Ana Sayfa Manşet 10 MADDEDE CHP VE İYİ PARTİ’DEN FETÖ VE PKK İSTİFALARI

10 MADDEDE CHP VE İYİ PARTİ’DEN FETÖ VE PKK İSTİFALARI

2029

Son dönemde CHP ve İYİP’den istifalar gündemin ilk sıralarında yer alıyor. CHP’nin öne çıkan isimlerinden, 2018 seçiminde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin ve İYİP kurucularından Ümit Özdağ’ın istifaları ve parti kuracaklarını açıklamalarıyla muhalefet partilerindeki çatlaklar artık gözle görülür boyutlara ulaştı. Muhalefet partilerinden istifa eden isimlerin istifa gerekçelerindeki benzerlikler ise dikkat çekici. İstifa eden herkes partilerindeki FETÖ ve HDP/PKK etkisine ve bu örgütlerle yapılan ittifaklara dikkat çekiyor. CHP ve İYİP’deki istifaları sizin için derledik:

1) Birgül Ayman Güler: “CHP, FETÖ ile İşbirliği Yaptı” (2014)

Her ne kadar istifalar son dönemde yoğunlaşmış olsa da istifaların gerekçeleri uzun bir geçmişe uzanıyor. CHP eski milletvekili Birgül Ayman Güler, 30 Mart 2014 seçimlerinden kısa süre sonra “Her ne kadar parti yönetimimiz inkâr etse de 30 Mart seçimlerinde cemaatle ittifak yaptı. İllerde ve ilçelerde cemaatin çeşitli unsurlarının Cumhuriyet Halk Partisi’yle yürüdüğünü hepimiz gördük” şeklinde konuşmuştu. Parti yönetimiyle siyasi ayrışması süren Güler, ilerleyen süreçte partiden istifa etti. Güler’in yanısıra benzer fikirleri savunan Dilek Akagün Yılmaz, Süheyl Batum, Emine Ülker Tarhan gibi CHP’nin etkili isimleri aynı süreçte partiden istifa etmişlerdi.

CHP GENEL BASKAN YARDIMCISI VE PARTI SOZCUSU BIRGUL AYMAN GULER, CHP MERKEZ YONETIM KURULU (MYK) TOPLANTISININ ARDINDAN GAZETECILERE ACIKLAMALARDA BULUNDU. (ANADOLU AJANSI – DILEK MERMER) (20120102)

2) İYİP Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Başdanışmanı “Yörük Ali Paşa” lakaplı emekli Tuğgeneral Ali Aydın: “Akşener’in HDP’yi ‘Kürt Siyasi Hareketinin Temsilcisi’ olarak nitelendirmesi bardağı taşırdı” (13 Temmuz 2018)

24 Haziran 2018 seçiminde İYİP ile HDP arasındaki ilişkiler tartışma konusu olmuştu. Seçimden iki gün sonra yaptığı basın açıklamasında Akşener HDP’yi “Kürt siyasi hareketinin temsilci” olarak niteledi. İYİP içinden çokça tepki çeken ve şüphe yaratan bu açıklamaya en net tepkiyi “Yörük Ali Paşa” lakaplı emekli Tuğgeneral Ali Aydın vermişti. HDP’nin elinde şehit kanı olduğunu ifade eden Ali Aydın açıklama için “Hem Yüce Türk milletini hem de Yüce Türk devletine gönülden bağlı Kürt kardeşlerimizi derinden yaralamıştır. Ne yazık ki bu talihsiz açıklama da şahsım gibi terörle mücadeleye yıllarını vermiş birisi adına bardağı taşıran son damla olmuştur” şeklinde konuşmuştu.

Balyoz Davası’nda 11 Şubat 2011 tarihinde tutuklanarak 32 ay cezaevinde kalan ve 18 yıl ceza alan Tuğgeneral Ali Aydın, kendisi gibi İYİP’e katılan isimlerin “FETÖ’yle mücadelelerinin ve mağduriyetlerinin magazinsel siyasi söylemlerle dolgu malzemesi yapılmaya çalışıldığını” da belirtmişti.

