD ve İsrail’i bölgemizden söküp atmak için Türkiye ve İran gençliğinin gücünü birleştireceğiz.”