Ana Sayfa Manşet YENİ CeHaPe zihniyeti

YENİ CeHaPe zihniyeti

1032

140Journos Youtube Kanalı “CeHaPe Zihniyeti” adlı bir belgesel yayınladı. Kılıçdaroğlu’nun merkezinde yer aldığı film CHP’nin geçmişiyle hesaplaşmasını konu ediniyor. Bugünün tekinsiz siyaset arenasında, kendinizden geçerek izleyeceğiniz, sakin ve soğukkanlı bir yapım. Aslında Holywood’ta uzun süredir böyle bir film için gerekli hazırlıklar yapılıyordu. Neo sinemanın kimi usta oyuncuları bu filmde bir rol kapmak için can atıyordu. Yönetmeni ve senaristi takdir etmemek elde değil. “Tarihle yüzleşme” teması ancak böyle disütopik geçmiş imgeleriyle canlandırılabilirdi. 2021 gerçekliği ve Amerikan fütürizminin harmanlandığı yapıt şimdiden Oscar’a aday. Ayrıca “tarihle yüzleşme” temasının millete karşı bu denli “yüzsüzleşerek” yapılması da post-modern sinema dünyasının en başarılı paradokslarından birini oluşturmuş.

 EMPERLİST MERKEZLERE SELAM

Tunca Arslan ağabeyimiz bizi affetsin, onun film tanıtımları ve eleştirileri gibi olmadı. Neyse tanıtımı bir kenara bırakarak biraz daha ciddi konuşalım. CHP son dönemde imajını düzeltmek için bir takım reklam- film faaliyetlerine girişti. Ancak bu reklamların, filmlerin hedefinin Türk milletini etkilemek olmadığı gözüküyor. Emperyalizm merkezlerine güven vermek, temenna çakmak, selam durmak ve onlara hesap vermek için çekilen filmlerden bahsediyoruz. CHP, imajını emperyalistlere karşı düzeltme çabasında.

TARİHSİZ CHP

Yoksa bir siyasi parti geçmişini ve kendisini yerin dibine sokan bir propaganda yöntemi benimser mi? 140Journos Youtube Kanalı’nın yayınladığı belgeseli lütfen izleyin. CHP eski CHP olmadığını kanıtlamak için uğraşıyor. Eski CHP yani Atatürk’ün CHP’si değiliz diye bağırıyorlar. Aslında şuanki CHP’nin bir tarihi olmadığını, geleneği olmadığını, mirası olmadığını, milleti ve vatanı olmadığını ispatladığı için bu filmi herkese izletmeli.

FİLMİN KONULARI

 Filmi izleyince, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Atatürk’ü nasıl katliamcı ilan edebildiğini daha iyi anlıyorsunuz.

Filmde, ABD emperyalizminin güdümünde HDP ile ittifak gerçekleştirmek için Kılıçdaroğlu’nun yaptığı büyük açılım çok güzel anlatılıyor.

CHP’nin Şeyh Sait ve Seyit Rıza bölücülüğüne bağlanarak nasıl değiştiği süslü lafların ardında ama gözler önünde.

Kılıçdaroğlu ve ekibinin Ankara’dan İstanbul’a kadar Fethullah’ı kurtarmak için nasıl yürüdüklerinin hikayesi büyük bir “kahramanlık” gösterisine dönüştürülmüş.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala CHP’nin canı ve ciğeri olmuş.

Filmde, CHP’nin “karanlık geçmişi” öyle iyi anlatılıyor ki bu partinin geçmişti antiemperyalist değerlere sahip olduğunu düşünmek bile mümkün değil.

Mütavazi Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi nasıl baştan yarattığı allanıyor ve pullanıyor.

CHP’nin bölücü anayasa girişimine değinmemesi filmin en önemli eksiklerinden.

 DİZGİNSİZ CHP

CHP, giderek Amerikancılığın merkezi haline geliyor. Umutlar Biden’a bağlandıkça, dizgin kalmıyor. İktidara gelmek için bütün muhalefeti birleştirme programı, HDP ve FETÖ ile ittifakın perdesi durumunda. Bunu artık bilmeyen, görmeyen kalmadı. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. CHP, intihar ediyor. Soru şu CHP’li ne yapacak?

Yüreği ve bilinci çürüyenleri bilmiyoruz. Ancak bu filmi izleyenlerin Kılıçdaroğlu’nun bir Amerikan projesi olduğunu kesinlikle anlayacaklarını düşünüyoruz. İyi seyirler. 

Ferdi Tanhan
Öncü Gençlik Genel Başkanı
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı