Ana Sayfa Haberler HASAN KORKMAZCAN: ASIL VESAYET REJİMİ BU

HASAN KORKMAZCAN: ASIL VESAYET REJİMİ BU

1163

Milli Anayasa Hareketi Başkanı ve eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, Başbakan Yıldırım’ın “Vesayet rejimini değiştiriyoruz” açıklamasına, “Bu slogan, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve değerlerini ortadan kaldırmakla görevlendirilen çevrelerin tezidir” diyerek tepki gösterdi. Asıl “vesayet rejimi”nin başkanlık olduğunu belirtti.

Korkmazcan 2004 yılından beri Avrupa Birliği üzerinden milletimizi bir arada tutan değerlere ‘vesayet rejimi’ sloganı ile saldırıldığını hatırlatarak şunları söyledi: “Vesayet rejimini ortadan kaldırıyoruz sloganı, bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Cumhuriyet değerlerini ortadan kaldırmakla görevlendirilen çevrelerin tezidir. Bölücü grupları, 15 Temmuz’da açığa çıkan yobaz terörü besleyen çevreler aynı odaklardır. Şimdi Cumhuriyet hükümetinin başbakanı bir taraftan terörle ve dış saldırılarla mücadele ettiğini söylerken diğer taraftan Cumhuriyet düşmanlarının safına düşmesi tam bir trajedidir.

Milli güçleri ve millet egemenliğinin temsilcisi olan TBMM’yi bölecek girişimlerden sorumluların kaçınmaları gerekir. TBMM’nin bütün üyeleri Gazi Meclis’i etkisizleştirecek her girişimin emperyalist kaynaklı olduğunu unutmamalıdır.

GENEL KURUL GÖRÜŞMELERİ

Korkmazcan ayrıca anayasa değişikliği teklifi, Genel Kurul görüşmelerinin 9 Ocak Pazartesi günü başlayacağına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Korkmazcan, Anayasa değişikliği teklifinin kamuoyuna açıklandığı günden bu yana Anayasa değiştirme usullerine uymayan adımlar atıldığını söyledi. Korkmazcan, “Anayasanın ruhuna ve metnine aykırılık olup olmadığını gözden geçirip ona göre prosedür belirlemek TBMM Başkanlığının görevidir. Bu metnin hazırlanışı, imzalanışı ve meclise sunuluşun da anayasanın metnine ve ruhuna aykırı birçok eylem yapılmıştır. Meclis Başkanlığı bu konuda özensizlik ve ihmal göstermiştir. Komisyondaki faaliyetlerle komisyonun Meclis Başkanına ve Başkanlık Divanına tanınmış olan yetkiler çerçevesinde denetlenmediğini ortaya koymaktadır” diye konuştu.

ANAYASA’YA AYKIRIDIR

Komisyonun, Meclis usullerine aykırı bir takım eylemlerin alanı haline dönüştürüldüğünü kaydeden Korkmazcan, “Bu konuda muhalefet milletvekillerinin başkanlığa başvurmaları lazım. Komisyonda teklifin anayasanın ruhuna ve metnine aykırı olan hususları düzeltilmemiş. Bu komisyon raporu Cumhuriyet ilkelerine, Cumhuriyetin hukuk devleti olma niteliğine aykırı hükümler taşımaktadır. Bunun teklif dahi edilmesi anayasaya aykırıdır” ifadelerini kullandı.

MİLLETİ BÖLECEK TEKLİF

Bu teklifin böyle alelacele görüşülmesi ve Meclis’teki partilerin mutabakatı sağlanmadan Genel Kurula getirilmesinin bir takım kuşkular uyandırdığını vurgulayan Korkmazcan şunları söyledi: “Halkımız Kurtuluş Savaşı’yla elde ettiği egemenlik yetkisini, bir takım usul ve hukuka aykırı eylem ve işlemlerle bir kişiye teslim etmez. Türkiye bugün küresel terörü yönetenlerin bir numaralı hedefi. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda Türkiye’nin bir numaralı meselesinin terörle mücadele ve Fırat Kalkanı’nı başarıya ulaştırmak, iki numaralı meselesinin komşu ülkelerle başlatılan ilişkileri sonuca ulaştırmak, üç numaralı meselenin de üretim ekonomisine geçmek olduğunu söylediler. Bunlar milleti seferber ederek başarılacak konularken neden milleti bölecek teklifte ısrar ediliyor? TBMM üyelerinin kendi varlıklarını ortadan kaldıracak bu teklife hayır diyeceklerini umut ediyoruz ve kendilerini göreve çağırıyoruz.”

 

oncugenclik.org.tr, 4.1.2017