Ana Sayfa Haberler İZMİRLİ GENÇLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ADAYIMIZ RİFAT MUTLU İLE BULUŞTU

İZMİRLİ GENÇLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ADAYIMIZ RİFAT MUTLU İLE BULUŞTU

1466

  Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu, Pasaport Kordon Otel’de Öncü Gençlik önderliğinde İzmir’in vatansever gençleri ile bir araya geldi.

          Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu, Pasaport Kordon Otel’de gençlerle buluştu. Gençlik Buluşması’na Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Erdem Şahin de katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Öncü Gençlik İzmir İl Başkanı Doğa Dursun konuşmasında ” Bu tür  zorlu dönemler büyük kırılmaların yaşandığı , büyük devrimlerin çıktığı dönemler oluyor. Partimiz bu büyük kırılma döneminde Türkiye’ye öncülük görevini üstlenmiş bir parti konumunda. Partimizin programı Türkiye’nin temelini oluşturan bir programdır. Başta insanı temel alan bu program daha sonra emperyalizme karşı mücadeleyi temele alır ‘diyerek Vatan Partisi’nin temel programından bahsetti. Dursun konuşmasının devamında ” Sistem partilerinde halkı müşteri yerine koyup onun oyunu çalmaya çalışan bir tarzımız yok. Doğru olan ne ise halka onu anlatmaya çalışıyoruz.Pek çok vaatte bulunuluyor, şu kadar para dağıtacağız vesaire hiçbirinin bir gerçekliği yok. Ülkemiz bu koşullardayken beş bin lira asgari ücret vaadinin de emekliye her bayram şu kadar harçlık vereceğiz vaadinin de gerçekliği yok. Türkiye’ye karşı dürüstüz.” dedi.

       Açılış konuşmasının ardından Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu, 31 Mart yerel seçimlerinin önemine dikkat çekerek ” 31 Mart oldukça önemli bir tarih. Hem İzmirimizin hem de ülkemizin geleceğine yönelik önemli bir tarih” dedi.  Tarımsal üretimin göç üzerindeki etkisine değinen Mutlu, ” Çevrede bulunan Bergama, Kınık, Bayındır, Beydağ, Tire gibi ilçelerde tarımsal üretimi yapan kesim tarıma yapılan ambargo nedeniyle üretim yapamamakta. Tarımla ilgilenen aileler geçimlerini sağlayamadıktan sonra İzmir’in merkezine vasıfsız işçi olarak göç etmek zorunda kalıyorlar.” dedi.

Tarım Alanlarına Ücretsiz Su Hizmeti Getireceğiz

     ”Tarım alanlarına verilen su ücretsiz olacak.” vaadinde bulunan Dr. Rifat Mutlu, suyun alternatifi olmayan tek mahsul olduğunu ve bütün canlılığın vazgeçilmez ürünü olduğunu belirterek bu yüzden tarım alanlarına verilen sudan ücret almayacaklarını söyledi.

     ”Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi eski rakama göre on katrilyon civarında. Nereye harcanıyor bu para? Rant ekonomisi dediğimiz alanlara, AVM’lere, büyük otellere, büyük konutlara harcanıyor. Bunlar olmasın demiyoruz. Bunlar olsun ama bütünleşik bir kent planlaması içinde olsun.” diyen Mutlu, bu konuya ilişkin planlarını ” Biz ne yapacağız? Doğayı, tarımı, üretimi engelleyen, üreticinin az kazanç sağlamısına neden olan bütün unsurları ortadan kaldıracağız. Evet ücretsiz su sağlayacağız. Ama sadece tarım alanlarında Büyükşehir’in yapabileceği şeyler bu mu? Hayır. Hava kirliliği çok önemli bir durum. Türkiye’de hava kirliliğinin en yoğun olduğu şehirlerden birisi İzmir. Bu hava kirliliği nereden oluşuyor? Aliağa’da bulunan demir çelik sanayinden , Torbalı, Kemalpaşa’da olan büyük sanayi kuruluşlarından oluşuyor.Hava kirliliği ölçme merkezleri yok. Bu kimin görevi? Doğrudan doğruya belediyenin görevi.Buralarda emisyon merkezleri kuracağız.” dedi.

