Ana Sayfa Yazılar YAĞMUR BİÇEN YAZDI: HALİDE EDİP ADIVAR – VURUN KAHPEYE

YAĞMUR BİÇEN YAZDI: HALİDE EDİP ADIVAR – VURUN KAHPEYE

1777

Yağmur Biçen, Öncü Gençlik Edirne İl Yöneticisi

Hepimiz, Halide Edip’i 1919 yılında yapılan o meşhur Sultanahmet Mitingi’nden yakinen tanırız.Halide Edip; vatansever, bağımsızlıkçı, cesur ve kalemi karanfilden olan edebiyatçımızdır.Edebiyatımıza birçok eser bırakmış, Milli Mücadelemizi daha yakından tanımamıza vesile olmuştur. Eselerini, sıradan bir bakış açısıyla değil; vatanı için mücadele eden bir kadının gözünden anlatmıştır.

Vurun Kahpeye de öyle bir eser. Okumaya ilk başladığınızda hepimizin aşina olduğu idealist öğretmen hikayesi sanabilirsiniz. Ancak başkahramanız Aliye, bir öğretmenden çok daha fazlası. İstanbul’da eğitim almış Aliye, sıra arkadaşlarının aksine köy ve kasabalara gitmekten çekinmiyor aksine tercih ediyordu.Nitekim dilediği oluyor ve Ege’de bir kasabaya tayini çıkıyor, dönemin genel algısından olsa gerek İstanbul’dan gelenlere ve özellikle kadınsa çok farklı gözle bakılıyor.Aliye, asker kızı olması sebebiyle babasından gördüğü gibi sert, dimdik duracak ve tüm bu algıları yıkacaktı. Bunun için de köye indiği ilk an yemin etti :

“Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi”

Aliye bu yemini ederken, köyün Yunan işgaline uğrayacağını, o işgal sırasında kendini bütünen feda etmek isteyeceğini bilmiyordu.Bütünen feda etmek diyoruz çünkü, Aliye o köyde kendine yeni bir hayat kuruyor ve aradığı her şeyi buluyor.

Aliye köye ilk geldiği andan itibaren hakkında çıkan hiçbir dedikoduya kulak asmamış, haklı ile haksızı ayırarak öğrencilerinin gözünde biricik olmuştur.Aliye, öyle günler geçiriyor ki; içte gericilik ile mücadele ederken dışta vatanını elinden almak isteyenlerle mücadele ediyor.

Vurun Kahpeye romanı, aşkın her boyutunu, vatan savaşını, kişisel hırsların nasıl insanı zehirlediğini ve genç bir kadının soluksuz mücadelesini içinde barındırıyor.Elinize aldığınız ilk andan itibaren, bırakmak istemeyecek ve Aliye’nin savaşının neticesini görmek için hevesle okurken bulacaksınız kendinizi.

#OkuyanYazsın

oncugenclik.org.tr