Ana Sayfa Yazılar Emek Devrimcisi Bora GÖZEN

Emek Devrimcisi Bora GÖZEN

3016

Halil Yiğit Gök | Öncü Gençlik İzmir İl Yöneticisi
Bora’ma
Daha işin başındasın
Akik gözlüm, en başında.
Günlerin olacak saadetle döküm saçım,
Günlerin, kederle taşım taşım…
Sonra bir gün, Unutmasını öğrenip, unutacaksın,
Oysa: o da değil Unuttum sanacaksın…   Fahriye Gözen

Bora Gözen, emek devrimcisi, hakikat işçisi Türkiye’nin öncü partisinin merkez komite üyesi, mazlum milletlerin kavgasının şehitlerinden yalnızca biri.

Bora Gözen, anlatılmak istense onlarca unvana layık olabilecek nitelikte eşsiz bir devrimci önderdir. Kişiliği namus ve emeğin birlikteliği ile oluşan ender insanlardandır. Filistin halkının mücadelesinde devrimci kimliği ile gönüllerde yatmaktadır.

Neden Emek devrimcisi?
Devrimciler kendi kaderini milletinin kaderiyle birleştirir. Devrim millet içindir. Devrimci de milletine huzur, refah, mutluluk getirmek için vardır. Bora Gözen halkının kaderini kendi kaderi bilmiş, makus talihini yıkabilmek için mücadelenin en önünde yer almıştır.

Deniz Gezmiş’in Devrimci Öğrenci Birliği’nin (DÖB) en çalışkan üyesidir. Deniz Gezmiş’in Sultan Ahmet Cezaevinde koğuş arkadaşıdır. DÖB’ün çıkarılmasına öncülük ettiği Türk Solu Dergisinin yazı kurulu üyesidir.

Bora Gözen dergi yargılanırken yazı kurulu üyesi, temizlik yaparken işçisi, kimi zaman çaycısı, kimi zamanda genel yayın yönetmenidir. Esasında hayatında kapris yoktur. Nerede görev alması gerekirse orada bulunur. Devrime yürünen yolda görev ayırt etmez. Zaten kibir hayatının hiçbir anında olmamıştır. Bora Gözen’in emek devrimciliğinin temelinde karşılıksız vericilik yatmaktadır.

Aynı zamanda eşsiz bir saygı kişiliğine hakimdir. Hikmet Kıvılcımlı’nın tabiri ile eski tüfek sosyalistlerin tamamı ile saygı çerçevesinde olgun bir ilişkisi vardır. Geçmişin tecrübesi ile gençliğin dinamizmi hayatının her anına yer etmiştir. Geçmiş tecrübeleri onu 71’in bireyci akımlarından korumuştur. Tecrübeye kulak vermesi kritik eşiklerde her daim doğru kararlar almasını sağlamıştır. MDD, Sosyalist devrim ayrışmasında ilk günden kararını vermiş, yanlış eylemlerin hepsinde arkadaşlarını doğru yola itmeye çalışmıştır.

Bora Gözen, arkadaşlığının formülü, arkadaşına yardım etmek olmamıştır. Onun için her daim aslolan arkadaşını yanlıştan çevirmektir. Bora Gözen emeğini arkadaşlığa ve tecrübeye sunmuştur. Emek devrimciliği aslında arkadaşlığın ve tecrübenin kıymetinin bilinmesidir. Bora Gözen kısacık ömrüne emek devrimciliğini sığdırmayı başarmıştır.

Siyasal Geçmişi

Yazının içeriği Bora Gözen’in kişiliği olmasına karşın karakteri partisiz anlaşılamayacağı için siyasi geçmişine ışık tutmakta görevimizdir.  Bora Gözen MDD, Sosyalist devrim ayrımı sırasında MDD saflarını tercih etmiştir.