Gücümüzü İnsan ve Doğa İçin Kullanacağız

   Güçlerini insan için doğa için kullanacaklarını söyleyen Dr. Rifat Mutlu, bunların dışındaki bir diğer önemli sorunun da ulaşım olduğuna dikkat çekti. ”Tramvay ve metro ağlarını genişleteceğiz. Bu mümkün ama asıl yeterlilik  bu değil.  Körfezimizle bir gerdanlık gibi oluşan güzel kentimizde deniz ulaşımını artıracağız. Vapurlarımızı ulusal sanayi ile üreteceğiz. İskele sayısını artıracağız. Nasıl otobüs duraklarımız varsa gerçek anlamda kentin artellerine yönelik yükü azaltmak için iskele sayısını artıracağız. Çiğli’den Güzelbahçe’ye kadar hiç aksamadan vapur seferlerini düzenli hale getirceğiz. Aziz Bey’in kaldırdığı gece seferlerini geri getireceğiz. İzmir yirmi dört saat boyunca yaşaması gereken bir kent. Kültürel faaliyeti, eğlenceleri sürekli olması gereken bir kent. O yüzden yirmi dört saat toplu ulaşım hizmetlerini sağlayacağız.” dedi. 

    Gençlerin sorularına yanıt veren Mutlu, ‘İzmir’e deniz getireceğiz’ sloganını açıkladı. ” İzmir’e deniz getireceğiz. İzmir denizini içselleştirmiş değil. Biz denizimizi sadece sevdiklerimizle fotoğraf çekilirken bir fon olarak değerlendiriyoruz. Bunun önüne geçeceğiz. Körfezimizi gerçek anlamda temzileyeceğiz.”dedi.

Gençlik Kampüsleri Kuracağız

     Gençliğe dair projelerini sorular çerçevesinde aktarmaya devam edem Dr. Rifat Mutlu gençliğe yönelik ciddi projeleri olduğunu söyledi. ” Özellikle öğrencilerimizin yurt gereksinimlerini karşılamak gerek. Üç büyük gençlik kampüsü oluşturacağız. Bornova, Çiğli ve Buca’da oluşturacağımız gençlik kampüslerimizde yurtlar olacak. Spor alanları, konferans salonları, kütüphaneler yani genç arkadaşlarımızın kendini ifade edebileceği her türlü alanlar sağlanacak. Buralarda çalışacaklar ise üniversite öğrencileri olacak. Karşılığında hem sigorta hakları olacak hem de para kazanacaklar. ” diyen Mutlu’nun bu projesi oldukça dikkat çekti. Mutlu, İzmir’in ilçelerindeki kütüphanedelerde de kısmi süreli olarak öğrencilerin çalışmasını sağlayacaklarını söyledi.

    Gençlik Meclisi projesini aktaran Dr. Rifat Mutlu,”Etkin, katılımcı bir gençlik meclisi oluşturacağız. Gerçek Gençlik Meclisi’ni kuracağız. Gençler kendi temsilcilerini seçecek. Kararları bu meclisle beraber alacağız. ” dedi. ” İstihdam sağlamak için 12 bin kilometrekarelik bir alanda yer alacak sanayi kuruluşları eleman isteklerini Büyükşehir Belediyesi’ne iletecek ve Gençlik Meclisi ile planlama yapılarak istihdam sağlanacak. ” diyerek gençlerin istihdam edilmesine yönelik çözüm önerilerini aktaran Mutlu, gençliğe değer veren bir sistem oluşturacaklarını vurguladı.

    Son olarak dünyanın önde gelen arkeolojik hazinelerinin bulunduğu bir kentte yaşadıklarına değinen Dr. Rifat Mutlu, ” Efes’e, Bergama’ya ulaşamıyoruz. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki tarihi noktalara dahi ulaşamıyoruz. Bu, özellikle öğrenci arkadaşlarımız için önemli. Buralara gitmek ekonomik bir güç gerektiriyor. Gitmekle yetmiyor, buralara girmek de ayrı bir mesele. Tüm öğrencilerimize vereceğimiz kart ile arkadaşlarımızın İzmirimizin tarihi yerlerine ulaşmaları, ücretsiz olarak girmelerini sağlanacak ve buralarda ücretsiz rehberlik hizmetleri verilecek.” dedi.

oncugenclik.org.tr, 5.3.2019