Ana Sayfa Yazılar ELİF İLHAMOĞLU YAZDI: FESTİVALİN ORTAK DİLİ: TÜRKÜCE

ELİF İLHAMOĞLU YAZDI: FESTİVALİN ORTAK DİLİ: TÜRKÜCE

1290

Elif İlhamoğlu, Öncü Gençlik MYK Üyesi

Nazım Hikmet 1951 yılında Berlin’de düzenlenen 3’ncü Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde yazdığı bir şiirde şöyle tanımlar gençleri:

‘Biz siyahı, sarısı, beyazı, yüz dört ülkeden delikanlı ve kız…’

Ve festivalde yaptığı konuşmada şunu vurgular:

‘Bundan dolayı bütün kuvvetimle barış cephesinin zaferi için ve Türk halkının Amerikan emperyalizminin boyunduruğundan kurtulması için çalışmaya devam edeceğim!’

66 yıl sonra yeniden vatan şairimiz Nazım Hikmet ile aynı duyguları paylaştık Soçi’de 19’ncusu düzenlenen Gençlik Festivali’nde. Dünyanın 7 kıtasından 185 ülkeden on binlerce genç ile buluştuk, aynı türküyü söyledik, aynı şiarı haykırdık, aynı geleceği kucakladık. Nazım’ın dediği gibi, İngilizce ya da Rusça değil türküceydi şarkılarımız. Ve bizler de Türk genç- leri olarak büyük usta Nazım Hikmet ile aynı kararlılıkla ayrıldık festivalden;

Amerikan emperyalizmini topraklarımızdan söküp atmak ve antiemperyalist cephenin zaferini sağlamak!

NE VARDI? NE YOKTU?

19’ncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali; ‘Emperyalizme karşı barış, dayanışma ve toplumsal adalet için mücadele ediyoruz. Geç- mişimizi onurlandırıyor, geleceğimizi kuruyoruz’ şiarıyla dosta güven düşmana korku vermek, antiemperyalist gençlik mücadelesinin bayrağını yükseltmek, mazlum milletlerle dayanışmak ve yeni bir gelecek inşaa etmek iddia ve kararlılığıyla toplandı.

■ Bu festivalde birlik, dayanışma, kaynaşma, dostluk ve sevgi vardı. Neoliberalizmin gençliğe aşıladığı bireycilik, düşmanlık, fesatlık, kıskançlık, hırs, kibir, bencillik yoktu.

■ Bu festivalde çalışkanlık, disiplin, mücadele azmi, heyecan, devrimcilik vardı; tembellik, uyuşukluk, liberallik yoktu.

■ Bu festivalde spor, kültür, sanat, edebiyat vardı; uyuşturucu, yozluk, tükenmişlik yoktu.

■ Bu festivalde üretim çılgınlığı vardı ama tüketim çılgınlığı yoktu.

■ Bu festivalde Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya nice ulusun temsilcileri vardı. Fakat katil ABD’nin temsilcileri yoktu, Siyonist İsrail’in temsilcileri yoktu. Yani bu festivalde antiemperyalizm vardı. Emperyalizm yoktu!

AMERİKA KAYBEDİYOR!

Yukarıda olan ve olmayanlarını saydığım festival Amerikan emperyalizminin tüm dünyada kaybettiğinin en önemli göstergelerinden biridir. Bir hafta boyunca pek çok ülkeden pek çok örgüt ile temaslarda bulunduk. Hepsinden aldığımız ortak yanıt ABD’nin kendi ülkelerinde başarılı olamadığı idi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Genç- lik Sekreteri, Trump’ı ciddiye almadıklarını gü- lerek söyledi. Venezuelalı gençler ABD’nin ülkelerinde Hükümet’e karşı denediği darbelerin başarılı olamayacağının altını çizdi. İranlı gençler Yemen’e destek kampanyası başlattı. Filistinli gençler İsrail işgaline karşı eylem yaptı festivalde. Suriye, bayraklarıyla, dans ekibiyle, gösterileriyle dimdik ayakta olduğunu gösterdi. Fransa ve Almanya’dan gelen gençler Avrupa ülkelerinin ABD boyunduruğundan kurtulmaya başladığını anlattı. Kübalı gençler neoliberalizmin onları etkileyemediğinin en büyük kanıtıydı; paylaşımcı, dayanışmacı, dostça duruşlarıyla. Ve daha pek çok ülke, pek çok genç… Saymakla bitiremeyiz bu yazıda.

Biz mi? Bize, yani Türk gençliğine gelince Türkiye’mizin artık Amerika ile doğrudan savaştığını, Atlantik ittifakından koptuğunu, Avrasya cephesi ile işbirliğine gittiğini müjdeledik dostlarımıza. Türkiye’nin Amerikancı rotaya bir daha dönmesine izin vermeyeceğimizi söyledik, endişelerini giderdik. Türk gençliğinin ve Türk milletinin anti-Amerikancı damarının köklerini ve sağlamlığını anlattık. Mustafa Kemal’i anlattık, zaten biliyorlardı…

GENÇLİK SÖZÜ

İşte Amerika’nın kaybettiği festivalde, kazanan Avrasya oldu. Doğu’dan Batı’ya festivale katılan tüm gençliğin gelecek hayallerinde artık Batı değil Avrasya var. Festivalde özellikle Batı Asya gençliğinin birbirine yakınlaşması ve dayanışması bu gelecek inşasında işbirliği ile önemli rol üstleneceklerini gösterdi.

Elbette festivale ev sahipliği yapan ve Avrasya cephesinin baş aktörlerinden olan Rusya’nın da bu yeni gelecekte rolü büyük. Rus gençler de misafirperverlikleriyle, samimiyetleriyle, birikim ve yetenekleriyle bunu dünya gençliğine göstermiş oldular. Festival sonunda kapanışa katılan dünya gençliği, bu festivale büyük emek veren Rus gençlerini ayakta ve gönülden alkışladı.

Bu kapanışla birlikte dünya gençleri emperyalizmi bozguna uğratacaklarına dair birbirine söz verdi:

Kahrolsun Amerikan emperyalizmi!

Yaşasın bağımsızlık mücadelemiz!

Yaşasın antiemperyalist gençlik mücadelesi!

oncugenclik.org.tr , 3.11.2017