Ana Sayfa Yazılar CEMİL GÖZEL YAZDI: EDÖ (ETTEN DUVAR ÖRGÜTÜ)

CEMİL GÖZEL YAZDI: EDÖ (ETTEN DUVAR ÖRGÜTÜ)

1243

Cemil GÖZEL, Teori Dergisi Yazı Kurulu Sekreteri

 

Cumhuriyet Gazetesi, MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür’ün CNN’ye telefonla bağlanarak sıraladığı asılsız bir takım iddiaları haberleştirdi (11.08.2016). Söz konusu iddia, Aydınlık grubunun MİT tarafından, solu bölmek için kurulduğuydu. Kargaları güldürecek bu bayat iddiayı Cumhuriyet haberleştirdiğinde, CNN’deki programın üzerinden beş gün geçmişti.

Vizontele filminin o meşhur sahnesi herkesin hatırındadır. Belediye başkanı, ahaliye, biz duyduğumuz bir habere şaşırırken, başkaları o haberi çoktan unutmuş oluyor yollu bir nutuk atıyordu. Çünkü filmin geçtiği ilçeye gazeteler iki gün sonra geliyordu. Biz Eymür’ün sıktığı “soğuk savaş” yalanını unutmuşken, Cumhuriyet’e n’oluyordu da bu habere şaşırıyordu?

Eymür’ün iddialarına cevap vermeyi abes, zul görüyorum. Aydınlık hareketi, tarihi boyunca MİT içerisindeki Amerikancılarla da savaşmış; onları birçok kez deşifre etmiştir. Eymür’ün bu bayat iddiayı tekrar ısıtıp masaya koymasının sebepleri arasında Eymürlerin deşifre olmalarının yarattığı kuyruk acısı vardır. Bir diğer sebep ise Eymür’ün, Amerika’ya psikilojik savaş elemanı olarak hizmet etmeyi sürdürmesidir.

Eymür’ün bu saldırısını anlıyoruz. Fakat Cumhuriyet’e n’oluyor?

Cumhuriyet’e n’olduğunu anlamak için, EDÖ’ye büyüteç tutmak zorundayız.

EDÖ diye bir örgüt var. Her türlü neoliberali, neosolcuyu bünyesinde barındırıyor. Bütün üye ve sempatizanları Amerika’nın gizil kuvvetleri. Cumhuriyet, bu örgütün en militan yayın organı olma şerefini tek başına göğüslüyor. EDÖ’nün “demirbaş defteri”nde ismi ilk sırada geçiyor.

EDÖ, Türkiye’nin kırılma dönemlerinde özellikle yükseliyor. Oldukça şeffaf bir örgüt. Liderlik krizi falan yaşamıyor. Lideri Amerika, Siyasal İslamcıyla liberali birleştirme yeteneğine sahip.

EDÖ, program tartışmaları da yaşamıyor. Programı somut: etten duvar olmak. Bazıları bunu etten duvar örmek diye de açıklıyor. Programı bütün siyaset düşkünlerini kolaylıkla ağına takıyor. Mevsimlik üyelik de kabul ediliyor.

EDÖ, Etten Duvar Örgütü. Her türlü Amerikancı girişimin akıncı kuvveti. Türkiye ilerici bir adım mı atıyor, ilk iş olarak sahaya EDÖ sürülür. Gerici saldırının önüne, halkın yüz yıllardır yarattığı ileri değerler “hiçleştirilerek”, etten duvar örülür.

EDÖ, oldukça kuvvetli silahlarla donanmış durumda: barış, demokrasi, sekülerizm, aydınlanma vs. Her silah, her zaman kullanılmıyor ama. Her şey yerine göre. Kimi zaman halkın kaygıları üzerinden, suni korkular yaratmak da EDÖ’nün taktikleri arasında. Bayatlamış “soğuk savaş” yalanlarını tekrar piyasaya sürmek de…

Amerika’nın İrak’a müdahalesi sürecinde de bu örgüt devredeydi. Demokrasi ve özgürlük silahlarıyla emperyalist saldırının önüne etten duvar örmüştü. Suriye’ye müdahale sürecinde de bu örgüt devredeydi. Sözde “diktatör Esat” korkusu yaratarak Amerika’nın bölgeye dönük emperyalist çıkarlarının önüne etten duvar örmüştü. siz artırabilirsiniz bu örnekleri.

Ergenekon sürecinin en atak örgütü olarak tarihe geçti EDÖ. TSK’ya ve Vatan Partisi’ne dönük düşman operasyonunun önüne etten duvar örmüştü. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında Türkiye semalarından yeryüzüne bakanlar, EDÖ’yü, ABD-FETÖ darbe girişiminde de işbaşında gördüler.

Cumhuriyet’in Eymür’ün yalanları üzerinden Vatan Partisi’ne saldırması, Türkiye’nin yetmiş yıldır içinde çırpındığı Atlantık sürecinin bitmesinin yarattığı telaştan kaynaklanıyor. Çünkü Türkiye’nin en büyük zorunluluğu, yüzünü Atlantik Cephesi’nden Avrasya’ya dönmesi zorunluluğudur. Amerika bu zorunluluğa karşı EDÖ’yü sahaya sürmüştür.

Türkiye EDÖ’nün en çok iş göreceği döneme girmiştir. Bu dönemde hedef Vatan Partisi olacaktır. Çünkü Türkiye’nin bu sancılı sürecin üstesinden AKP ile gelmesi mümkün değil. Vatan Partisi artık bir tecih değil, Türkiye’nin zorunluluklarının biricik zorunluluğu haline gelmiştir.