Ana Sayfa Haberler AİHM’DE DAYATMAYA KARŞI BÜYÜK ZAFER

AİHM’DE DAYATMAYA KARŞI BÜYÜK ZAFER

1080

Batılı emperyalist devletlerin dayatmasıyla sürekli gündeme getirilen, Türk milletini ve Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini “soykırımcılıkla” itham eden büyük davada zafer kazanıldı.

Devletlerarası hukukta en üst yetkili ve bağlayıcı mahkeme olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmenin suç teşkil etmediğine ve 1915 yılında yaşananların soykırım olarak kabul edilen Nazilerin katliam yaptığı Holokost’la mukayese edilemeyeceğine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Doğu Perinçek lehine verdiği karardan sonra, İsviçre Batı’nın da baskısıyla kararı son gün AİHM Büyük Daire’ye temyiz etmişti. Temyiz için ilk duruşma ise 28 Ocak 2015’te yapılmıştı. Doğu Perinçek, tarihsel gerçekleri bir kez de Strazburg’daki Büyük Daire’de dile getirerek, ‘sözde Ermeni soykırımı iddialarının dayanaklarının olmadığını ayrıca sözde iddiaları reddedenlerin cezalandırılmasının Avrupa’nın özgürlük ve demokrasi mücadeleleri geçmişiyle bağdaşmadığını’ ifade etmişti. Bu duruşmadan yaklaşık 10 ay sonra Büyük Daire kararını verdi. Büyük Daire, Doğu Perinçek’i haklı buldu.

Büyük Daire’nin verdiği bu kararla Fransa ve Amerika gibi emperyalist devletlerin dayatması olan sözde soykırım yalanı sonlandırılmış ve hukuki dayanağını kaybetmiş oldu. Emperyalizmin ideolojik merkezlerinden üretilen hurafeler gerçeklerle başa çıkamadı.

Genel başkanımız Doğu Perinçek ise mahkeme çıkışında konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rauf Denktaş’ı saygıyla anarak “Vatan Partisi öncülüğünde yürüyen bu mücadele Türk milletinin zaferidir. Bütün mehmetçiklerimize armağan ediyoruz” dedi.

17 yargıçlı mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 7, 10 ve 17 maddesine dayanarak verdiği kararda, “Hiç kimse, işlendiği zaman ulusal ve uluslararası hukuka göre suç sayılmayan bir fiil veya ihmalden dolayı mahkum edilemez” dedi. Kararın 1 oya karşı 16 oyla kabul edildiği belirtiliyor.