Daha sonra MDD saflarında çıkan ayrılıkta Doğu Perinçek’in Mihri Belli ve Mahir Çayan’a karşı başını çektiği Proleter Devrimci Aydınlık hareketinin kurucularından birisi olmuştur. TİİKP Merkez Komite Üyesidir. Öncü Parti kişiliğini harmanlayan çelik irade olmuştur.

Aynı dönemde İşçi – Köylü, Aydınlık gibi dergilerde yazıları yayınlanmış, Türk Devriminin tamamlanmasının yolunu hareket içerisinde teorik olarak incelemiştir.

Filistin Yılları ve Vefatı

Bora Gözen kişiliği ve partili duruşunun yanı sıra devrimci şehitliği ile de gönüllerde yer edinmiştir. O yıkılmaz devrimciliğinin arasında mazlum milletlerin yüreğine düşen ilk bağımsızlık ateşidir. Filistin halkının gönlündeki yeri Akdeniz’den esen rüzgarlar kadar değerlidir. Nerde mazlum bir millet bağımsızlık uğruna ayağa kalksa Bora Gözen ve arkadaşları onların yanında daima mevzidedir.

21 Şubat 1973 gecesi Nahr El Bared kampında 8 arkadaşı ile birlikte şehit olmuştur. Mossad’ın saldırısına karşı koyamayan TİİKP  yöneticileri ve üyeleri İsrail askerlerine karşı sonuna dek mücadele etmiştir.

Saldırıda ilk şehit olan nöbetçi Ali Kirazdır. TİİKP üyelerinin silahlı olmamaları nedeniyle diğer üyeleri süngülenerek şehit edilmiştir. Bora Gözen’de şehit olan ekibin kamp lideriydi. Daha sonra İsrail zindanlarında 7.5 yıl geçirecek olan Faik Bulut Nahr El Bared kampında Bora gözenler ile birlikteydi.

Bora Gözen ve arkadaşları, vatanlarından uzakta bir şehitlikte, partilerinin hatıralarıyla, özgür ve eşit bir dünya hayaliyle, bütün ezilen ulusların ve işçilerin birleşmesi hayaliye Filistinli kardeşleriyle birlikte yan yana yatıyorlar.

Hatırası

Bora Gözen’in hatırası İşçi Partisi yıllarında her zaman yaşatılmıştır. Parti okullarına isimleri verilmiş şehadetinin yıl dönümlerinde Öncü Gençlik ve Vatan partisi üyeleri tarafından her daim anılmıştır. Kişiliği hatırasında saklıdır. Partisi uğruna can verdiği mücadelesini elden ele ve dalga dalga teminat olan bir gençliğe aktarmaktadır.

Tüm bunların yanında Öncü Gençlik üyelerinin ismine yaptığı marş mevcuttur. Marşın şiirini Doğu Perineçk yazmıştır. Aydınlık korosunun geleneksel marşlarından biridir.

şehit düştü dokuz yiğit
dağdan bir çığ kopmuş gibi
uzak toprakta kanları
gelincikler açmış gibi

anadolu’dan armağan
özgür filistin’e kurban
göğüslerden dökülen kan
gözlerde kor yakmış gibi

başlarında bora gözen
kinimizi taşa yazan
boynunda süngü yarası
kızıl bayrak açmış gibi

şu dünyada bir nesneye
yanar içim göynür özüm
yiğit iken ölenlere
gök ekini biçmiş gibi diye devam eden marş koronun olmazsa olmazlarındandır.

Son olarak bahsetmek gerekirse Bora Gözen’in en büyük hatırası partisidir. Partisi yaşadıkça o zaten var olacaktır. Mücadelesi ve kişiliği partisiyle özdeştir. Hayatı baştan başa partisiyle bütünleşmiştir. Son nefesini verirken dahi partisinin verdiği görevi yerine getirmektedir.

Erdemlerin en büyüğünü emek devrimciliğini partisiyle kazanmıştır. İnsanlık şehidi olmak ise mücadelesinin ona getirdiği bir sonuçtu. Bir gün olsun ah demedi. Özgür bir dünyada yaşamak için bedeli ne ise ödedi.