Ana Sayfa Haberler YEREL SEÇİMİN İLK VE TEK GENÇLİK PROGRAMINI AÇIKLADIK

YEREL SEÇİMİN İLK VE TEK GENÇLİK PROGRAMINI AÇIKLADIK

2310

Vatan Partisi Öncü Gençlik, Türkiye’nin ilk Yerel Seçim Gençlik Programını açıkladı.

Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, yaptığı basın açıklamasıyla Vatan Partisi’nin yerel seçimlerdeki gençlik programını açıkladı. Gençliğin programını ilan eden Bursalı, “Ekranların bol süs ve makyajla karşımıza çıkardığı cilalı adaylara mecbur değilsiniz. Türkiye nüfusunun ağırlıklı bölümünün genç olmasına rağmen, başka hiçbir partinin programında yer almayan ve değer bulmayan bir gençlik programı ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İşte Öncü Gençlik’in Geleceği Kazanacak İlk 11’i:

1. Üretimde Genç          

Günümüz kenti, gençliği tüketiyor, yoruyor ve maddi sorunlarlarla boğuyor. Kentler, genç işsizler yığınına dönüşmüş durumda. Gençlik bu tabloda üretimden koparılıyor. Üniversiteli gençler de, semtlerimizin gençleri de kentin ve hayatın kenarına itiliyor. Vatan Partisi Belediyeleri, kaynaklarını akraba ilişkileri, yandaş hatrı, mezhepsel ve etnik ayrımlar, torpil gözeterek değil, sorumlulukla kentin bütün gençlerini kucaklayarak değerlendirecektir. Gençlik, kafelerde saati 3 liraya çalışmak zorunda kalmayacak. Belediye bünyesindeki tüm kurum ve işletmelerde gençliğe özel, istihdam alanları yaratılacak. Kamu girişimleriyle birlikte yeni iş sahaları da açılacak. Üniversitelilere belediye bünyesinde ücretli staj imkanları sağlanacak.

2.  Yönetimde Genç

Mevcut düzende gençlik, belediye başkanlarının reklam panolarındaki sahte fotoğraflara sıkışan, projelerinde çok konuşulan ancak pratikte esamesi okunmayan, adeta bir vitrin süsüdür. Vatan Partisi yönetiminde ise gençlik, belediyenin sahibi, enerjisi ve heyecanı olacak. Bütün yönetim mekanizmaları gençlerle paylaşılacak. İşlevsiz gençlik komisyonları yerine “Belediye Gençlik Meclisleri” kurulacak. Bu meclislerde kentin bütün gençleri temsil edilecek. Gençler, kentin yönetiminde söz ve yetki sahibi olacaktır.

3. Eğitim Kentleri

Türkçemizi iyi bilen, vatansever, yaratıcı, sorumlu ve “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” gençlerin yetişmesi için Vatan Partisi Belediyeleri eğitim alanında özel çaba sarf edecektir. Kent gençlerinin becerilerinin gelişimi, yeteneklerinin keşfi, meslek edinmeleri için eğitim merkezleri kurulacak. Gençler için ücretsiz olacak bu eğitim merkezlerinde el sanatları, tasarım, teknoloji ve tarım gibi onlarca özel alanda kurslar ve atölyeler hizmet verecek. Öğrencilerin KPSS, ALES, YDS gibi merkezi sınavlara hazırlıkta, ücretsiz kurslar hizmete sunulacaktır. Belediyelerimizin yönettiği Yurtdışı Eğitim Bürolarıyla dünya üniversitelerine öğrencilerimiz yüksek lisans ve doktora yapma imkânı sunulacaktır.

4. EKS Yerleşkeleri

Gençler kentlerimizde, kendini gerçekleştireceği, yeteneklerini keşfedeceği sosyal yaşam ve çalışma alanları bir yana, nefes alacak alan dahi bulamıyor. Kütüphanelerde yer yok, çalışma alanları sınırlı. Vatan Partisi Belediyeleri, gençliğin bütün enerjisini kentle birleştirecek. Kentin bütün gençlerinin yararlanabileceği etüt, kültür, sanat (EKS) yerleşkeleri kurulacak. Kütüphanelerin sayısı artırıılacak. Bu merkezler yalnız sınav zamanlarında değil, 365 gün, 24 saat gençlerin hizmetinde olacaktır.

5. Güvenilir Belediye Yurtları

Üniversite öğrenimi için kentlerine yeni yerleşen gençlerin en temel sorunlarından bir tanesi, barınma sorunudur. Devlet yurtlarının dışında kalan gençliğin barınma ihtiyacı emlakçıların, tarikatların ve özel yurtların insafına bırakılıyor. Vatan Partisi Belediyeleri öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde, planlı, güvenilir, özgür ve çağdaş yurtlar inşa edecektir. Bu yurtlar, öğrencileri daha fazla kar hırsıyla, küçük kutucuklara sıkıştırmayacak, ferah, nitelikli ve ekonomik yaşam alanları sunacaktır.

6. Kültür-Sanat Kentleri

Kentlerimizde kültür ve sanat üretimi oldukça sınırlı olup, bu üretimin gençlerle buluşmasının önünde dağ gibi engeller vardır. Kültür, sanat üretiminin ve tüketiminin artırılmasında belediyelerimiz harekete geçecektir. Kentlerimizin tarihsel dokusu canlandırılacak, kent zenginliklerini sunmak için kent müzeleri kurulacaktır. Bu müzeler gençler için ücretsiz olacaktır. Yalnız müzelerde değil, kentlerimizin her köşesinde, meydanlarında, parklarında, ulaşım hatlarında müzik ve sanat gençlikle iç içe olacak. Amatör tiyatro ve müzik grupları desteklenecek ve gelişimleri için fırsatlar sağlanacak. Ücretsiz sinema merkezleriyle, Türk ve dünya film kültürü gençlikle buluşacak, gençliğin kalbi kültür ve sanatla atacak.

