Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK BANGLADEŞ’TE ASYA GENÇLİĞİ İLE BULUŞTU

ÖNCÜ GENÇLİK BANGLADEŞ’TE ASYA GENÇLİĞİ İLE BULUŞTU

1037

Öncü Gençlik GYK Üyesi Hakkı Erman Ergincan ve TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu’ndan  oluşan Türk heyeti 25-26-27 Şubat 2017 tarihlerinde Bangladeş Gençlik Birliği’nin davetlisi olarak Ulusal Gençlik Kongresi’ne ve uluslararası seminere katılmak üzere Bangladeş’in başkenti Dakka’ya gitti.

Bangladeş, Hindistan ve Nepal’den gençlik örgütleriyle bir araya gelen Türk heyeti, uluslararası seminerde Güney Asya gençliğinin sorunları ve çözüm önerileri hakkında tartışma yürüttü. Gençliğin işsizlik sorunu, gericiliğe ve teröre karşı mücadele, bağımsızlık mücadelesi ve emperyalizme karşı Asya gençliğinin birliği konuları üzerinde duruldu. Bölge gençliğinin sorunlarının ortaklaştığını saptayan heyet ortak bir mücadele hattı oluşturulmasına karar verdi.

ga3

Uluslararası görüşmelerin yanı sıra, Bangladeşli milletvekilleri ve bakanlarla da buluşan Türk heyeti, Türkiye’deki ve Batı Asya’daki gelişmeleri aktardı. Emperyalist odaklı bölücü teröre karşı verdikleri mücadeleyi aktaran heyet, Güney Asya ülkelerinden de bu mücadeleye destek vermelerini istedi. Öncü Gençlik GYK üyesi Erman Ergincan yapılan görüşmede, farklılıkların bir kenara bırakılarak emperyalizme karşı topyekun mücadele yürütülmesi gerektiğini ve Asya gençliğinin bu mücadele hattını oluşturabilecek en dinamik kuvvet olduğunu söyledi. Asya gençliğinin sürdüreceği uluslararası dayanışmanın birbirlerini güçlendireceğini vurgulayan Ergincan, gelecek umudunun Asya gençliğinde olduğunu belirtti.

ga1

BANGLADEŞ’TE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SEVGİSİ

Görüşmelerde, birleşmeyi sağlayan en önemli paydalardan biri de Mustafa Kemal Atatürk oldu. Bangladeş’te ilköğretim ve orta öğretim kitaplarında Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın yer aldığını söyleyen Bangladeşli gençler, kendilerinin Mustafa Kemal Atatürk’e büyük saygı duyduklarını ve kendi bağımsızlık mücadelelerinde liderlerinin onu örnek aldığını vurguladılar. Bangladeş’in en önemli şairlerinden biri olan Kazi Nazrul İslam’ın Mustafa Kemal Atatürk hakkında ‘Kemal Paşa’ adlı bir destanı olduğunu söyleyen Bangladeş Gençlik Birliği önderleri, şairin kitabını da Türk heyetine hediye ettiler. Ayrıca Bangladeş’in başkenti Dakka’nın en merkezi yerinde Atatürk’ün adının verildiği bir cadde bulunuyor.

Türk heyeti siyasi görüşmelerin yanı sıra, Dakka Üniversitesi’ni, Bangladeş Parlamentosu’nu, Bangladeş Bağımsızlık Anıtı’nı ve Dakka Kitap Fuarını da ziyaret etti

ga2

oncugenclik.org.tr, 4.03.2017