3) İYİP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok: “İYİP, Soros Vakıflarında Görev Yapanları Başkanlık Divanında En Hassas Görevlere Getirdi ve HDP ile Birlikte Hareket Etti” (Şubat 2020)

İYİP Balıkesir Milletvekili olan İsmail Ok, 2020 Şubat ayında partisinden istifa etti. Soros vakıflarında görev yapanların Başkanlık Divanında en hassas görevlere getirildiğini, Genel Başkan Meral Akşener’in durumu bilmesine rağmen bu kişilerin en hassas birimlerde görevlendirilmesinde bir sakınca görmediğini ifade eden Ok, bu tutumun kendisinde şok etkisi yarattığını söyledi. Bunun yanısıra İsmail Ok, CHP’nin HDP ile ittifak içinde olduğunu ve İYİP’nin de bu ittifaka dahil olduğunu açıkladı. İYİP’in ortaya çıktığı zaman dışa yansıttığı amacı ile gerçek kimliği arasındaki çelişkiye dikkat çeken Ok, “İYİ Parti’nin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu değerlerini benimseyen, bütün vatandaşları hiçbir ayrım yapmadan kucaklayan milli bir parti olarak kurulduğunu, ancak iddialarının çok kısa bir zamanda yerle bir olduğunu, hayallerinin yıkıldığını” belirtti.

4) İYİP Adana Milletvekili İsmail Koncuk: Anayasa’nın ilk üç maddesi-Türklük tanımı-Anadilde eğitim (16 Kasım 2020)

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk da partisinden ayrılan isimlerden biriydi. Koncuk yaptığı açıklamada HDP ile yapılan Anayasa çalışmasına dikkat çekiyordu: “Divan üyesi olarak görevlendirilen bazı kişilerin, Anayasa’nın ilk 3 maddesi, ‘Türklük’ tanımı, ana dilde eğitim konularındaki Türk milliyetçiliği ile taban tabana zıt görüşleri ile PKK, FETÖ konusundaki açıklamaları göz önüne alındığında partinin vitrine koyduğu bu tür kişilerle nereye savrulduğu meçhuldür.”

5) İYİP Gaziantep İl Yönetimi: “Partide FETÖ’cüler Göreve Geliyor” (23 Kasım 2020)

23 Kasım 2020 tarihinde İyi Parti Gaziantep mevcut il yönetiminin tamamı ve eski il yönetimin içerisinde bulunan 10 kişi istifa ederken dikkat çeken eleştirilerde bulundular. Yaptıkları istifa açıklamasında “Bizler Türk milliyetçisi kişiler olarak Türk milliyetçiliği fikrinin iktidara gelmesi amacıyla İyi Partinin kuruluşunda yer aldık ancak geldiğimiz noktada Türk milliyetçiliğini temsil eden herkes partiden bir şekilde uzaklaştırılmış, yerlerine ise FETÖ ile iltisaklı oldukları iddia edilen kişiler ve her türlü terör örgütüne güzellemeler dizen şahıslar getirilmiştir” dediler.

6) İyi Parti Medyadan Sorumlu Eski Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya: “Partinin Üst Düzey Yetkilileri ABD Kongresi Bağlantılı Kuruluşlardan Fonlanıyor”

Adem Taşkaya, partide üst görevlerde bulunan birçok kişinin ABD Kongresi tarafından fonlanan “Denge ve Denetleme Ağı” (DDA) adlı kuruluşla bağlantılı olduğunu söyledi. Taşkaya’nın verdiği bilgiye göre bu kişiler arasında, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Siyasi İşler Başkanı Salim Ensarioğlu ve partinin kurucularından Selda Tandoğan Demirel öne çıkıyor. DDA, turuncu devrimlerin finansörü National Endowment for Democracy’nin (NED) desteklediği bir organizasyon. Taşkaya, ABD’nin bu kuruluşlar aracılığıyla ve bu kuruluşları partilere yerleştirerek bölücü faaliyetlerini gerçekleştirdiğini, İYİP ise bu faaliyetlerin aleti haline geldiğini açıkladı. Taşkaya daha önce de HDP ile 4 ay boyunca gizli görüşmeler yürüten İyi Partili’nin kim olduğunu açıklamıştı. Taşkaya, o kişinin Nuri Okutan olduğunu söylemişti.