7. Gençliğe Ücretsiz Ulaşım

Kent içi ulaşım maddi külfetleri, yetersizlikleri ve insana uygun olmayan yapısıyla, üniversite lise ve ilkokul öğrencileri için yaşamı her açıdan zorlaştırmaktadır. Vatan Partisi Belediyelerinde ulaşım öğrenciler için kademeli bir şekilde ücretsiz hale getirielecektir. Üniversite öğrencilerinin ağırlıklı olarak yaşadığı semtlerden kampüslere sık seferlerle direkt ulaşım imkânı sağlayacağız. Üniversite içi ring faaliyeti ücretsiz hale getirilecek. Kampüs içerisinde ve çevresinde bisiklet kullanımı özendirilip, yaygınlaştırılacaktır.

8. Sanal Değil Canlı Kentler

Yaşamın renkleri, beton kentlerin griliğinde ve sanal dünyalarda boğuluyor. Gençliği dijital dünyaya hapseden, yaşamın renklerinden ve güzelliklerinden uzaklaştıran, kentten koparan ve yalnızlaştıran bir sistem var. Vatan Partisi Belediyeleri yaşamın sanal olmayan bütün gerçekliğini ve güzelliğini gençlerle yeniden buluşturacak. Gençlerden uzaklaştırılan semt kültürünü, mahalle dostluğunu, arkadaşlık ve dayanışma ruhunu kentlerimizde yeniden canlandıracağız. Yaz ve kış mevsimlerinde doğayla iç içe belediye gençlik kampları düzenlenecek. Her yıl tarihimize doğamıza ve toplumsal değerlerimize uygun, gençlik ve kültür festivalleri gerçekleştirilecek.

9. Öğrenci Dostu İmece

Vatan Partisi, bencilliğin, köşe dönmeciliğin, açgözlülüğün değil paylaşmanın ve sevginin partisidir. Bu değerlerin ışığında, kentlerimizde gençler ve öğrenciler için sınırsız bir dayanışma kültürü oluşturulacaktır. Belediyelerimiz imkanları doğrultusunda gençlik bursları sağlayacaktır. Tüketim ve israfa son verilecek. Kent sakinlerinin ihtiyaç fazlası eşyaları tespit edilerek “Öğrenci Dostu” programı kapsamında toplanacak ve ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacaktır.

10. Uyuşturucuyla Mücadele Kentleri

Vatan Partisi Belediyelerinin yönettiği kentler, madde kullanımıyla mücadelenin kaleleri olacaktır. Gençleri hayattan koparan ve uyuşturan hiçbir madde okullarımıza ve mahallelerimize giremez. Belediye bünyesinde “Uyuşturucuyla Mücadele Birimleri” kurulacak. Aydınlatıcı kampanya ve konferanslarla uyuşturucuya karşı mücadele sempozyumları düzenlenecek. Kentlerimizi sentetik ve kimyasal maddelerden arındıracağız. Belediyeler bünyesindeki her türlü kültür, sanat, spor ve gençlik etkinliği uyuşturucuya karşı mücadelemizde birer araç haline getirilecektir.

11. Spor Kentleri

Spor sağlıklı, disiplinli, ve vatansever bir gençlik yetiştirmek için vazgeçilmez bir güç kaynağıdır. Spora ayrılan kaynakların, proje kulüplerine ve sınırlı sayıda spor alanına aktarılmasına son verilecektir. Gençliğe her dalda spor yapmaları için belediye olanakları seferber edilecek. Bedence ve ruhça sağlıklı, mutlu ve ahlaklı gençler yetiştiren, dayanışmayı ve kent kardeşliğini güçlendiren bir spor kültürü geliştirilecektir. Her dalda amatör spor kulüpleri desteklenerek, kentlerimize işlevli çok yönlü spor tesisleri kazandırılacaktır. Bu spor tesislerinin tamamı gençler için ücretsiz olacaktır.

İşte Öncü Gençlik olarak, geleceği kazanacak ilk 11’imiz.

Genç Liderler, Genç Adaylar

Tecrübeli adaylarımızın yanında, genç adaylarımızla da bu seçimde yine diğer partilerden ayrılıyoruz. Türk gençliğine önderlik eden, Silivri’de FETÖ kumpaslarına karşı en önde mücadele eden gençler Vatan Partisi’nin adaylarıdır. Açılım süreçlerinde üniversitelerde bölücü terör örgütüne karşı gençliği birleştiren genç liderler Vatan Partisi’nin adaylarıdır. İstanbul’da Mustafa İlker Yücel, Çankaya’da Hasan Fırat Kayaönü, Kadıköy’de Osman Erbil, Hatay’da Yunus Özgür Yıldırım, Kiraz’da Meltem Ayvalı ve ismini sayamadığımız pek çok genç lider belediye başkanlığında ve meclis üyeliği adaylığında görevlere hazırdır.

Türkiye’de gençliğe yerel yönetimler özelinde program açıklayan ilk ve tek parti olarak tüm genç arkadaşlarımızdan ve milletimizden yetki istiyoruz.

Vatan Partisi gençliğe hayal satan, boyalı projelerle avlamaya çalışan partilere benzemez. Bütün genç arkadaşlarımıza, tüm siyasi partileri ve gençlikleriyle olan ilişkilerini, gençliğe dair söylediklerini tek tek incelemelerini rica ediyoruz. Manzarayı çok açık göreceklerdir.

Kendimize güveniyoruz, partimize güveniyoruz.

Özgür Bursalı

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı

oncugenclik.org.tr, 15.3.2019