Ana Sayfa Haberler ANIL COŞKUN YAZDI: MÜCADELEMİZİN SAHNESİ “LEVENT KIRCA”

ANIL COŞKUN YAZDI: MÜCADELEMİZİN SAHNESİ “LEVENT KIRCA”

1195

Anıl Coşkun, Öncü Gençlik GYK Üyesi ve Muğla İl Başkanı

‘’ Aç gözünü seyret tekrarı yok bunun,

İşimiz muhabbet efkarı yok bunun

Arada bir dilimiz sürçer ise af ola 

Susmasını biliriz de kemiği yok bunun’’

Bu şarkıyı dinleyerek büyüyen bir nesil için en acı günlerden birisidir 12 Ekim günü. Ölümünün 2. Yılında 3. Kez bu tarihte aynı burukluğu ve özlemi yaşıyoruz.

Levent Kırca, ilk kez 1965 yılında sahneye çıktığı Ankara Devlet tiyatrosundan ölümüne kadar yüzlerce tiyatro oyunu ve birçok sinema filminde milyonlarca insanın kalbinde taht kurmayı başarmış büyük bir Cumhuriyet aydınıdır. Fikir üretmenin ve emek vermenin değerini en iyi öğrendiğimiz kişilerdendi. Hayatında bir çok işe imzasını attı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi TV dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978’de Altınşehir adlı filmle sinema alanında ürün vermeye başladı. ‘Ne Olacak Şimdi?’ ve ‘Mavi Muammer’ adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu’nu kurdu. ‘Güzel ve Çirkin’ ve ‘Sefiller’ gibi meşhur oyunları da sergiledi. 1988 yılında başlattığı 22 yıl süren, zaman zaman sansüre uğrayan ve hepimizin hafızasına kazındığı ‘’ Olacak O  Kadar ‘’ adlı televizyon programıyla dönemin birçok çocuğun sevilen ağabeyi oldu. O çocuklardan hiçbiri büyüdüğünde Levent ağabeyi ile aynı sahneyi paylaşacağını, aynı mücadele içinde omuz omuza geleceğini düşünemezdi.

Levent Kırca ile büyüyen nesiller Nasreddin Hoca ile büyüyen nesiller kadar şanslıydılar.

Birçok kez sahneye çıkan Levent Kırca, asıl oyununu hayat sahnesinde Türk Milleti’nin önünde vermiştir.  Aydın ve sanatçının toplumsal hareketlerde en önde olduğunu bize göstererek, Silivri duvarlarında gaz yiyen milyonlara ‘’olacak o kadar’’ dedirtmeyi başaran ender isimlerdendi. Toplumun geçtiği sancılı dönemlerde bir kenara çekilmeyi hiçbir zaman doğru bulmamıştır.

LEVENT KIRCA’NIN USTALIĞI: İŞLEV SAHİBİ OLMAK

Gramsci’nin 1985 basımlı Aydınlar ve Toplum adlı eserinde ‘’ Aydın, ideolojik bir safa girmenin ötesinde , bir işlev sahibidir. Aydın, bir sınıf adına düşünce ve sanat eseri üreterek, o sınıfın toplum üzerindeki ideolojik hegemonyasına veya siyasal yönetimine hizmet eder. ‘’ cümleleriyle aydını tanımlar.

Levent Kırca büyük bir sanatçı ve Atatürkçü olmasının yanında Gramsci’nin söylediğini ‘’işlev sahibidir’’ tanımının altını doldurmaktadır.  Hayatı boyunca Tam Bağımsız Türkiye özlemini, bir duygu olarak değil değiştirme faaliyeti güderek yaşamıştır.

Levent ağabeyimiz bizlere Nasreddin Hoca geleneğinin ve hatta Levent Kırca geleneğinin bitmeyeceğini öğretmiştir.  O gelenek ki mizah yaparak mücadele eden, direnen, her türlü zorbalığa karşı mizahı, gülmeyi bir silah gibi kullanan gelenek!

 

Levent Kırca’nın sahnesi, Türkiye’de mücadele etmenin sahnesi haline gelmiştir.

O sahne Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında yeri gelmiş ‘’Azınlık’’ oyunuyla, yeri gelmiş ‘’İçerdekiler’’ oyunuyla yerini almıştır. Kimi, sözde aydınlarımız gibi bir kenara çekilmemiş, sahnesini mücadeleye çevirmiştir.

Oyunlarında gülümseterek, gülen insanların toplumunu yaratmaya çalışmıştı.  İçerdekiler, Azınlık oyunu bunun en güzel örneklerinden. FETÖ’nün uydurma belgeleriyle Silivri’ye hapsedilen devrimcilerin ve komutanlarımızın öyküsünü anlatan Levent Kırca  bu öyküyü yeni baştan yazma ve yarını kurma iradesine sahipti. 2012 yılında Datça’daki Tiyatro oyunundan sonra Cumhuriyet aydını olmanın omzuna yüklediği sorumluluğu adeta haykırırcasına ‘’İşçi Partisi’nin mütevazi bir üyesi olmak benim için şeref ve onur olacaktır.’’ sözlerini söylemiştir.

Levent Kırca sınıfının aydınıdır. O sınıf cebi dolu yürekleri boş olanların değil, yoksulun ve emekçinin sınıfıdır. Levent Kırca partili, Vatan Partili bir sanatçıdır. Partili aydın  olmanın en cesur örneğidir. Teşkilatlı ve partili olmak bize bıraktığı en büyük mirasıdır!

Milyon dolarlar kazanmak yerine milyonlarca insanın kalbini kazanmıştır. Bizim de sözümüz Levent Kırcaların sahnesi Vatan Partisi’nin Bayrağını her yerde dalgalandıracağız.

Yaşamına son görevini yaparak veda ediyor… ‘’ Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın, Hoşçakalın… ‘’ sözleri bizim için 3 cümleden ibaret değildir. Levent Kırcaları yaratan Türk Milleti’ne  ve Vatan Partili büyüğümüz Levent Ağabeyimize söz veriyoruz. Mücadelesine ve mirasına sahip çıkacağız!

oncugenclik.org.tr , 12.10.2017