Ana Sayfa Yazılar HAKKI ERMAN ERGİNCAN YAZDI: ASYA’DA GENÇLİK MÜCADELESİ YÜKSELİYOR

HAKKI ERMAN ERGİNCAN YAZDI: ASYA’DA GENÇLİK MÜCADELESİ YÜKSELİYOR

1223

Hakkı Erman Ergincan, Öncü Gençlik Genel Yönetim Kurulu Üyesi

Vatan Partisi MKK üyesi aynı zamanda uluslararası ilişkilerden sorumlu Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu ve Öncü Gençlik GYK üyesi Hakkı Erman Ergincan’dan oluşan Türk heyetimiz, Bangladeş İşçi Partisi’ne bağlı Bangladeş Gençlik Birimi’nin davetlisi olarak 7.Ulusal Kurultayına katıldı. 25-26 Şubat tarihlerinde Bangladeş’in başkenti Dakka’da gerçekleşen kurultayın ardından 27 Şubat günü de uluslararası seminer gerçekleştirildi.  Üç gün boyunca diğer davetliler arasında bulunan Hindistan Komünist Partisi (Marksist), Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) ve Nepal Komünist Partisi Birleşik Marksist Leninist örgütlerinin ve onlara bağlı gençlik örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen heyetimiz özellikle işsizlik, gericilik ve terörizme karşı mücadeleyi yükseltmek için görüşmelerde bulundu.

Yaş ortalaması genç bir nüfusa sahip olan Bangladeş’te gençlik hareketi yoğun olarak sürmekte. 1951’de Dil Hareketinde de, 1971’de Bağımsızlık Hareketinde de en önde yer alan gençlerin mirasına sahip çıkan Bangladeş Gençlik Birliği, kurultayını Shaheed Minar (Şehit Anıtı) önündeki toplantı ve anmayla başlattı. Ulusal dillerine, bayraklarına ve kültürlerine bağlılıklarını sürdüren sosyalist gençler, bunların günümüzde bağımsızlığın ve ulusal birlikteliğin sembolü olduğunu gösterdi. Açılış konuşmalarının ardından heyetimizin en önünde yer aldığı yürüyüş başladı.

Ertesi gün uluslararası heyetle Bangladeş’in kurucu lideri Şeyh Mucibir Rahman’ın evine ziyaret düzenlendi. Heyetimizin de içinde bulunduğu genç ekip “Bangladeş Ulusunun Babası”na saygılarını iletti. Bağımsızlığın kazanılmasının ardından Bangabandhu, Bengallerin Dostu anlamına gelen soy ismini alan lider, tüm ulusun zihninde verdiği mücadeleyle canlı şekilde yer almakta. 1975’te birçok aile üyesiyle beraber evinde suikaste kurban giden liderin o gün evde olmayan ve bu saldırıdan kurtulan kızı Şeyh Hasina bugün ülkenin kurucu partisinin başında mücadeleye devam ediyor. Bangladeş Halk Partisi, Bangladeş İşçi Partisi-Bangladeş Ulusal Sosyalist Parti-Bangladeş Ulusal Partisi de dahil olmak üzere 14 partiden oluşan ittifakla girdiği seçimlerde parlamentonun üçte ikisinden fazlasını kazanarak hükümet oluşturdu. Bangladeş Halk Partisi lideri Seyh Hasina’nın başbakanlığını yaptığı hükümette müttefik partilerin liderleri de bakanlıklarda önemli görevler almakta. Hükümette gericiliğe ve piyasacılığa karşı ortak mücadele yürüten partiler temaslarını hükümet dışında da sürdürüyor. Örneğin uluslararası seminere de temsilcilerini yollayan partilerle, Türk heyetimiz de görüşme fırsatı buldu. Ek olarak, vatan için verilen mücadelenin önemi özellikle hem Bangladeş Gençlik Birliği yöneticileri hem de heyetimiz tarafından yapılan görüşmelerde tekrar tekrar vurgulandı.

Türkiye’de olduğu gibi Bangladeş’te de yakıcı sorunu terör oluşturuyor. Hatta Hindistan’da da terör sorunu yakıcı bir mesele olarak belirmekte. Türkiye’den farklı olarak Bangladeş’te ve Hindistan’da terörün zemini bölücü unsurların değil dinci gerici çetelerin ve onların parlamentodaki temsilcilerinin üzerinden yükseliyor. Tıpkı Türkiye’deki gibi bu ülkelerde de halkın ve parlamentonun çoğu teröre karşı birleşmiş durumda. Üç gün boyunca her konuşmada teröre karşı mücadele vurgusu yapıldı.

Bangladeş İşçi Partisi ve Hindistan Komünist Partisi (Marksist) ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda bir diğer ortak noktamızın maceracılığa karşı halk çizgisini izlemek olduğunu tekrar tespit ettik. Daha önce Teori’nin Eylül 2004’te yayımlanan 176. sayısında da Hindistan Komünist Partisi (Marksist)’in naksalizme eleştirisini; maceracı, solu kendi içinde çatışmaya sürükleyen çizgiye karşı tavrını Bangladeş’teki görüşmelerde de tekrar belirttiler. Vatan Partisi’yle uzun zamandır uluslararası temaslarda bulunan HKP(M) heyetimiz aracılığıyla takdirlerini iletti.

Bangladeş İşçi Partisi genel sekreteri Fazle Hossain Badsha ile görüşmemizde ise Vatan Partisi’ni ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini hatta 1 Kasım seçimlerini bizzat Türkiye’de izlediğini belirterek görüşlerini aktardı. Badsha, Türkiye’deki solun  Bangladeş’teki gibi birlik olamadığını, asgari müşterekler için ortak mücadele gerçekleştiremediğini, kimi partilerin küçük hesaplar sebebiyle mücadelenin  aşamalarından koptuğunu aktardıktan sonra Vatan Partisi’nin ise bu hususlarda meseleye doğru baktığını, kendilerinin de Bangladeş’te Vatan Partisi’yle benzer bir çizgi izlediklerini söyledi ve takdirlerini iletti. Vatan Partili heyet olarak biz de 10. Olağan Kurultayımız için Sn. Badsha’yı aracılığıyla Bangladeş İşçi Partisi’ni davet ettik

Emperyalizmin tüm dünyada müdahalelerine karşı enternasyonal dayanışmanın öneminin vurgulandığı görüşmelerde, bu dayanışmayı artırmak için temasların yoğunlaştırılması, örgütlerin karşılıklı bilgi aktarımının sağlanması, uluslararası etkinliklerde buluşmak için daha fazla çaba sarf edilmesine karar verildi.

Güzel dostluklar edinen heyetimiz 28 Şubat günü yurda döndü. Dönmeden önce kurduğu temaslar sayesinde ilerleyen dönemde yeni etkinliklerde buluşmak üzere sözleştik.

oncugenclik.org.tr, 5.03.2017