Ana Sayfa Haberler AVRASYA GENÇLİĞİNDEN ORTAK İRADE

AVRASYA GENÇLİĞİNDEN ORTAK İRADE

66

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya bağlı Belarus Cumhuriyetçi Gençlik Birliği (BRSM), Vatan Partisi Öncü Gençlik ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) çevrim içi toplantıda bir araya geldi.

BRSM ve TGB çevrim içi toplantıda bir araya geldi. Görüşmede, BRSM 1. Genel Sekreteri Aleksandr Lukyanov’un önderliğindeki heyetle Öncü Gençlik Genel Başkanı Samet Kunt, TGB Genel Başkanı Kayahan Çetin ve Öncü Gençlik Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Yunus Emre Özgün’den oluşan heyet yer aldı.

‘NATO VE İSRAİL’İ BERABER DURDURACAĞIZ’

İlk sözü alan Kunt, “Ukrayna’daki Neonazi rejimi ve NATO saldırganlığıyla mücadelenizi sonuna kadar destekliyoruz. Halklarımızın binlerce yıllık bağlarıyla aynı denize akan farklı nehirler gibiyiz. Ülkelerimizin geleceği için aynı ufku ve iradeyi paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kunt, yeni bir dünyanın kurulduğunu belirterek, “Merkezinde üretim, milletlerin yükselişi, paylaşma ve ilerleme var. ABD emperyalizmine vurulan her darbe çok önemlidir. Devrimci önderimiz Atatürk’ün yüz yıl önce belirttiği gibi Türkiye Asyalıdır ve yeri Batı’nın karşısında Doğu’dadır. Batı, her zaman Türkiye’yi Avrasya’ya karşı bir koçbaşı olarak gördü. NATO üyesi olmamıza rağmen bizi hiçbir zaman Asyalı dostlarımıza karşı koçbaşı olarak kullanamadılar. Bugün Türkiye NATO’nun üvey evladıdır ve fiilen NATO’yla savaştadır. Bu sürecin sonunda Türkiye, NATO’dan çıkacaktır. Avrupa Birliği adaylık süreci ve NATO üyeliğinin sonlanması hem Türkiye’nin bağımsızlığı ve geleceği hem de Belaruslu, Rus, İranlı, Suriyeli dostlarımızla ilişkilerimizi geliştirmenin ön koşuludur.” şeklinde konuştu.

Başta İncirlik ve Kürecik olmak üzere Türkiye’deki NATO üsleri Türkiye’nin tam kontrolüne geçeceğini vurgulayan Kunt, “Türk milletinin ezici bir çoğunluğu NATO ve Batı’ya karşı, Belarus ve Rus dostlarımızın Ukrayna’da verdiği savaşı anlayıp destekliyor.” dedi.

İsrail konusunda da “Bu saldırı sadece İslam ülkelerinin değil, Türkiye, İran, Rusya, Belarus gibi Avrasya ülkelerinin birliğiyle sonlandırılabilir” ifadelerini kullandı.

‘DOĞU AVRUPA VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ KUŞATMA

Çetin de “Atatürkçü, milliyetçi gençlerden oluşan Türkiye’deki en etkili gençlik örgütü olarak ABD emperyalizmi ve NATO’ya karşı yaptığımız eylemlerle tanındık. Belarus ve Türkiye, ABD ve NATO kuşatması altındadır. Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan üzerinden silahlı tehdit büyümektedir. Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK ve sözde Kürdistan devleti tehdidi vardır. Belarus’a karşı da Polonya, Romanya ve Bulgaristan üzerinden NATO tehdidi var. Türkiye ve Belarus’un kuşatmayı yarmak için birlikte hareket etmesi gerekiyor. Daha birkaç sene önce Lukaşenko’yu devirmek için Batı’nın turuncu darbe girişimine karşı Lukaşenko’nun Belarus halkıyla beraber başarıyla direnmesi çok önemlidir.” diye konuştu.

‘WAYU’DA YAN YANA MÜCADELE EDELİM’

Özgün de “Ukrayna’dan Karadeniz’e, Adalar’dan Doğu Akdeniz ve Filistin’e sorunlar hep benzer. Bu yüzden size önerimiz, 2014’te İstanbul’da çeşitli gençlik örgütleriyle kurduğumuz Dünya Anti-Emperyalist Gençlik Birliği (WAYU)’da yan yana mücadele etmektir. 19 Mayıs 2012’den bu yana anti-emperyalist mücadeleyi ortaklaştırmak için Türkiye’de dünya gençliğini bir araya getirdik. WAYU’nun atılım ve yeniden yapılanma sürecinde Belaruslu dostlarımızla çalışarak önemli bir ihtiyacı giderebiliriz” dedi.

‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ’

BRSM 1. Genel Sekreteri Lukyanov, gelen teklifler için teşekkür etti. Lukyanov, “Örgütümüz, Sovyetler’den kalma 105 yıllık devrimci mirası temsil ediyor. ABD ve NATO’nun desteklediği terör örgütleriyle mücadele önemlidir ve bu konuda üzerimizi düşeni yapmaya hazırız. Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı harekât bölgelerini de ziyaret ettim ve nasıl bir NATO tehdidiyle mücadele ettiğini gördüm. Bu saldırganlığa karşı işbirliğimizi sıkılaştırma konusunda hemfikiriz. WAYU’nun parçası olmayı kabul ediyor ve gerek çevrim içi gerek yüz yüze faaliyet yürütmek istiyoruz. Şanghay İşbirliği Örgütü ve Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin gençlik kuruluşları ile Belarus-Rusya Birlik Devleti kapsamında Rus gençlik örgütleriyle de faaliyet yürütüyoruz. Bu örgütleri WAYU’ya davet edebiliriz. Dışişleri Bakanımız Sergey Aleynik, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşmesi öncesi bizden de rapor istedi. Dışişleri Bakanımız, Bakan Fidan’a örgütlerimiz aramızdaki işbirliğini de aktardı. Bu vesileyle size örgütlerimiz arasında işbirliği protokolü sunmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘DOSTLARIMIZI BELARUS’A BEKLİYORUZ’

Lukyanov, Öncü Gençlik ve TGB’yi Belarus’ta da ağırlamak istediklerini söyledi. “Duygu ve düşüncelerimiz ortak.” Diyen Lukyanov, “Ülkelerimiz için elimizden gelen her şeyi yapan gençlik örgütleriyiz. Belarus gençliğinin eğitimi ve ülkesinin güvenliğini koruyup sorumluluk alması için çalışıyoruz. Ülkelerimiz arasında çok değerli ilişkiler var. Gençlik olarak, ülkelerimizde birer misafir gibi değil, ev sahibi gibi bir araya geleceğimiz ilişkiler geliştirelim. Düşmanı belirlemek ve örgütlerimiz arasında işbirliğimizi pekiştirmek için sizi Belarus’a davet ediyoruz. Hem birbirimizi ve Belarus’u daha iyi tanıma, hem de Belarus’taki Türk öğrencilerle bir konferans düzenleme fırsatını önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘FİLİSTİN VE İSLAM DÜNYASIYLA BİRLİKTEYİZ’

Aleksandr Lukyanov, “Hiçbir Belaruslu’nun, İsrail’in Filistin’deki soykırım ve savaş suçlarını kabullenmesi mümkün değil. Filistin konusunda sizle aynı görüşteyiz. Batı’nın İsrail’e askeri desteği olmasaydı, İsrail hiçbir şekilde bu saldırganlığına başlayamayacaktı. Bunun arkasında kimin olduğunu görmemiz gerekiyor ve bu aşikâr. BM’nin aldığı karar uygulansaydı bir sorun kalmayacaktı ama ABD, BM’yi piyonu olarak kullanabiliyor ve bölgede olumlu gelişmeleri ve iki devletli çözümü kendi siyasetlerini dayatarak engellemeye çalışıyor. İslam ülkelerinin Filistin dayanışmasını umutla karşılıyoruz.

‘ATATÜRK’ÜN BENZER GÖRÜŞLERİNİ BELARUS’TA UYGULUYORUZ’

Atatürk’ün Avrasya ülkelerine ve emperyalizme ilişkin çok ileri görüşleri olduğunu vurgulayan Lukyanov, “Biz de bugün benzer görüşleri Devlet Başkanımız Aleksandr Lukaşenko önderliğinde Belarus’ta uyguluyoruz. Bugün işbirliğimize yönelik bu önemli adımı atmamız adına size çok teşekkür ediyorum. Umuyorum ki ilişkilerimizi daha da ilerleteceğiz.” diye konuştu.

Lukyanov ayrıca 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Belarus Acil Durumlar Bakanlığı’nda görev aldığını belirten Lukyanov, “Arkadaşlarımız deprem bölgesine gidip 50 Türk vatandaşını kurtardı. Depremler ve bizi başka açılardan sarsmak isteyen düşmanlara karşı her türlü yardımlaşmaya hazırız.

Kaynak: Aydınlık gazetesi.