Ana Sayfa Haberler DOĞU PERİNÇEK İÇİN “ALO İMZA” HATTI KURULDU

DOĞU PERİNÇEK İÇİN “ALO İMZA” HATTI KURULDU

1146

Baskın seçim dayatması ve 100 bin imza şartı Vatan Partisi’ni durduramadı. Doğu Perinçek’in Cumhurbaşkanı Adaylığı için “Alo İmza” hattı kuruldu.

AKP-MHP ittifakının aldığı baskın seçim kararı ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı için toplanılması gereken 100 bin imza ile ilgili yapılan hukuksuz uygulamalar, Vatan Partisi’ni durduramadı. Partililer, Perinçek için imza masalarında toplandıkları 85 bin imza sahibini arayarak, 4-9 Mayıs’ta ilçe seçim kurullarına davet ediyor.

Türkiye, AKP-MHP işbirliğiyle 24 Haziran’da baskın seçime gidiyor. Genel seçimlerin yanında cumhurbaşkanının da belirleneceği seçimler öncesinde aday belirlemek için gereken 100 bin imzanın bizzat YSK’ya giderek verilmesi, işlemin beş güne sığdırılması ve yurtdışında yaşayan seçmenlerin bu haklarını kullanmalarının önlenmesi tepkilere neden oldu. Karşılaşılan tüm zorluklara rağmen Vatan Partisi yüksek bir tempoyla çalışma yürütüyor. Bugüne kadar kanuni Dilekçe Hakkı usulüne göre Türkiye’nin her yerinde açtıkları masalarla 85 bin imza toplayan Vatan Partisi, şimdi bu imzaları seçim kuruluna taşımaya hazırlanıyor. Bütün il ve ilçe örgütlerinde çalışmalarına devam eden parti üyeleri, Perinçek’in cumhurbaşkanı adayı olması için imza veren vatandaşları tek tek arıyor. Günde binlerce imzacının arandığı çalışmalarda seçmenden çok olumlu dönüşler alınıyor. Anayasal hakkına sahip çıkacağını söyleyen yurttaşlar, seçim kurullarına giderek Doğu Perinçek için imza atacaklarını belirtiyor. Vatan Partisi üyesi olmayıp imza atan yurttaşlar da yapılan hukuksuzluklara karşı Doğu Perinçek için imza atacaklarını ifade ediyor.

Öte yandan Vatan Partisi il merkezlerinin telefonları da susmuyor. Yurttaşlar il başkanlıklarını arayarak nereye gideceklerini, nasıl imza atacaklarını sorup öğreniyor, Doğu Perinçek’ten başka destek verecek kimse olmadığını belirterek Perinçek için imza atacaklarını söylüyorlar.

“KİMLİK YETERLİ”

Alo İmza hattını konuştuğumuz Vatan Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Ayvalı vatandaşların da merak ettiği soruları yanıtladı. Doğu Perinçek’in adaylığı için imza veren 85 bin vatandaşın ilçe seçim kurullarına bizzat giderek dilekçelerini vermeleri gerektiğini ifade eden Ayvalı şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızdan en fazla aldığımız soru, aday gösterme işleminin nasıl yapılacağı. Bununla ilgili bilgileri aktarıyoruz. İlçe seçim kurulu adreslerine varana kadar her türlü konuda hızla bilgilendiriyoruz. Çağrı hatlarımızla vatandaşlarımızı 4-9 Mayıs tarihleri arasında ilçe seçim kurullarına gitmeleri konusunda yönlendiriyoruz. Vatandaşlarımız seçmen kaydının bulunduğu seçim kurulunda imza verecek. İlçe seçim kurullarına giderken yalnızca kimliklerini almaları yeterli. Seçim kurullarına giden vatandaşlarımıza orada bir form verilecek. O formu imzalayacaklar. Bir nüshası seçim kurulunda kalacak, bir nüshası seçmene verilecek. İmza vermek bu kadar kısa bir işlem. Bireysel başvuru düzenlemesi yaşlı, hasta, engelli vatandaşlarımız için bir zorluk. Biz Vatan Partisi olarak örgütlerimizle bu vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Seçim kurullarına gitme imkanı olmayan bütün vatandaşlarımız için otobüsler, minibüsler, araçlar kaldıracağız.”

“ARAMALARA YETİŞEMİYORUZ”

Çağrı hattını duyurduklarından beri İl Başkanlıklarına vatandaşlar tarafından çok yoğun bir ilgi gösterildiğini, coşkunun hakim olduğunu söyleyen Ayvalı, aramalara yetişemediklerini, arayan vatandaşların eş, dost, akraba ve arkadaşlarıyla birlikte seçim kurullarına gideceklerini söylediğini belirtti.

Çağrı hattını arayan vatandaşların Doğu Perinçek’e büyük destek verdiğini, “Perinçek’i Cumhurbaşkanı seçtireceğiz” dediklerini söyleyen Ayvalı, çok sayıda gencin çağrı merkezinde görev aldığını, geç saatlere kadar telefonun başında olduklarını belirtti.

ALO İMZA HATTI
İletişim:

0549 371 00 25
0541 307 77 72
0542 820 32 02
0549 438 20 01 – İstanbul

oncugenclik.org.tr, 30.04.2018