Ana Sayfa Yazılar YAĞMUR BİÇEN YAZDI: SİLAHSIZ HARP: PSİKOLOJİK SAVAŞ

YAĞMUR BİÇEN YAZDI: SİLAHSIZ HARP: PSİKOLOJİK SAVAŞ

1192

Yağmur Biçen/Öncü Gençlik Edirne İl Yöneticisi

Hasan Yalçın’ın, 2006’da Kaynak Yayınları’ndan çıkan kitabı hepimiz için çok büyük öğretiler barındırıyor. Çünkü Aydınlıkçılar tarih sahnesine çıktığı ilk günden beri psikolojik savaş ile mücadele halinde. 1968’lerde başlayan bu mücadele günümüzde de her geçen gün perçinlenerek devam ediyor.

Psikolojik savaş kısaca, olmayan bir şeyi varmış gibi ya da olan şeyi olduğundan farklı göstermeye yönelik girişimlere verilen addır. Böylece diğer harp alanlarına göre silahsız, daha az emek gerektiren ve masrafsız üstünlük olanağı sağlar. İnsanların inanmasını istediğiniz yalanı ortaya bırakıyorsunuz ve yalan kendi kendine görevini yapıyor. Yalanı ortaya atan taraf için iş bu kadar kolayken diğer taraf kendini aklayabilmek için oldukça çok çabalamalıdır. İşte tam da bu noktada Hasan Yalçın yalanla nasıl mücadele edilir bizlere bunu anlatıyor.

“Gerçek kuşları vurup ortadan kaldırabilirsiniz ama hayalet kuşları vuramazsınız” diyor Hasan Yalçın. Yıllar içinde o kadar çok psikolojik savaş başlatılmış ki, Aydınlıkçılar hayalet kuşları vurmayı öğrenmişlerdir. Gençlik hareketlerinin en dinamik olduğu dönemde kitle önderliği yapan Hasan Yalçın, psikolojik savaşa karşı asker olmuştur. Bu nedenle de bu kitap, hala günümüzde süren ve Vatan Partisi güçlendikçe şiddetlenecek olan psikolojik savaşa karşı yol gösterici nitelikte.

Geleneğimizin oluştuğu ilk günden beri maruz bırakıldığımız birçok iftiranın da cevapları bu kitapta mevcut. Örneğin; “Aydınlıkçılar ajandır” yalanının temeli, nedeni ve gerçeği tüm tarihsel boyutlarıyla anlatılmış. Bizlere hala en çok sorulan sorulardan biri de Doğu Perinçek – Abdullah Öcalan görüşmesidir. Genel Başkanımız Doğu Perinçek’in, Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmenin içeriği aydınlatılınca bizlere iyi veya kötü niyetle yönetilen bu sorunun nasıl psikolojik savaşa hizmet ettiğini anlayabiliriz.

Aydınlıkçılar için “Eli tetiktekilerden daha önemli düşmanımız” denmiştir. Çünkü devrimci için tek seçenek vardır: Doğru. Doğruyu yazdığımız, söylediğimiz için her zaman psikolojik savaşın odak noktası olacağız. Savaşa karşı güçlenmek ve doğru mücadele verebilmek için tüm dostlara kitabı öneriyorum.

“Kimse unutmasın ki, bir gerçek bin yalandan daha güçlüdür ve gerçeğin yüzü Aydınlık‘tır.” – Hasan YALÇIN

oncugenclik.org.tr, 11.08.2020