Ana Sayfa Haberler İLKER YÜCEL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE ATATÜRKÇÜ GENÇLERLE BULUŞTU

İLKER YÜCEL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE ATATÜRKÇÜ GENÇLERLE BULUŞTU

983

İstanbul Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü, Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen ve Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İlker Yücel ile “Türk-Amerikan Savaşı’nda Türkiye’nin Reçetesi”ni konuştu.

 

İstanbul Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü, Kardak Kahramanı Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen ve Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İlker Yücel’in konuşmacı olarak katıldığı “Türk-Amerikan Savaşı’nda Türkiye’nin Reçetesi” konulu panel gerçekleştirdi. Kurtuluş Savaşı ile emperyalizme karşı ilk büyük zaferi kazanan Türk Milleti’nin, 1950’lerde NATO’ya girilmesinden itibaren Amerika’ya karşı verdiği mücadeleyi konu alan panel, yoğun ilgiyle karşılandı. Panelde, Türk-Amerikan savaşında günümüzde gelinen nokta ve Türkiye’nin önündeki çözüm yolu konuşuldu.

3

Konuşmasında 1950’lerde NATO’ya giriş süreci ile Türkiye’nin kazanımlarını adım adım kaybettiğini söyleyen Yücel, “1950’ye kadar süren sürekli devrimler döneminden kopuş dönemine geçildi. Siz 20 yıldır bir tane fabrika açıldığını hatırlıyor musunuz? Tam tersi var olanlar satıldı. Üretimimizi baltaladılar. 12 Eylül ile birlikte tarımı olmayan ülke yarattılar.” dedi. “80 Darbesi ile vatandaşlık kültürü darbe aldı, biat kültürü getirildi. Türk Amerikan savaşında iki kültürel ve ekonomik sistem karşı karşıya geldi. Türkiye’nin milliyetçilik, Cumhuriyetçilik, halkçılık temelindeki cephesiyle Amerikan liberal, sömürgeci cephesi karşı karşıyaydı” sözleriyle Yücel, Amerika’nın geçmişte de 80 darbesi ile Türkiye’yi dizayn etmeye çalıştığını anlattı.

 

Yücel, PKK’nın doğrudan Amerika’nın kucağında Türkiye’ye karşı savaştığına da değinerek, Irak’ın kuzeyinde PKK için bir tampon bölge oluşturulduğuna işaret etti. Fırat Kalkanı Harekatı’nda Suriye’ye girilmesine karşı Amerika’nın, “Burası benim toprağım.” diyerek karşı durduğunu belirten Yücel, Türkiye’de bombaların Amerika’yla karşı karşıya geldiğimiz zaman patlatıldığını vurguladı.

 

“28 Şubat’ta TSK ortaya iradesini koydu. Batı destekli irticanın bizim düşmanımız olduğunu belirterek Cumhuriyet devrimi kanunlarını savunma hamlesi yaptı. Çetin Doğan, Hüseyin Kıvrıkoğlu gibi vatansever komutanlar yaptı bu hamleyi.” diyen Yücel, 28 Şubat sürecinin Amerikan planlarını sekteye uğrattığını aktardı. Abdullah Gül’ün 2004’te Colin Powell ile 2 sayfa 9 maddelik gizli antlaşma imzaladığını anlatan Yücel, “Libya’ya NATO uçakları saldırırken NATO’yu desteklediler, Irak’ta Amerikan conilerinin yanında yer aldılar. Ama BOP süreci şu anda tıkandı. Tayyip Erdoğanlar BOP çökünce işsiz kaldı. Amerika için son kullanma tarihi geçti.” diyerek önümüzdeki sürece dair vurgular yaptı.

 

Atatürkçülerin önündeki görevlere işaret eden Yücel, “Atatürkçü Düşünce Toplulukları laiklik, Cumhuriyetçilik, kamuculuk, inkılapçılık, halkçılık gibi değerlerin savunucusu oldu yıllardır. 20 yıldır esir alamadılar sizleri. Sakarya Meydan Savaşı gibi bir cephe var önümüzde. Atatürkçüler olarak safları sıklaştırmamız gerek.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

oncugenclik.org.tr, 21.10.2016