Ana Sayfa Haberler ANTALYA’DA EKİM DEVRİMİ KONFERANSI

ANTALYA’DA EKİM DEVRİMİ KONFERANSI

1365

Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılında Vatan Partisi,Öncü Gençlik, Teori Dergisi ve Bilim ve Ütopya Dergisi  “Savaş-Devrim Vatan Savunması” konferanslarına devam ediyor. Antalya’da üçüncüsü düzenlenen konferansa Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım KOÇ, Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut DİŞ, Öncü Gençlik Genel Sekreteri Uğurcan Yardımoğlu ve Teori Dergisi Yazı İşleri Müdürü Cemil GÖZEL katıldı.

Konferansta Ekim Devrimi’nin tarihsel gelişimi ve bugüne olan yansımaları, Dünya ve Türkiye ölçeğinde değerlendirildi.

 

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başlayan konferansta açılış konuşmasını Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Özbay yaptı. İlk oturum Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Koç’un sunumuyla başladı. “Tarihte Rus Devrimi”  sunumunda Koç,  Rus ve Türk Devrimleri’nin ilişkisi üzerinde durdu. Koç  “Anadolu’nun direnişi, Türk’ün direnişi olmasaydı; Rusya’da devrim olmazdı. Rusya’da devrim olmasaydı, müttefikler galip gelseydi İstanbul ve boğazlar Ruslara verilecekti. Rus Devrimi olmasaydı bu engellenmemiş olacaktı” ifadelerini kullandı.

 

“AVRUPA ÇÖKERKEN ASYA HIZLA YÜKSELİYOR”

 

Konferansın ikinci oturumu Teori Dergisi Yazı İşleri Müdürü Cemil Gözel’in “Ekim Devriminin Teoriye Katkısı” sunumuyla devam etti. Lenin’in “İleri Asya, geri Avrupa” tespitini vurgulayan Gözel  “Yükselen Asya medeniyeti Ekim Devriminin de parçası olduğu çağın en belirgin siyasi kodlarını yasıttı” dedi.

 

“RUS VE TÜRK HALKININ KADERLERİ BİRDİR!”

Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş konferansın üçüncü oturumunda Ekim Devriminde Öncü Partinin Rolü” konusunu ele aldı.

Kurtuluş Savaşımızda ve insanlık tarihinde Ekim Devriminin önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Diş, “Çanakkale Zaferimiz, Rus Çarlığı’na gidecek emperyalist yardımların yolunu kapattı. Bu sayede 1917 Şubat ve Ekim Devrimlerinin önü açıldı. Sonrasında ise Rusya’da Lenin’in önderliğinde kurulan Devrimci Hükümet, Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşmak adına yapılan gizli antlaşmaları açıklayarak, memlekette Anadolu Hükümeti önderliğinde devam eden İstiklal Savaşı’nı desteklemişti. Bu ilişki Türk ve Rus halklarının ortak kadere bağlı olduğunun göstergesidir.” Dedi.

 

“TÜRK DEVRİMİ VE RUS DEVRİMİ’Nİ BİRBİRİNE BAĞLIDIR”

“Türk Rus Devrimlerinin Etkileşimleri” ise konferansın son oturumunda  Öncü Gençlik Genel Sekreteri Uğurcan Yardımoğlu tarafından aktarıldı. Yardımoğlu ” Ekim Devrimi ile Türk Devrimi birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Bugün Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler sadece komşulukla sınırlı değildir. Bunun için tarihin derinliklerinden sömürgeleşme dönemini ele almakta fayda var. Dünya, Kemalistlerin gözünden de ezen ve ezilen milleler olarak ikiye ayrılmaktadır. Ekim Devriminin ve  Kemalist devriminin önderleri dünyayı aynı şekilde tahlil etmişlerdir. Emperyalizme karşı omuz omuza mücadele etmişlerdir. Genç Türkiye ve Sovyetler silah arkadaşı olmuştur ve bu ilişki Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Atatürk’ün en önemli dış politkası mirası budur.” Mücadele içinde, öncü partide yer almanın her vatansever gencin bir görevi olduğunu vurgulayan Yardımoğlu, partiye üye olmayan tüm gençleri Vatan Partisi’ne üye olmaya, Öncü Gençlik’te görev almaya davet etti.

 

 

Yoğun katılımın olduğu “Savaş-Devrim-Vatan Savunması” konferansı sunumların ardından soru cevaplarla sona erdi. Antalya’da üçüncüsü  düzenlenen Ekim Devrimi konferansı 16 Aralık  İstanbul ve 23 Aralık Ankara’da devam edecek.

sdr

oncugenclik.org.tr , 11.12.2017