7) Mehmet Ali Çelebi: “CHP Milli Konularda Kekeliyor” (29 Ocak 2021)

29 Ocak 2021 günü 3 milletvekili (Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel) istifalarını açıkladı. İstifa edenlerden, Ergenekon-Balyon tertibinde de hapis yatmış olan Mehmet Ali Çelebi “Emperyalizme diz çöktürmüş CHP’den milli konularda kekeleyen CHP’ye geldik. Atatürk demekten çekinenleri el üstünde tutan CHP’ye geldik. Yanlışları görüp susabilirdim. Bunu size yapamam. Bunu kendime yapamam. Cumhuriyetimize ve milletimize bunu yapamazdım” dedi.

8) CHP Yalova İl Teşkilatı: “CHP Atatürk Çizgisinden Uzaklaştı” (1 Şubat 2021)

1 Şubat 2021 tarihinde CHP’deki çatlağı ortaya seren toplu bir istifa geldi. Yalova teşkilatına üye 350 kişi il başkanlığı önündeki açıklamayla istifalarını duyurdular. Yapılan açıklamada “Atatürk çizgisinden uzaklaşmış bir parti haline geldik” dediler.

9) Muharrem İnce: “ABD’den Demokrasi Dilenenlerle Yolumu Ayırıyorum” (8 Şubat 2021)

Muharrem İnce istifa açıklamasında Türkiye’nin sorunlarının hepsinde CHP’nin yanlış yerde durduğunu ifade etti: “Mavi vatanı kavrayamayanlarla yolumu ayırıyorum. FETÖ’cüleri, Soros’çuları koruyanlarla yolumu ayırıyorum. ‘Ne işimiz var Libya’da’ deyip, Mavi Vatan’ı kavrayamayanlarla yolumu ayırıyorum. ‘Türkiye maalesef Azerbaycan’a yardım etti’ diyenlerle yolumu ayırıyorum. Bu yönetimin değersizleştirdiği ilkeleri yaşatmak için bu arkadaşlardan ayrılıyorum… ABD’den demokrasi dilenenlerle yolumu ayırıyorum. Mustafa Kemal Atatürk diyemeyenlerle yolumu ayırıyorum. Atatürk’e kefere diyenlerle yolumu ayırıyorum.”

10) Ümit Özdağ: “İYİP, HDP ile Anayasa Taslağı Hazırladı ve FETÖ’cüleri Önemli Konumlara Getirdi” (4 Mart 2021)

İYİ Parti kurucularından ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ TBMM’de yaptığı basın toplantısında partisinden istifa ettiğini duyurdu. 4 Mart 2021 tarihli açıklamasında HDP ile birlikte hazırlanan anayasa taslağına ve FETÖ’cülerin partide hakim konumlarda olmasına dikkat çekti. “İyi Parti’deki FETÖ’cü sızma, bugün de devam etmektedir” diyen Özdağ, “HDP ile anayasa çalışmalarını yürüten Bursa Milletvekili Ahmet Erozan’ın yönettiği İyi Parti Diplomasi Akademisi’nde, 3 kez FETÖ’den soruşturma geçiren İstanbul İl Başkanı’nın eniştesi Fırat Yıldır konferans verecekmiş. Ahmet Erozan’a da bu yakışıyor. FETÖ’den soruşturma geçirenlerin İyi Parti kadrolarına ders verdiği günlere de başladınız” şeklinde konuştu.

İYİP ve CHP’deki istifaları 10 maddede derledik. Listedekiler en öne çıkanlar. Kuşkusuz istifa edenler çok daha fazla. Ya da, istifa etmese bile partilerinde FETÖ ve HDP/PKK etkisini ve ittifakını gören çok sayıda partili mevcut durumdan rahatsız. Önümüzdeki süreçte yaşanacakları hep beraber göreceğiz.

Sergen Çebi
Öncü Gençlik Zonguldak İl Başkanı