Ana Sayfa Haberler AYDINLIKÇILARIN NEFERLERİNDEN ALİ TOKGÖZ’Ü KAYBETTİK

AYDINLIKÇILARIN NEFERLERİNDEN ALİ TOKGÖZ’Ü KAYBETTİK

1536

1978’den beri parti saflarında olan işçi önderi Ali Tokgöz’ü (Oturanlarda, en önde en sağda) kaybettik. Ali Tokgöz bir süredir kanserle mücadele ediyordu. 1977-78 yıllarında İstanbul Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki gecekondu mücadelesinin doğal önderi olan Ali Tokgöz, Türkiye İşçi Köylü Partisi’ne katıldıktan sonra TİKP’nin Mustafa Kemal Mahallesi Temel Örgüt Başkanı olarak mücadelesini sürdürmüştü. Aynı zamanda Sosyalist Parti’nin de kurucuları arasında olan Ali Tokgöz, İşçi Partisi’nin Merkez Komite üyeliğini de yapmıştı. Arkadaşları Ali Tokgöz’e “Halk Profesörü” diyordu. Ali Tokgöz, çekinmeden fikirlerini söyleyen, iyimser ve umut dolu bir halk adamıydı. Vatan Partisi’nin de üyesi olan Ali Tokgöz partili mücadeleyi hayatı boyunca hiç bırakmamıştı.

 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Aydınlık Gazetesi’ndeki köşesinde “Ali Tokgözlerin Devri Geliyor” diyerek Ali Tokgöz’ü şöyle anlatmıştı: 

Ali Tokgöz, yaman adamdır. Şu anda Zile’de mide kanseriyle boğuşuyor. Koşullar ne olursa olsun, onun sesi her zaman kuvvet verir, hayat verir. 

EN DEĞERLİ VARLIĞI: PARTİSİYLE BAĞI

1977 yılında inşaatlarda çalışırken Partimize üye oldu. Daha sonra 1983 yılında İSKİ’de işbaşı yaptı. Partimizin işçi önderlerindendir. Aynı zamanda Anadolu köylüsüdür. 37 yıldır tanırım. Onun dünyadaki en değerli varlığı, Partisiyle olan bağıdır, örgütlü olmaktır. Partilerin kapatıldığı 12 Eylül günlerinde de partili mücadeleyi sürdürmüştür. Partimizin Mustafa Kemal Mahallesi Temel Örgüt Başkanı idi. 

Birinci sayfadaki resim, işte o örgütlü mücadelenin resmidir. 12 Eylül döneminde 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra 1982 yazında tahliye oldum ve 10 ay sonra yeniden tutuklandım. İşte o günlerde 1983 yılı başında İstanbul Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde (1 Mayıs Mahallesi), İsmet Şimşek arkadaşımızın evinde yaptığımız temel örgüt eğitim toplantısının fotoğrafıdır birinci sayfada gördüğünüz. Soldan sağa: İETT İşçisi Ali Kel, Elektrik Mühendisi İsmet ŞimşekDoğu Perinçek, İSKİ işçisi Ali Tokgöz, Haydarpaşa Liman İşçisi Hüseyin Karabıyık, İnşaat İşçisi İbrahim Tosun ve yine İnşaat İşçisi Hüseyin.

SEVİNÇ VE UMUT KAYNAĞI

İstanbul’un Anadolu tarafında yolda yürürken, bir bakmışsınız Ali, kanalizasyon deliğinden başını çıkartmış ve gülüyor. Her zaman güler yüzlüdür. Kanser manser dinlemez, yüzündeki gülüş onun gözü kaşı gibidir, kişiliğinin bir parçası olmuştur. 

Her zaman iyimserdir, umut deposudur, umut üretir ve çevresine hep umut yayar. O umut, onun bilincindeki aydınlıktan gelir. İnsanlığı ve emekçi halkımızı güzellikler beklemektedir. Çevresini umutla besler. Çocuklarını umutla büyüt-müştür. Hepsi anne ve babalarından önce Partinin evlâdıdır. Öyle bir ev ki, Ali Tokgöz ve genç yaşta kaybettiğimiz eşi Fidan Tokgöz’ün sofrası herkese açıktı. Çocuklar, o terbiyeyle, o edep ve erkânla büyümüşlerdir. En küçük oğlu Deniz Tokgöz, Vatan Partisi Öncü Gençlik Ankara önderlerindendir.

İŞÇİ AYDINI

Ali Tokgöz, kendisini çok iyi yetiştirmiştir. ona sorarsan, Partinin ocağında piştiğini söyler. İşçi sınıfından aydın nasıl yetişir, işçi önderi kimdir, Ali’nin hayatını anlatın yeter. Uzun yıllar Partimizin Merkez Karar Kurulu’nda görev yapmıştır. Okur, araştırır, inceler, düşünce ve çözüm üretir. Görüşlerini eğmeden bükmeden açıkça söyler. En zor koşullarda bile insanları ayakta tutar. Yapıcıdır, aklı fikri Partinin başarısındadır. 

Ali Tokgöz, propaganda ustasıdır. Daha söze başlar başlamaz, dinleyende sevgi uyandırır. Hatta onu görür görmez seversiniz. Konuşması yalındır ve akıcıdır. Tokat şivesiyle konuşur. Şakalarla, başından geçen hikâyelerle dinleyenlere hem sevinç verir, hem de aydınlık.

GÖREV ADAMI

Siz bu satırları okurken, Vatan Partisi’nin İşçi Önderleri Eğitimi ikinci gününe girmiş olacak. Orada Ali Tokgözlerin yürüttüğü mücadelelerden kazandığımız dersleri konuşacağız. Onların hayatının kendisi, bir eğitim konusudur. Ali, hele bir ayağa kalksın, İşçi Önderleri Eğitiminin en verimli öğretmenleri arasında görev yapacaktır. O, görev adamıdır. Görevden kaçmaz. Zor olan görevlerin taliplisidir. “Sırtıma daha ağır yük verin” der her zaman. Yaşamak, onun için görev yapmaktır. 

ALİ TOKGÖZLERİN ÜRETEN TÜRKİYESİ

Türkiye’yi borç batağından kurtaracak olanlar, en başta işçilerdir. Üretim Ekonomisini, işçiyle, çiftçiyle, küçük sanayiciyle, büyük sanayiciyle ve tüccarla kuracağız. Üretim sürecinin orasında veya burasında yer alan sınıflar içinde, işçi sınıfının kuşkusuz özel bir konumu var. Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Koç, haklı olarak ücret karşılığında çalışan herkesi işçi tanımı içinde görüyor. Türkiye’nin sayıca en büyük sınıfı işçi sınıfıdır. Ayrıca önemli bir kesimi, üretimin toplu yapıldığı büyük işyerlerinde çalışıyor. İşçi sınıfı, özel çıkar peşinde koşamaz, paylaşmaya mecburdur. Bu nedenle devletçi ve halkçı ekonominin dayanacağı en büyük ve en örgütlü güçtür.

Türkiye, borç batağından Üretim Ekonomisiyle çıkacak. 

Üreten Türkiye’nin kuruluşunda Ali Tokgözlerin önderliği belirleyici olacaktır.

Türkiye, bir bakıma Ali Tokgözlerin devrine giriyor. 

Pir Sultan Abdal’ın o dörtlüsünü, son dizeyi değiştirip gelin şöyle söyleyelim:

Rehberim Ali’nin devri yürüye
Ali kim olduğu bilinmelidir
Alay alay gelen yiğitler ile
Üreten Türkiye kurulmalıdır

2 Şubat günü sabah saatlerinde yaşamını yitiren Ali Tokgöz’ün naaşı 3 Şubat (yarın) günü Tokat’ın Zile ilçesindeki Karacaören Köyü’nden uğurlanacak. Ali Tokgöz’ün cenazesine gitmek üzere Vatan Partisi Ümraniye ilçe örgütünün önünden otobüs kaldırılacak. (İletişim: 0542 399 41 44)

oncugenclik.org

02.02.2016